Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Rumunský Banát: Kousek Česka tisíc kilometrů od nás

/
 • Rumunský Banát
  5. září 2016 ● 17:41

  Toužíte vyjet mimo typické dovolenkové resorty, ale máte strach, že byste se nedomluvili? Cítíte, že potřebujete být trochu aktivnější než se válet na pláži? Pak se můžete vydat do rumunského Banátu. V místních kopcích kolem Dunaje nejen že najdete typicky českou krajinu, ale i české vesnice, kde se mluví a platí rovněž česky. Co vás při návštěvě Banátu čeká?

 • 1.

  Pořádná porce chození

  Prohlédnout české vesnice si lze dvěma způsoby. Buď si zaplatit transport, který ale kvůli špatným cestám může stát spoustu peněz a času, nebo projít trasu několika desítek kilometrů pěšky. Druhá varianta sice stojí více úsilí, ale odmění vás pohledem na krásné scenérie banátských kopců. Kdybyste ale měli strach z pálícího sluníčka, schová vás rozsáhlý bukový les, který se s loukami průběžně střídá. Po cestě vás pak čekají různá překvapení – jeskyně, salaše, vodní mlýny nebo pobíhající koně, které si můžete i pohladit.

  Rumunský Banát

 • 2.

  Svatá Helena

  První z šesti vesnic a hlavně nejstarší. Do Svaté Heleny vzniklé v roce 1824 se skoro každý turista podívá, protože sem přijede autobus. Zážitkem je tu baptistická mše, v níž místní Češi hrají na mandolínu. Koupit tu můžete vynikající domácí ovčí sýr, med nebo marmeládu. Pokud k nim přibalíte vynikající chleba a historky místních, máte plno energie na cestu do 15 kilometrů vzdáleného Gerníku.

  Svatá Helena v Rumunsku

 • 3.

  Gerník

  Největší česká obec se stejně jako ostatní rychle vylidňuje, do místní osmitřídky chodí pouze sedm dětí. Přespat buď můžete u pekaře, nebo někoho z místních, dohodnutí noclehu je většinou otázkou návštěvy hospody. Nedělní katolická mše je pak přehlídkou ještě žijícího folkloru staré české vesnice a krásných dvojhlasných zpěvů. Pocity pak můžete zapít v místní putyce překvapivě jedinečným středočeským pivem Všerad.

  Největší česká obec v Rumunsku, Gerník

 • 4.

  Rovensko

  O dalších 15 kilometrů dál vás čeká nejvýše položená vesnice Rovensko. Ve výšce kolem 750 metrů nad mořem vás čekají úchvatné výhledy téměř k Dunaji. U místního sedláka Josefa Pinkavy si kromě historek o dřívějším kulturním životě můžete odnést zážitek jízdy na koni. Rovněž ve většině domů lze nakoupit vynikající kravský sýr, přičemž každý je trošku jiný. Na místním hřbitově pak jako perličku najdete zřejmě jediný hrob člověka, který nepocházel z Banátu: kolonisty Jána Šuberta narozeného roku 1808 v Berouně.

  Rumunská vesnice Rovensko

 • 5.

  Bígr

  Po dlouhé 30 kilometrové cestě vás čeká jedinečná obec postavená ve tvaru kříže. Původně dřevařská vesnice obklopená bukovými lesy už je dneska z větší části prodána lidem z Česka, případně opravdovým Rumunům, takže život v ní upadá. Stezky v okolí jsou bohužel zarostlé, ale určitě se dají najít zajímavá místa, především opuštěné doly směrem na Eibenthal.

  Rumunská obec Bígr

 • 6.

  Eibenthal

  Asi nejturističtější vesnice, v níž probíhá velký hudební festival Banát. Ubytovat se lze v kempu U Medvěda oblíbeném zejména motorkáři. Nedaleko obce je čistě rumunská hornická kolonie, která silně ovlivňuje život vsi, a tak většina lidí už mluví spíše rumunsky než česky. Krásné kopce uzavírají obec a nabízí plno výletů do opuštěných dolů.

  Rumunský Eibenthal

 • 7.

  Šumice

  Šestá z českých osad, která je kvůli své odlehlosti méně navštěvovaná, ale zároveň nejpůvodnější ze všech. Rumunský stát sem nebyl stále schopen zavést vodovod (ostatně do roku 1995 v Banátu nebyla ani elektřina jiná než z agregátů), nejbližší autobus je 7 kilometrů daleko a škola má čtyři žáky. Ale o to lépe můžete vidět, jak si je český člověk schopen poradit i s tak nuznými podmínkami, aby si zachoval svou důstojnost.

  Česká osada Šumice
 • 8.

  Další tipy na pěší výlety

  Fotogalerie
  15 fotografií

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy