Vymrštila do atmosféry obrovské množství sopečného prachu a ztížila tak sluníčku jeho průchod. Při západu a východu Slunce se k nám totiž světlo »protlačuje« přes silnější vrstvu atmosféry, což odráží víc modrého světla, a k nám tak dorazí jen to červené. A právě částice a popel, který do atmosféry vymrštila sopka, tento efekt ještě znásobí.

Za zrudnutí oblohy může výbuch aljašské sopky Mount Redoubt
Za zrudnutí oblohy může výbuch aljašské sopky Mount Redoubt
Autor: ČTK, scom

Ale pozor! Naposledy se tímto úkazem pokocháme zítra ráno. „Prachové částice se v ovzduší díky stabilnímu počasí beze srážek udržely přes týden. Během čtvrtečního večera očekáváme přechod studené fronty od západu, který vzduch od prachových částic vyčistí,“ řekla Blesku meteoroložka Dagmar Honsová.

Proč je nebe krvavé
* Když Slunce vychází nebo zapadá, sluneční paprsky prochází zemskou atmosférou déle. Jdou přes její silnou vrstvu a nyní ještě přes částice popílku. Ten většinu světla pohltí. Na zem pak proniká větší množství spektra. Pak se obloha jeví jako červená.

* Když je Slunce vysoko, prochází sluneční paprsky kratší vzdáleností kolmo k zemi. Navíc jdou přes menší množství prachových částic, a tím k lidským očím dojde více modrého spektra. Obloha se pak jeví jako modrá.

Názornou infografiku najdete ve středečním tištěném Blesku.