Mladík (†17) se zchladil v bazénu a zemřel. A ve Francii naměřili přes 45 °C

Aktualizováno -
28. 6. 2019
16:15
Autor: ČTK, tva - 
28. 6. 2019
15:40

Aktuální vlna veder ve Francii posunula absolutní teplotní rekord pro tuto zemi nad hranici 45 stupňů. Necelou hodinu poté, co bylo překonáno maximum platné od roku 2003, se historické tabulky přepisovaly znovu, když v obci Villevieille nedaleko Montpellieru naměřili 45,1 stupně Celsia. Vlna veder dnes ve Francii vrcholí, tisíce škol kvůli tomu zrušily výuku.

„V 15:00 bylo ve Villevieille 45,1 stupně, poprvé byl ve Francii překročen práh 45 stupňů,“ napsal na twitteru pracovník francouzské meteorologické služby Météo France Etienne Kapikian. Do dneška představovalo nejvyšší hodnotu naměřenou ve Francii 44,1 stupně Celsia ze srpna 2003.

Lokální historická maxima hlásila řada míst ve Francii už ve čtvrtek, tak teplo jako v pátek ale v zemi galského kohouta nikdy nebylo, napsal web France Info. Poprvé kvůli vedru vstoupil v platnost nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy, a to v okolí měst Marseille a Montpellier.

„Tato vlna veder je výjimečná svou intenzitou a také tím, jak brzy přišla,“ řekl novinářům francouzský premiér Édouard Philippe. „Přijali jsme opatření pro ty nejzranitelnější osoby. Ale vzhledem k intenzitě vedra se dnes musí mít na pozoru celé obyvatelstvo,“ dodal.

Kvůli možnému ohrožení zdraví žáků dnes částečně nebo úplně zrušilo výuku na 4000 francouzských škol. Ruší se i různé kulturní události, úřady rozdávají lahve s vodou a Paříž, Lyon či Marseille zakázaly provoz starších vozidel kvůli znečištění ovzduší, které se při vedrech ještě zhoršuje.

Ve Španělsku podlehl úžehu senior

Vedra způsobená příchodem teplého vzduchu ze Sahary zatím nepolevují ani v sousedním Španělsku, kde v důsledku horka zahynuli dva lidé. V Andalusii na jihu země zemřel 17letý mladík poté, co se po práci na zahradě šel zchladit do bazénu. Ve Valladolidu na severu Španělska podlehl úžehu už ve čtvrtek 93letý muž.

Lesní požár na severovýchodě Španělska (27. 6. 2019)Lesní požár na severovýchodě Španělska (27. 6. 2019) | Reuters

Na severovýchodě v Katalánsku pak hasiči stále bojují s lesním požárem, který spálil území o rozloze přes 5000 hektarů. Stále se jim nedaří živel ze všech stran odstřihnout, přičemž práce podle velitele katalánských požárníků Davida Borrella komplikují teplotní maxima okolo 44 stupňů a velmi nízká vlhkost. Podle místních médií požár vznikl zřejmě na slepičí farmě, kde se nejspíš vznítil špatně uskladněný hnůj.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

zwil ( 28. června 2019 17:48 )

Francie je už stejně skoro černá a tihle jsou na vedra zvyklí, tak o co go...

Monikay ( 28. června 2019 16:04 )

45 je už teda hodně

Zobrazit celou diskusi
Další videa