Uhrančivá historie

Víte, proč je Arles na seznamu světového dědictví UNESCO? Vítejte v hlavním městě římské Galie! Z tehdejšího stotisícového města a důležitého říčního přístavu zůstalo obrovské množství památek. Některé jsou takřka nezměněny, jiné prorůstají stavby z pozdějších období.

A tak kupříkladu báječně zachovalé římské koloseum dodnes hostí Courses camarguaises, místní obdobu zápasů s býky, kdy se závodníci snaží strhnout býkovi pentličky z rohů. Na rozdíl od španělské koridy (která se tu pořádá také, jen méně často) je ale tady šampionem býk, nikoliv člověk. To on je oslavován, a i když prohraje, neskončí po závodě na jatkách, ale zpět na pastvě. I nedaleké římské divadlo slouží svému původnímu účelu a konají se tu představení pod širým nebem.

Projít se v Arles můžete i římským podzemím (cryptoporticus) pod bývalým hlavním náměstím, fórem, nebo navštívit zřícené Konstantinovy lázně či nekropoli Alyscamps. Pozornosti by neměly uniknout ani mladší památky jako je klášter Saint-Trophime a celé středověké jádro města.

Tip Blesku: 13.10.2019 proběhne v amfiteátru v Arles velké finále býčích zápasů, Le Trophée des As, které se koná jednou za dva roky.

Projděte se známými obrazy

Znalci umění starých mistrů, znají Arles a jeho okolí především z obrazů Vincenta Van Gogha. Ten ve městě strávil pouhých 444 dní, ale stihl za tu dobu namalovat přes 300 obrazů včetně známých slunečnic, kavárny v noci, pošťáka Josepha Roulina a dalších známých děl.

Městem prochází značená stezka, která vás zavede na známá místa včetně staré nemocnice Hotel Dieu, kde se malíř léčil a jejíž dvůr také několikrát namaloval, nebo do kavárny Café La Nuit, která si dodnes udržuje podobný vzhled, jako měla tenkrát.

Takových zastavení najdete v Arles hned deset. Najít tu můžete ale i náměty obrazů jeho přítele Paula Gauguina. Město, ve kterém bloudí duch Van Gogha okouzlilo i Pabla Picassa, který zde namaloval několik obrazů a zdejšímu muzeu Réattu věnoval hned 57 kreseb, které jsou tu k vidění dodnes.

Tip Blesku: Navštivte Fondation Vincent Van Gogh Arles, nadaci, která se zaměřuje na malířovo dílo a zároveň vystavuje současné světové umělce, které Van Gogh ovlivnil.

Typická chuť Provence

Provensálská kuchyně je vyhlášená po celém světě. Typické ryby a mořské plody ale právě v Camarque, jehož je Arles branou, doplňuje i několik evropsky unikátních specialit. Třeba vyhlášenou sůl Fleur de Sel z Camarque, která se tu těží.

A nebo evropský unikát, rýži z Camarque, která se tu pěstuje na klasických rýžových polích a je vyhledávanou ingrediencí místních šéfkuchařů. Najdete tu její černou, červenou i bílou variantu a má tu i malé muzeum La Maison du Riz, kde se o její produkci dozvíte vše.

Jedinečné je i hovězí maso z místních černých býků, speciálního plemene na býčí zápasy, kteří jsou symbolem zdejší chráněné oblasti a pasou se volně v krajině. A jejich maso má i evropskou ochrannou známku původu.

Zapomenout nemůžeme ani na provensálské víno, které má v kraji dávnou tradici. Ochutnat ho můžete kupříkladu ve vinařství Mas de Rey, na původně templářském panství založeném ve 12. století.

Tip Blesku: Ochutnejte zdejší specialitu, Gardiane de taureau, dušené hovězí ze zdejšího býka. Původní pochoutku místních honáků Gardiane, kteří už stovky let na koních střeží stáda pasoucí se v mokřadech delty Rhony.

Od 21 do 25 listopadu můžete v Arles ochutnat to nejlepší z regionu na výstavě Provence Prestige zaměřené na lokální gastronomii, design a životní styl.

Jedinečná příroda

Camarque určitě nemusíme představovat žádnému milovníkovi koní. Zdejší bílí koně volně žijící v bažinách a mokřadech na březích slaných jezer jsou světovým unikátem. Jedná se o jedno z nejstarších plemen koní na světě, které se po staletí se využívá kupříkladu pro býčí zápasy.

Kromě bílých koní ale v Camarque můžete narazit i tisícihlavá hejna plameňáků, kteří v místní poloslané vodě mají jedno z největších hnízdišť v Evropě. Plochá krajina jezer a rákosí se perfektně hodí kupříkladu k nenáročným výletům na kole. Nezapomeňte si ale přibalit repelent proti případným útokům drobných mušek.

Tip Blesku: Navštivte ornitologický park Pont de Gau, kde můžete plameňáky pozorovat společně s volavkami kachnami a dalšími ptáky z turistických vyhlídkových lávek.