Pondělí 5. prosince 2022
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno, déšť 6°C

Tipy na víkend: Potkejte se s Mikulášem a čerty, u Tvarožné bude válčit Napoleon

/
 • Víkend bude patřit Mikulášům, čertům a andělům
  1. prosince 2022 ● 16:57

  Mikulášský víkend bude velmi rozdílný. Zatímco v sobotu můžete čekat i sněžení a teploty kolem nuly, v neděli se oteplí až na 7 stupňů. Není  důvod sedět doma, ve spolupráci s CzechTourism a serverem kudyznudy.cz jsme pro vás připravili několik tipů na výlety.

 • 1.

  Rojení čertů, Mikuláš a andělů

  *Kolín – mýtické bytosti dorazí v sobotu i neděli na zdejší řepařskou dráhu. Těšit se můžete na oblíbené Čertovské jízdy a mikulášskou nadílku.

  *Děčín - V sobotu od 16.30 hodin zavítá Mikuláš se svojí družinou i do Centra Pivovar

  *Mariánské Lázně – přímo na kolonádě se setkáte v sobotu od 14 hodin s 20 anděly a čerty, Mikulášem i Luciferem, který se vynoří přímo z otevřené pekelné brány.

  *Litomyšl – z knihy hříchů se bude číst v zámeckém sklepení v neděli a v pondělí

  *Janské Lázně - Stezka korunami stromů v Janských Lázních si pro děti již tradičně připravila den plný čertovské zábavy. První prosincovou neděli se promění v pekelné místo.

  *Lipno – také nad Stezkou korunami stromů na Šumavě v sobotu od 11 hodin převezmou vládu pohádkové bytosti, které si počíhají na všechny, nejen na zlobivce.

  *Žďárec u Seče - Slavnostní rozsvícení vánočního stromu spojené s Mikulášskou nadílku s čerty Krampus můžete zažít od 16 hodin v kulturním domě ve Žďárci u Seče.

  *Moravský kras -  v neděli budou už od 10 hodin čekat čertí, andělé i Mikuláš na hodné i zlobivé děti v jeskyni Výpustek v Moravském krasu čekat

  *Ostrava – S mikulášskou družinou se můžete svézt okružní jízdou vláčky. Odjezdy z nádraží Ostrava střed jsou naplánovány na 10:05, 12:05 a 14:05 hodin.

 • 2.

  Dobročinný jarmark VFN

  Do neděle vždy od 9 do 21 hodin otevírá Všeobecné fakultní nemocnice svůj dobročinný jarmark v nákupním centru Westfield Chodov v Praze v prvním patře. Najdete zde spousty oblečení i doplňků, které na dobrou věc věnovali zaměstnanci nemocnice, Městské části Prahy 2 a veřejnost. Můžete si nejen nakoupit módní kousky, ale na kole štěstí si vytočit zajímavé ceny, popovídat si s dobrovolníky z VFN a pohladit canisterapeutické pejsky.

  Ilustrační foto
  Autor: mm

 • 3.

  Vánoční městečko

  Areál Žlutých lázní v pražském Podolí se proměnil ve vánoční park. Téměř 400 tisíc led diodových žárovek denně až do konce roku nabízí úchvatnou podívanou, kde uvidíte přes 300 světelných instalací. Uvidíte tu světelná zvířata z českých lesů, které se navíc předvedou i s animací za doprovodu úryvku Smetanovy skladby Má vlast. Chybět nebudou symboly Prahy a české státnosti, jako je silueta koruny, fontána a světelný lev a samozřejmě vánoční motivy. Více čtěte ZDE

 • 4.

  Bitva u Slavkova 1805

  Další díl rekonstrukce slavného vítězství Napoleona Bonaparte nad ruskou a rakouskou armádou předvedou v sobotu od 14 hodin u Tvarožné. Podívaná to bude opět velkolepá, předpokládá se účast přibližně 1000 účastníků ze 14 zemí světa, 50 koní a 12 děl.

 • 5.

  Vánoční čas na hradech a zámcích

  I když sezona na hradech, zámcích a dalších památkách skončila, mnohé zůstávají otevřené i přes zimu a v adventním čase navíc nabízí speciální prohlídky. Některé jsou kostýmované, někde se zaměřili na výzdobu komnat, jinde se ozývá slavnostní hudba…Jakou památku navštívit se můžete inspirovat ZDE

 • 6.

  Lidové Vánoce v Polabí

  V interiérech všech devíti chalup skanzenu v Přerově nad Labem uvidíte scény ze života našich předků. Připomínají starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. K vidění jsou i nejrůznější betlémy. Zavítat sem můžete do 30. prosince.

 • 7.

  Advent jako za starých časů

  *V Rudrově mlýně v Babičině údolí tento víkend obdobím Adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude konat malý adventní trh, můžete nahlédnout i do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.

   

  * Ve skanzenu Rochus v Uherském Hradišti se naladíte o víkendu na atmosféru života našich předků v předvánočním období. Nebude chybět ukázka práce se dřevem, předení na kolovratu nebo draní peří, ke kterému nám zazpívají ženské pěvecké sbory z Uherskohradišťska. Mezi domečky našeho skanzenu potkáte i obchůzky svatého Mikuláše s družinou a tajemné Lucky.

 • 8.

  Obdivujte betlémy

  *Praha – Výstava papírových betlémů se koná od soboty v Betlémské kapli. Uvidíte například černobílé kopie původních betlém z 18. století, proslulý do dnes rekopírovaný betlém Mikoláš Alše z roku 1902, unikátní betlémy s mnoha tisíci postavičkami z Ústeckoorlicka a mnoho dalších.

   

  *Praha - V pražské Jindřišské věži opět uvidíte jedinečnou výstavu ručně vyřezávaných betlémů z Třeště, která je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v ČR.

   

  *Karlštejn – V Muzeu betlémů najdete největší loutkový betlém Česku, rozkládá se na ploše 80 m2. Několikametrové kulisy hradu Karlštejna jsou osazeny 46 loutkami vyřezanými ze dřeva a oblečenými v dobových oblecích. Ježíškovi přináší dary 10 nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem lV., který mu darem přináší hrad Karlštejn.

   

  *Mělník - Výstava vyřezávaných a ručně malovaných betlémů z let 1840 až 1940 je v Regionálním muzeu doplněná o historické vánoční ozdoby a dekorace. Většina těchto dřevěných betlémů je postavena do prosklených skříněk. Větší část vystaveného souboru betlémových figurek pochází z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Zavítat sem můžete do 30. prosince.

   

  *Čenkov - Na návsi u kapličky v Čenkově si můžete prohlédnout největší betlém v životní velikosti ze sena s oděnými postavami. Betlém je postaven na návsi a návštěvník se jím prochází po štěrkové cestě. Cestou potkáte desítky lidských postav, které jdou položit dary k právě narozenému Ježíškovi do jesliček.

   

  *Příbram - Dvě desítky historických i současných betlémů uvidíte v Galerii Františka Drtikola. Jádro výstavy tvoří cenné historické betlémy z konce 19. a první poloviny 20. století, představující ukázku tvorby horníků z Příbrami i okolí.

   

  *Trutnov - Tradičně se začátkem adventu se v přízemí Staré radnice koná výstava betlémů. Ty pravidelně zapůjčují nejrůznější majitelé a autoři, proto je zde k vidění vánoční výjev ve spoustě provedení. Můžete zhlédnout betlémy jak tradiční, tak zcela novátorské, dětské, chutné i voňavé.

   

  *Brno – V Letohrádku Mitrovských připravili výstavu Pohádkové Vánoce s betlémy. Nosným tématem jsou právě nejznámější české pohádky.

   

  *Loštice  - V ateliéru řezbáře Jaroslava Beneše můžete obdivovat betlém, na kterém pracuje už od roku 1994 a unikátní je tím, že zachycuje osobnosti z reálného života. Kromě místních obyvatel řezbář ztvárnil třeba i zápasníka Gustava Frištenského nebo Jiřího Kajínka na útěku…

 • 9.

  Vánoční výstavy

  *Litomyšl - Do zámeckého sklepení se vrací prodejní výstava vánočních ozdob. Provoní ji jehličí, svařené víno a perníčky, a rozzáří stovky vánočních ozdob. Sály zaplní stromky, které se odějí ozdobami různých barev a tvarů a nechybí ani betlém. Každý víkend až do Vánoc budou připraveny i dílny, kde si můžete vyrobit i vlastní ozdobu.

   

  *Dubí - Výstava představí vánoční ozdoby ze skleněných perliček rodinné firmy z Poniklé. Výroba se na Jablonecku a v Krkonoších udržuje už více než sto let. V současnosti jsou jedinými výrobci tohoto typu ozdob na světě. Křehkou krásu můžete obdivovat až do konce ledna v Domě porcelánu.

   

  *Vizovice - Vánoční výstava v Galerii Mariette ukáže návštěvníkům nejrůznější barvy, dekory, tvary i velikosti skleněných ručně vyráběných vánočních ozdob, stromečků a aranžmá, které jsou trendem pro letošní rok.

 • 10.

  Ztracený Saudkův komiks na výstavě

  Odevzdal jej do tiskárny, pak se po výjimečném komiksu Káji Saudka (†80) slehla zem na více než 50 let! Výtvarníkovi dědicové o něj osm let bojovali. 130 původních kreseb příběhu Muriel a andělé teď poprvé představují veřejnosti v Galerii Tančící dům v Praze až do března příštího roku. Více čtěte ZDE

 • 11.

  Alenčin svět

  Na koupališti Džbán v Praze je otevřen kouzelný svět Alenky z říše divů. Zhruba 1,5 km dlouhá procházka pohádkovou zemí se sochami, které jsou vyrobené z tisíců LED světýlek. To vše za doprovodu hudby, zvukových efektů a magických hádanek a rébusů. Lumina Park bude otevřen do února.

 • 12.

  Prozkoumejte ČNB

  Nové stálé Návštěvnické centrum otevřela Česká národní banka v Praze. Dozvíte se tu vše o penězích, třeba jak vznikají bankovky, či jak se nastavuje inflace. Popovídat si tu můžete s dobovými bankéři, vyzkoušíte si razit i tisknout mince, k prohlédnutí bude i pancéřový vůz, kterým se převáží peníze a dostanete se i do trezoru.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 13.

  Retro návrat v čase do socialismu

  V obchodním domě Kotva v Praze se otevřelo největší Retromuzeum u nás. Na ploše 200 m2 ukazuje život v Československu v 70. a 80. letech minulého století. K vidění je na 12 000 exponátů, jak předmětů z každodenního života, tak unikátních exemplářů, které byly pořízeny v aukcích či na základě národní sbírky z roku 2018.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 14.

  Za dinosaury

  Na čtyřech tisících metrech čtverečních se v Tuchoměřicích rozkládá svět dinosaurů. Nevětší soukromá sbírka koster dinosaurů, modelů a virtuální reality vás zavede do dávno zmizelého světa. Více čtěte ZDE

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 15.

  Zázraky evoluce

  Stálá výstava v přírodovědecké části Národního muzea v Praze Zázraky evoluce nabízí opravdu unikátní výlet mezi zvířata. K vidění je na 1500 exponátů včetně 400 zcela nových, jimž vévodí legendární kostra plejtváka myšoka. Řada vystavených exponátů je zachycena v přirozené akci – při lovu, páření, péči o mláďata, odpočinku. Více čtete ZDE

 • 16.

  Lovci znaků

  Novou interaktivní výstavu můžete navštívit v DEPO2015 v Plzni. Písmo je nejen kus naší historie, ale také velké dobrodružství. Porazíte světelnou šibenici, dokážete napsat text v klínovém písmu nebo vyčistit interaktivní videomappingové město od reklam? Podaří se vám cestou získat všechny znaky a rozšifrovat tajnou zprávu? O tom se můžete přesvědčit až do konce února.

 • 17.

  Filmové legendy

  Svět filmových legend ožívá v muzeích hned na čtyřech místech republiky – v Praze, v Poděbradech, v Kutné Hoře a Kroměříži. V každém jsou k vidění stovky do detailů propracovaných exponátů nejslavnějších filmových, komiksových a pohádkových hrdinů.

  Autor: Blesk – Martin Přibyl

 • 18.

  Loutky v Paláci šlechtičen

  Po pěti letech se otevírá opravený Palác šlechtičen v Brně. Nabízí rovnou dvě velké výstavy. Jedna je věnovaná historii loutkářství u nás a představí se takřka 600 loutek, druhá provede lidovým moravským folklorem. Více čtěte ZDE

  Autor: mzm.cz

 • 19.

  Stroje Leonarda da Vinci

  Výstava v Technickém muzeu v Brně nabízí výběr více než padesáti modelů da Vinciho strojů, které vytvořili italští řemeslníci přesně podle jeho plánů a návrhů. Zvedák, kuličkové ložisko, setrvačník a další vynálezy si tu navíc můžete vyzkoušet. Výstava nabízí i reprodukce slavných da Vinciho obrazů, jako je Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. To vše doplní informační panely a audiovizuální projekce. Výstava trvá do konce roku.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 20.

  Muchova plátna

  Na zrekonstruovaném zámku v Moravském Krumlově jsou opět k vidění velkoplošná plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Kapacita návštěvníků je omezena na 100 a to jak kvůli protipandemickým opatřením, tak kvůli udržení konstantní teploty a vlhkosti. Více čtěte ZDE

  Autor: Robert Klejch

  Fotogalerie
  54 fotografií

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 6

Tara-Tara: odporný den..jak jinak, když je to z Emeriky.....svátkem se to vůbec nedá nazvat...fuj

(27. 10. 2022 20:49)

bergen: Zombie běh,pomatenci z Prahy už neví co s roupami.

(20. 10. 2022 18:18)

al.bunda: "Dny NATO" jsou mi proti srsti odjakživa protože oslava strojů na zabíjení lidí je zvrácenost a nikdo mi tohle nevyvrátí.... i kdyby byl Pětrovič Fialenko

(15. 09. 2022 19:12)

bre-burda: Už slyším to pohoršení: "Jak může někdo zamířit na Matějskou, když na hranicích s Polskem mrznou tisíce ukrajinských matek s dětmi!"

(10. 03. 2022 18:03)

gjfish: A co taková Svatováclavská strakonická pouť? Která je, co do rozsahu, brána jako 2. největší pouť v ČR (po Matějské).

(24. 09. 2021 15:18)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy