20. listopad 2018
Svátek slaví Nikola, zítra Albert

Navštivte Brusel, srdce Evropy! 5 tipů na zajímavá místa, která nesmíte minout

/
 • Navštivte Brusel!
  8. dubna 2017 ● 12:23
   

  Belgie je zemí, která má našinci hodně co nabídnout. Ať už jste milovníky čokolády, hranolků či piva, v Belgii si přijdete na své. Za srdce země i celé Evropy je považován Brusel. Jakých pět míst při návštěvě hlavního města nesmíte minout?

 • 1.

  Čůrající chlapeček Manneken-Pis

  „Nejslavnější z Bruselanů. Tak se přezdívá symbolu belgického hlavního města, čurajícímu chlapečkovi Manneken-Pis. Pouhých 53 centimetrů vysoká soška na rohu uliček Chene a Etuve v centru starého Bruselu přitahuje denně davy turistů a prodává se jako suvenýr ve všech podobách a vyhotoveních, včetně čokoládového v „životní“ velikosti.

  Dílo sochaře Jeroma Duquesnoye z roku 1619 má za sebou pohnutý osud – sedmkrát bylo ukradeno, pokaždé k velké nelibosti obyvatel okolních domů, pro něž byl jeho pramínek přes 200 let jediným zdrojem pitné vody. 

  Když ho unesli v 18. století granátníci francouzského krále Ludvíka XV., nechal mu tento na znamení lítosti ušít luxusní obleček a vyznamenal ho řádem svatého Ludvíka. Oblékat a zdobit Manneken-Pise se pak stalo prestižní záležitostí, do níž se zapojili státníci i filmové hvězdy. Dnes má Manneken-Pis garderobu čítající několik set kostýmů.

  Manneken-Pis, slavná bruselská socha

 • 2.

  Atomium

  Atomium je bezpochyby jedna z nejpřitažlivějších atrakcí Bruselu. Atomium, vyhledávané hojně turisty z celého světa, na okraji belgické metropole vyrostlo u příležitosti světové výstavy Expo, která se v Bruselu konala v roce 1958. Jde o zhruba 110 metrů vysoký model atomu železa, který je proti skutečnému atomu zvětšený na velikost o 165 miliard větší.

  Atomium je přístupné každý den od 10 do 18 hodin. Dospělí za vstup zaplatí 12 eur, děti polovinu. Uvnitř najdete výstavy i stálou expozici věnovanou stavbě této památky. Navíc pokud budete mít štěstí, pak z vyhlídky uvidíte až na okraj Belgie.

  Atomium v Bruselu

 • 3.

  Mini-Europe

  Hned vedle Atomia naleznete známý zábavní park Mini-Europe. Park miniatur obsahuje zmenšeniny známých evropských staveb v poměru 1:25, jako jsou třeba londýnský Big Ben či pařížská Eiffelova věž. Česko je zastoupeno zmenšeninou Staroměstské radnice a orloje a Slovensko replikou secesního Modrého kostelíka z Bratislavy. Ročně sem zavítá kolem 300.000 turistů.

  Mini-Europe v Bruselu

 • 4.

  Náměstí Grand-Place (Grote Markt)

  Bruselské náměstí Grand-Place (či Grote Markt) je historickým srdcem města. Jeho dominantou je gotická radnice Hôtel de Ville z 15. století s 96 metrů vysokou věží, ve které je umístěna socha svatého Michaela, patrona Bruselu. Náměstí je tak překrásné a unikátní, že bylo v roce 1998 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Co dva roky se tu v srpnu pořádají květinové slavnosti „Tapis de Fleurs“, při kterých se na náměstí rozprostře květinový koberec.
  Video
  délka: 00:15
  720p 480p 360p 240p

  Příprava květinového koberce v Bruselu YouTube/VISITFLANDERS

 • 5.

  Evropský parlament

  Chcete se seznámit s činností Evropské unie? Pak navštivte komplex Evropského parlamentu v Bruselu, konkrétně jeho návštěvnické středisko Parlamentarium. Evropské Parlamentarium je druhým největším parlamentním návštěvnickým střediskem na světě po Kapitolu ve Spojených státech a funguje ve všech 24 oficiálních jazycích Evropské unie.

  Parlamentarium se rozkládá na 5400 metrech čtverečních a je rozděleno na několik částí. Návštěvníci mají příležitost projít interaktivní výstavou historie evropské integrace od meziválečných dob po současnost. Díky aktivitám a filmům se návštěvníci seznámí s tím, jak parlament funguje a co dělá pro občany EU. Vstup je zdarma.

  Parlamentarium v Bruselu
  Fotogalerie
  13 fotografií

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 10

prycsnima:  Nechci vidět čmoudy.Takže si stčte brusél do pí či.A všechny ostatní začmouděná města na "západě". Radši pojedu do Turovky v jižních Čechách.

(11. 04. 2017 09:17)

petrzn: Tak do Bruselu by dneska jel jen magor.

(11. 04. 2017 08:14)

petrzn: No máš to nějaký pomotaný.

(11. 04. 2017 08:06)

flesch2z: Houby o 6/5, to jsem špatně napsala, nedoplatek 120 % více.

(08. 04. 2017 16:56)

flesch2z: Kupte si levně vlastní smrt. Už nemám ani na tuhle levnou smrt, Sobotka mě okradl! Loni mi měnili měřáky na topení a letos mám o 6/5 větší palbu za nedoplatek!

(08. 04. 2017 16:53)
Zobrazit celou diskusi
720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy