Pátek 24. září 2021
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Polojasno 20°C

Tipy na víkend: Přijede sv. Václav! Vinobraní vrcholí a zažijte noc vědců

/
 • Neseďte doma, vyrazte na výlet.
  23. září 2021 ● 16:57

  O prodlouženém víkendu 25 až 28. září se vyčasí. Bude polojasno a teploty kolem 23 stupňů. Vyrazte proto na pěkný výlet. Ve spolupráci s CzechTourism a serverem kudyznudy.cz jsme pro vás připravili několik tipů.

 • 1.

  Noc vědců

  Letošním námětem je čas. Mezi univerzity se nově se svým programem připojila Vysoká škola Ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Do akce se dále zapojuje přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších. Noc vědců se koná z pátku na sobotu. Více najdete ZDE

 • 2.

  Den hrdinů

  Ukázky těžké techniky, technického vybavení, historických vozidel, speciální sanitka s názvem Golem, letištní zásahový speciál Panter, kolový obrněnec Pandur od armády ČR, vyprošťovací tank a další unikáty můžete obdivovat v sobotu na Výstavišti v Praze Holešovicích. Koná se tu Den hrdinů. Chybět nebudou ani soutěže profesionálních hasičů ve vyprošťování osob či běhu s hadicí a mnoho dalšího.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 3.

  Orchideje ve Fata Morganě

  Letošní ročník výstavy orchidejí v botanické zahradě v pražské Troji se soustředí na rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Návštěvníci se ve skleníku Fata Morgana v Bottanické zahradě v Praze Troji mohou těšit asi na 650 orchidejí. Expozice s tématem Miniatury a giganti Ekvádoru byla loni ukončena po čtyřech dnech konání. Letos botanici doufají, že bude otevřena podle plánu do 10. října.

  Autor: Robert Klejch

 • 4.

  Koně v Lysé

  Nejstarší středoevropská výstava koní určená všem příznivcům jezdeckého sportu, vozatajství, drezury, ale i samotného chovu koní na Výstavišti v Lysé nad Labem. Teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníci a miniaturní koně – dohromady na 130 kusů ustájených zvířat – uvidíte od pátku do neděle. Atmosféru výstavy doplní vystoupení jízdní policie, westernové show, ukázky drezury, parkuru či stylizované vystoupení staročeských hasičů s originální stříkačkou taženou dvojspřežím a další program.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 5.

  Auta v čase

  Historická, kultovní i moderní vozidla můžete obdivovat v sobotu od 11 hodin v Muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Připraven je závod automobilů, soutěž o nejlepší dobový kostým, můžete se proletět nad městem a mnoho dalšího.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 6.

  Sraz sokolníků

  Sokoly a jestřáby, ale i majestátní orly skalní s dvoumetrovým rozpětím křídel, můžete vidět v sobotu na tradičním setkání v Chrášťanech. Připraveny jsou i ukázky lovu drobné zvěře.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 7.

  Svatováclavské slavnosti

  *Dětenice – na místním zámku je připraven bohatý program s ochutnávkou vín i spousty laskomin. Po poledni přijede i sv. Václav.

   

  *Kutná Hora - každoroční akce k zakončení léta s programem pro děti i dospělé se koná v sobotu. Střídat se bude se zde hudba s divadlem, chybět nebude ani staročeský trh. 

   

  *Třeboň – v sobotu v 10 hodin přijede na Masarykovo náměstí kníže sv. Václav a odstartuje tak celodenní program.

   

  *Jindřichův Hradec – v sobotu se připravte na jarmareční veselí, o´košt vín i burčáků a koncerty živých kapel.

   

  *Český Krumlov – oslavy svátku patrona českých zemí, pivovarníků a vinařů sv. Václava provází každoročně spousta jídla, pití, zábavy a kulturních představení. Zúčastnit se můžete od pátku do úterý.

   

  *Kadaň - v areálu Františkánského kláštera můžete v sobotu od 10 hodin sledovat průběh a zpracování hroznů – mletí, odzrnění, rmutování a lisování a samozřejmě ochutnávat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.

   

  *Turnov – na Dlaskově statku v Dolánkách je připraven bohatý program – vystoupení folklorních souborů, divadélka, předsvatební nové expozice věnované šití a mnoho dalšího.

   

  *Dobruška – od pátku do neděle je na mnoha místech města připraven program v podobě koncertů, jarmarku, historických ležení šermířů, rytířských soubojů, výstav a především spousty dobrého jídla a pití.

   

  *Napajedla – uvítáním knížete Václava v sobotu před 13. Hodinou začnou slavnosti, které celý den nabídnou velmi bohatý program – chybět nebude kostýmovaný průvod městem, průvod knížecí družiny, velký jízdní turnaj, hudba, tanec…

   

  *Drnholec - Historický průvod s knížetem Václavem a kněžnou vyjde v sobotu z náměstí k hospodáři a projde kolem všech otevřených sklepů. 

   

  *Břeclav - slavnostní mše v kostele svatého Václava, krojový průvod centrem města, jarmark i hodová zábava pod zámkem, dechovou i další hudba je připraveno od pátku do neděle.

   

  *Hukvaldy -  rytíři a jejich souboje, dobová živá hudba a hradní hodokvas, hradní grilování a další program je připraven na sobotu.

   

  *Rožnov pod Radhoštěm - největší podzimní zahradnické trhy v regionu spojené s historickým svatováclavským jarmarkem se konají od pátku do neděle.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 8.

  Zajděte na vinobraní

  *Praha – Svatováclavské vinobraní se koná o víkendu v areálu Pražského hradu – ve Svatováclavské vinici Villy Richter.

   

  *Praha – náplavka Rašínova nábřeží se v pátek a v sobotu promění na vinnou stezku po „darech“ jižní Moravy. K ochutnání bude i burčák.

   

  *Nebílovy – jižní Morava se představí na jižním Plzeňsku, na zámku bude v sobotu k ochutnání produkce vinařů z Velkých Pavlovic a chybět nebude ani cimbál.

   

  *Tvarožná Lhota – oskorušobraní můžete zažít v sobotu na salaši Travičná.

   

  *Velké Žernoseky - burčák, živá country hudba, folková a dobová představení, průvod v čele se žernoseckým Bakchusem – s králem a královnou, dražení obrovitých hroznů, večerní zábava a finální ohňostroj u přívozu. Takový je program pátečního a sobotního vinobraní.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 9.

  Kam za dobrým jídlem?

  *Poděbrady – v ekocentru Huslík můžete od pátku do sobotního brzkého odpoledne přivítat podzim na místním Jablkobraní.

   

  *Slavkov u Brna – na zámku se od pátku do neděle koná ČokoFest.

   

  *Bystřice nad Pernštejnem - tradiční akce Slavnosti brambor slibuje zábavný program po celý víkend. Připravena je rytířská show na koních, ukázky řemeslných prací, zábavný program pro děti, soutěž jedlíků a hlavně bramborové menu i pivo.

   

  *Boskovice - Areál parku u Zámeckého skleníku obsadí po oba dva dny trh lidových řemesel, skleník se promění v obří restauraci a uskuteční se tu Husí slavnosti.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 10.

  Cesta do historie

  *Trocnov - práci dobových řemeslníků – svíčkařů, ševců nebo tesařů a dalších řemeslníků můžete obdivovat v sobotu v místním archeoskanzenu. Připraven je i jarmark, divadélko, dobová hudba, sokolníci a další.

   

  *Mikulčice – na zdejším slovanském hradišti jsou o víkendu připraveny archeologické dny. Představí se kováři, tesaři, tkalci, hrnčíři a další řemeslníci, k ochutní budou dobová jídla. 

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 11.

  Den venkova

  Voda je hlavním tématem dalšího Dnu venkova, který se koná v sobotu od 10 hodin na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Připraveny jsou například nejrůznější pokusy s vodou, ale dozvíte se i jak  funguje hospodaření na panství rodiny Kinských, dozvíte se, jak se vyváží dřeva z lesa za pomocí koní a dokonce si můžete vystřelit i z posedu.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 12.

  Výcvik arkebuzírů

  Na nádvoří Příhrádku hradu Veveří v sobotu předvedou členové spolku Corneta Moravia výcvik císařských arkebuzírů z období Třicetileté války. Návštěvníci uvidí výcvik vojáků s chladnými i palnými zbraněmi – arkebuzami, což jsou ručnice kratší než muškety a vybaveny již kolečkovým zámkem.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 13.

  Běh pomůže útulkům

  Chcete udělat něco pro své zdraví a pomoci zvířatům v útulcích? Vydejte se v neděli do brněnského parku Lužánky. V 15 hodin tam startuje běh, který pomůže pětici moravských útulků (Dočasky.cz, Dejte nám šanci, Útulek Tibet, Tlapky na cestě a Kočky u Katky). Startovné je 200 korun. Délka okruhu jsou čtyři kilometry.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 14.

  Koulení kola

  Recesistický závod koulení kola z Lednice do Brna je připraven na neděli. Trase vede po cyklostezce od zámku v Lednici, do vinařské vísky Pavlova a pak do Strachotína – Pouzdřan – Vranovic – Židlochovic – Rajhradic a po cyklostezce z Modřic podél Svratky a okolo Zvonařky a Tesca až na Starou radnici v Brně. Je to zhruba 60 km…

  Autor: Jiří Nováček, Dušan Vitázek, ČT

 • 15.

  Dny techniky

  Ukázky vojenské, hasičské, stavební či zemědělské techniky uvidí lidé na Kopřivnických dnech techniky, které se o víkendu uskuteční na zkušebním polygonu společnosti Tatra Trucks v Kopřivnici na Novojičínsku. Návštěvníci se například budou moci svézt v různých vozidlech včetně obrněného transportéru nebo si vyzkoušet různé typy střelnic.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 16.

  Zázraky evoluce

  Dlouho očekávaná stálá výstava v přírodovědecké části Národního muzea v Praze je tu! Zázraky evoluci nabízí opravdu unikátní výlet mezi zvířata. K vidění je na 1500 exponátů včetně 400 zcela nových, jimž vévodí legendární kostra plejtváka myšoka. Řada vystavených exponátů je zachycena v přirozené akci – při lovu, páření, péči o mláďata, odpočinku. Více čtete ZDE

 • 17.

  Návrat do minulosti

  V Nové budově Národního muzea v Praze otevřeli stálou expozici s názvem Dějiny 20. století. Vystaveno je více než 1000 exponátů vztahujících se k novodobým českým dějinám. Pomocí audiovizuálních a interaktivním prvkům vás expozice vtáhne zpět do let minulých. Kromě věrných kopií pokojů z 30. až 90. let minulého století uvidíte třeba první zlatou československou medaili gymnasty Bedřicha Šupčíka z olympiády v Paříži v roce 1924, sportovní stejnokroj T. G. Masaryka nebo tzv. „dvojtank”, z jedné části kopie osvoboditelského tanku z roku 1945 a z druhé části kopie tanku okupantů z roku 1968.

  Autor: Alexandr Malachovský

 • 18.

  Sluneční králové

  Národní muzeum v Praze prodloužilo pro velký zájem až do konce září egyptologickou výstavu Sluneční králové. Původně měla skončit 6. června. Na výstavu je možné přijít ale jen se vstupenkou z on-line rezervačního systému na konkrétní den a čas. Výstava unikátních nálezů, které dlouho neopustily a již zřejmě neopustí území Egypta, patří k hlavním událostem Národního muzea i současných výstav v Česku. Výstava se připravovala několik let.Více čtěte ZDE

 • 19.

  Za maxipsem Fíkem

  Dvě patra Sovových mlýnů v Muzeu Kampa v Praze 1 zaplnila díla předního českého ilustrátora a legendy animovaného filmu Jiřího Šalamouna. Jeho dílo provází Čechy po celé generace, kdo by nemiloval večerníček o Maxipsu Fíkovi nebo filmovou sérii Básníci, kde Šalamounovy kresby nemohly chybět. Výstava potrvá do konce září. Více čtěte ZDE

  Video
  délka: 00:36.16

  Maxipes Fík Redakce Blesk

 • 20.

  Historie pošty na Hradě

  Česká pošta a Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě otevřely expozici historie poštovních služeb. Ve třech tematických celcích přibližuje dějiny hradní pošty i poštovních služeb obecně, známkové motivy Pražského hradu a tradici prezidentského portrétu na známkách. Expozice se nachází v prostorách tradiční pobočky na třetím nádvoří Pražského hradu, která má více než staletou tradici své činnosti. Více čtěte ZDE

 • 21.

  Muzeum šlapacích autíček

  V Hergetově cihelně u Karlova mostu v Praze se otevřelo muzeum Pedal Planet. Najdete více než 120 exkluzivních modelů šlapacích autíček. Uvidíte tu mnoho unikátů včetně jednoho z prvních šlapadel z přelomu 19. století, technicky složitá autíčka, výdobytky socialismu i ukázky art deco a mnoho dalšího.

  Autor: Blesk:Daniel Černovský

 • 22.

  Kudrnáčova stezka

  Naučná Kudrnáčova stezka propojila obnovenou úvozovou cestou obce Poříčany a Klučov. Po kilometr a půl dlouhé trase provede děti a rodiče kreslený kluk Kudrnáč a jeho pes Chlupáč. Na 11 informačních panelech se dozvíte o historii okolí.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 23.

  Hele, v muzeu je Jů a Hele!

  V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi je otevřena nová výstava nazvaná Hele, v muzeu je Jů a Hele! Je symbolickým dárkem ke 40. narozeninám oblíbených postaviček Studia Kamarád. První díl pořadu tehdejší Československá televize odvysílala v lednu 1981. V muzeu děti i jejich rodiče vedle Jů a Hele potkají nejen Mufa Supermufa nebo Harryho Šoumena, ale i Tryskomyšky a další postavičky ze Studia Kamarád. Výstava bude otevřena do ledna příštího roku.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 24.

  Svatba u Broučků

  Unikátní dioráma od výtvarníka Jiřího Trnky znázorňující svatbu u Broučků je nově k vidění ve stálé expozici Muzea loutek v Plzni. Prostorové znázornění jednoho z příběhů Broučků od Jana Karafiáta s 57 loutkami vytvořil plzeňský rodák v roce 1939 jako zakázku pro světovou výstavu v New Yorku. Kvůli okupaci Československa dílo do Ameriky neodjelo. Dioráma je široké 2,4 metru, hluboké metr a vysoké 1,2 metru.

  Autor: Foto ČTK - Miroslav Chaloupka

 • 25.

  Létající stroje Leonarda da Vinciho

  Aeronautica - Létající stroje Leonarda da Vinciho je interaktivní výstava na zámku Kozel. V prostorách jízdárny si budete moci vyzkoušet a vlastní silou rozpohybovat řadu strojů v životní velikosti, které byly sestaveny podle skic renesančního génia. K vidění jsou předchůdci dnešních padáků, paraglidů či vrtulníků tak, jak je namaloval Leonardo da Vinci v 15. století. Výstava trvá do konce září. Více čtěte ZDE

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů

 • 26.

  Slovanská epopej

  Na zrekonstruovaném zámku v Moravském Krumlově jsou opět k vidění velkoplošná plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Kapacita návštěvníků je omezena na 100 a to jak kvůli protipandemickým opatřením, tak kvůli udržení konstantní teploty a vlhkosti. Více čtěte ZDE

  Autor: Robert Klejch

 • 27.

  Lednici zdobí obří sochy z písku

  * Obrovská hlava římského vojáka, lokomotiva křížená s chameleonem, hned vedle bota, z níž čouhá hlava krasavice s kloboukem. Takové je panorama až pět metrů vysokých soch, které v Lednici na jihu Moravy u hlavního zámeckého parkoviště vytvořili tuzemští umělci z mořského písku. K vidění je tu celkem na dvě desítky soch. Lednické sochařské sympozium je podle něj pravděpodobně největší festival svého druhu ve střední Evropě. Obdivovat je tu můžete až do konce října.

  * Sochy z písku jsou k vidění i v Písku na jihu Čech. Tentokrát jsou spojeny se vznikem města a představují pět prvků mytologického příběhu o založení města. Zde budou k vidění až do konce listopadu.

  Autor: Blesk:Michal Olšiak

 • 28.

  Po stopách panovníků

  U Bukovanského mlýna, přibližně pět kilometrů od Kyjova, můžete navštívit Alej českých panovníků. Monumentální dílo zatím nabízí sochy v životní velikosti 19 významných postav našich dějin, od mytických až po historicky doložitelné. Každý rok jich přibývá 6 až 8 nových. Nakonec jich má být 78 a končit Karlem I. Habsburským. Více čtěte ZDE

  Video
  délka: 00:58.20

  V Bukovanech u Kyjova vzniká Alej českých panovníků Hynek Zdeněk

  Fotogalerie
  34 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

Resch: Covid se už těší ....

(09. 09. 2021 22:02)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy