Vánoční světýlka, blikající stromečky a nazdobené vitríny obchodů pestrobarevnými ozdobičkami. Snímky, které zachycují davy nakupujících, bloudících kolem nazdobených obchodů, vznikly převážně v hlavním městě Íránu Teheránu. Křesťané v Íránu tvoří náboženskou minoritu. Podle informací Nation Master 98 % obyvatel Íránu se hlásí k islámu a zbylá 2% tvoří židé, křesťané a další náboženské menšiny. Mezinárodní křesťanská organizace Open Doors odhaduje, že v Íránu se nachází 800 tisíc křesťanů, přičemž někteří slaví Vánoce 24. prosince a další oslavují vánoční svátky 6. ledna. Podle informací zpravodajského webu Radio Farda v Teheránu žije zhruba 10 tisíc křesťanů, kteří se hlásí převážně k pravoslavné církvi, tudíž Vánoce oslavují první týden v lednu.

Symbol Vánoc – vánoční stromeček - si však podle informací zpravodajského webu Mostaghel Online oblíbili i Íránci, kteří se nehlásí k žádné křesťanské církvi. Podle výše zmíněného webu 90 % lidí, kteří si v roce 2018 koupili vánoční strom, nebyli křesťany. „Zboží spojené s oslavami Vánoc je více k nalezení v obchodech ve velkých městech jako Teherán, Esfehán, Šíráz a Tabríz, kde jsou křesťanské komunity. V malých městech se vánoční zboží vyskytuje velice málo. V Teheránu, hlavně bohatší obyvatelé, kupují vánoční stromky,“ uvedla Íránka pro Blesk.cz s tím, že ve velkých městech si lidé velice oblíbili i například oslavy Halloweenu. Ozdobené vánočné vitríny přeplněné vánočními ozdobičkami jsou v Teheránu k vidění především v arménské čtvrti Madžídíje a v Esfahánu v arménské čtvrti Džolfa, jejíž dominantou je katedrála Vank. „Ovšem jelikož Vánoce a oslavy Yalda jsou blízko u sebe, víc obchodů prodávají ozdoby spojené s oslavami noci Yalda,“ dodala.

Oslavy zimního slunovratu

Pár dní před oslavami Vánoc se v Íránu slaví svátek Yalda, což je oslavou zimního slunovratu.  Původ Yalda směřuje až ke starověké Persii, kdy živobytí lidí záviselo na zemědělství. Lidé věděli, že slunce a teplo prospívá jejich plodinám a zjistili, že po posledním podzimním dni se dny začínají prodlužovat a noci zkracovat. Poslední podzimní den se proto začali scházet a společně vítat návrat slunce a tepla. Yalda znamená zrození. Oslavy noci Yalda jsou tedy oslavami znovuzrození světla, které zvítězilo nad temnotou.

Oslavy zimního slunovratu spadají na 20. – 21. prosince. Letošní rok Íránci zimní slunovrat oslavili v neděli 20. prosince. Oslavy zimního slunovratu začínají od západu slunce posledního podzimního dne a trvají až do úsvitu prvního zimního dne. O této noci se lidé schází se svými rodinami a blízkými přáteli a společně oslavují. „Rodiny se spolu schází. Navštěvujeme prarodiče. Obvykle se jeden rok navštěvují rodiče z matčiny strany a druhý rok rodiče z otcovy strany. Občas lidé oslavují dvě noci a navštěvují oba prarodiče. Společně posloucháme muziku typickou pro tuto příležitost a sledujeme společně televizi,“ popsala průběh oslav zimního slunovratu s tím, že symbolem Yalda je červená barva.

„Veškeré dekorace jsou v červené barvě. Obvykle o této noci oblékáme oblečení červené barvy a tváře si malujeme červenou barvou. Symbolem jsou vodní melouny a granátová jablka a samozřejmě oříšky. Servírujeme pistácie a sušené ovoce jako banány a kiwi. Na stoly dáváme hodně červeného ovoce,“ dodala s tím, že granátová jablka znamenají symbol zrození a vodní melouny mají chránit před nemocemi. Lidé dokonce pečou i dorty, jež mají představovat vodní melouny a slavnosti slunovratu stejně jako Vánoce jsou spojené se slevami. Například o slevách na sociální síti instagram informoval obchod s oblečením. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený romega.design (@romega.official)

Kromě Íránu se Yalda slaví také v Afghanistánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a některých státech na Kavkazu.

VIDEO: Proč k štědrovečernímu stolu patřila i sekyra?

Fotogalerie
12 fotografií