Chilská sopka Llaima se hlásí o slovo

Jedna z nejaktivnějších sopek v Jižní Americe, jihochilská Llaima, začala chrlit lávu. Podle dnešních agenturních zpráv úřady byly nuceny nařídit evakuaci obyvatel z jejího okolí.
Llaima, která leží v jezerní oblasti, vybuchla už na začátku letošního roku. I tehdy byli místní lidé i turisté v okolním národním parku Conguillio dočasně evakuováni. Pak vrhala popel a lávu znovu v únoru.
V úterý vláda nařídila evakuaci z okruhu do 15 kilometrů od sopky, která se tyčí do výšky 3125 metrů. Nucený odchod se týká asi čtyř desítek osob.
"Obnovila aktivitu a láva teče k řece Calbuco," upozornil vulkanolog z národního úřadu pro naléhavé záležitosti Juan Cayupi. Láva "už dosáhla vzdálenosti 800 až 1000 metrů od kráteru," dodal.
Velkou hrozbu představuje možnost, že vroucí láva rozpustí sněhovou pokrývku na vrcholu sopky a tím způsobí záplavy bahna, zeminy a dalších materiálů.
Sopka LLaima leží asi 700 kilometrů jižně od chilské metropole Santiaga. O více než 500 kilometrů ještě jižněji se nachází další činný vulkán Chaitén, z jehož okolí musely být evakuovány tisíce obyvatel, kteří se možná do svých původních domovů vůbec vracet nebudou. Kromě sopečného materiálu ke zkáze jejich domů přispěly deště, následné záplavy vody i bahna a nakonec i sněžení.
Chaitén vybuchla poprvé po několika tisících let a z jejího kráteru se řinuly plyny, žhoucí kamení a popílek, jejž vítr zanesl do sousední Argentiny a registrován byl ještě dále na východ. V úterý musela být zastavena letecká doprava v blízkém přístavu Puerto Montt, protože se tam znovu objevil sopečný popílek.
Oblast v okruhu do 15 kilometrů od Chaiténu stále zůstává uzavřena. Nicméně v úterý se asi 200 obyvatel smělo vydat do městečka Chaitén pro část svého vlastnictví.