Pátek 1. července 2022
Svátek slaví Jaroslava, zítra Patricie
Oblačno, bouřka 27°C

Tipy na víkend: Bitva u Hradce, "oživlý" Mucha na Hradě i festival sci-fi

/
 • Neseďte doma, vyrazte na výlet.
  30. června 2022 ● 16:57

  První prázdninový víkend už slibuje uklidnění počasí a letní teploty. V sobotu bude kolem 24 stupňů, v neděli 28, pršet by nemělo. Neseďte ale doma a vyrazte na výlet. Ve spolupráci s CzechTourism a serverem kudyznudy.cz jsme pro vás připravili několik tipů.

 • 1.

  Výstava Animace končí

  Už jen do neděle můžete poznat slavnou historii i současnost animované tvorby v Česku na výstavě v Pražské tržnici v hale číslo 17 v Holešovicích. Na návštěvníky tu čeká ukázka animačních technik, řada optických iluzí, originální kresby, obrazové scénáře, desítky loutek, rekvizity, dekorace i ukázky z animovaných filmů a počítačových her. Součástí bude také promítání 140 českých animovaných filmů. 

  Autor: Foto Blesk - Ivan D. Hladík

 • 2.

  Festival fantazie

  Největší festival popkultury v ČR se koná až do 10. července v Chotěboři. Ve čtyřech budovách a venkovním prostoru přinese zábavu pro příznivce nejen sci-fi, fantasy a hororu v hrách, filmech, seriálech, anime, comicsech, knihách, hudbě, divadle a na internetu. Těšit se můžete na filmy, videohry i stolní hry, hosty, přednášky a další program.

  Největší festival popkultury v ČR se koná až do 10. července v Chotěboři.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 3.

  Zámecké slavnosti

  V pátek a v sobotu se ve Šluknovském zámku a zámeckém parku konají slavnosti. První večer bude patřit koncertům, v sobotu začne program v 10 hodin otevřením dobových táborů, následovat budou různá dobová představení a vystoupení Řádu černých rytířů.

 • 4.

  Bitva Königgrätz

  Vzpomínková akce na 156. výročí bitvy, která změnila Evropu, proběhne v historickém centru Hradce Králové a na bojišti Chlum 1866 od pátku do neděle. Hlavní program se odehraje v sobotu, kdy je i na 14 hodin plánovaná bitevní scéna „Král Wilhelm I.: Cesta k vítězství“.

 • 5.

  Poutě a folklor

  *Příbram – sobotní program Prokopské poutě začne odpoledne na náměstí J. A. Alise a v dole Marie. Součástí bude tradiční Čepobití a průvod a další akce.

  *Česká Skalice - v Babiččině údolí se o víkendu a pak o státních svátcích chystají Mlynářské slavnosti. Připravena je živá hudba i stylové „mlýnské“ občerstvení.

  *Šternberk – historický den v neděli nabídne ukázky řemesel, historické soutěže a hry i provazochodce

  *Velké Pavlovice – v sobotu od 11 hodin se koná 8. ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i pojídání meruňkových belešů.

  *Doloplazy - tradiční lidová slavnost Jízda králů se koná o víkendu. Nebude chybět jezdecká družin ani průvod.

  *Drnholec – od pátku do neděle se tu konají krojované hody. V pátek se staví máje, v sobotu i v neděli za doprovodu bujaré hudby je připraven průvod obcí.

 • 6.

  Slavnosti Pernštejnského panství

  Hradní nádvoří Pernštejna ožijí od pátku do neděle slavnostmi, na kterých vystoupí rytíři, šermíři, kejklíři, hudebníci, sokolníci, divadelníci či docela hodný kat se vás pokusí pobavit a rozptýlit v kulisách historického jarmarku a nebude chybět ani rozličné občerstvení. Doprovodný program nabízí i přilehlé obce.

 • 7.

  Ohňostroje nad Brnem

  Nad Brněnskou přehradou se po dvouleté pauze způsobené covidovou pandemií vrací soutěžní festival ohňostrojů Ignis Brunensis. Své dílo tvůrci z Česka, Chorvatska, Německa a ze Švédska. Ohňostroje se konají 2. července a 6. července, začínají ve 22.30 a přehlídku zakončí 23. července nesoutěžní ohňostroj odpalovaný ze Špilberku. Tuto sobotu je od 21.45 hodin plánovaná i dronová show.

  Autor: Jolana Halalová

 • 8.

  Oživlá Slovanská epopej

  Unikátní multimediální zpracování obrazů a plakátů Alfonse Muchy v nadživotní velikosti, v pohybu a 3D prostoru. To nabízí výstava v Jízdárně Pražského hradu. Silný zážitek nabídne projekce Slovanské epopeje, kde návštěvníci stanou v samotném centru dění nejvýznamnějších milníků historie slovanských národů, obklopeni živými výjevy z monumentálních ohromujících pláten. Zavítat sem můžete do 13. září.

 • 9.

  Ztracený Saudkův komiks na výstavě

  Odevzdal jej do tiskárny, pak se po výjimečném komiksu Káji Saudka (†80) slehla zem na více než 50 let! Výtvarníkovi dědicové o něj osm let bojovali. 130 původních kreseb příběhu Muriel a andělé teď poprvé představují veřejnosti v Galerii Tančící dům v Praze. Více čtěte ZDE

 • 10.

  Prozkoumejte ČNB

  Nové stálé Návštěvnické centrum otevřela Česká národní banka v Praze. Dozvíte se tu vše o penězích, třeba jak vznikají bankovky, či jak se nastavuje inflace. Popovídat si tu můžete s dobovými bankéři, vyzkoušíte si razit i tisknout mince, k prohlédnutí bude i pancéřový vůz, kterým se převáží peníze a dostanete se i do trezoru.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 11.

  Retro návrat v čase do socialismu

  V obchodním domě Kotva v Praze se otevřelo největší Retromuzeum u nás. Na ploše 200 m2 ukazuje život v Československu v 70. a 80. letech minulého století. K vidění je na 12 000 exponátů, jak předmětů z každodenního života, tak unikátních exemplářů, které byly pořízeny v aukcích či na základě národní sbírky z roku 2018.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 12.

  Za dinosaury

  Na čtyřech tisících metrech čtverečních se v Tuchoměřicích rozkládá svět dinosaurů. Nevětší soukromá sbírka koster dinosaurů, modelů a virtuální reality vás zavede do dávno zmizelého světa. Více čtěte ZDE

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 13.

  Zázraky evoluce

  Stálá výstava v přírodovědecké části Národního muzea v Praze Zázraky evoluce nabízí opravdu unikátní výlet mezi zvířata. K vidění je na 1500 exponátů včetně 400 zcela nových, jimž vévodí legendární kostra plejtváka myšoka. Řada vystavených exponátů je zachycena v přirozené akci – při lovu, páření, péči o mláďata, odpočinku. Více čtete ZDE

 • 14.

  Poklady mezi hračkami

  Více než dva tisíce let staré hračky, jsou naprostým unikátem v nově otevřeném Muzeu hraček ve Starém purkrabství na Pražském hradě. V muzeu ale uvidíte i další poklady z obrovské soukromé sbírky Ivana Steigera - od plyšových medvídků, přes dřevěné hračky, autíčka, luxusní barbíny i figurky třeba z Hvězdných válek. Exponátů je tu několik stovek.

  Autor: Blesk:Jan Vilimek

 • 15.

  Muzeum šlapacích autíček

  V Hergetově cihelně u Karlova mostu v Praze najdete muzeum Pedal Planet s  více než 120 exkluzivními modely šlapacích autíček. Uvidíte tu mnoho unikátů včetně jednoho z prvních šlapadel z přelomu 19. století, technicky složitá autíčka, výdobytky socialismu i ukázky art deco a mnoho dalšího.

  Autor: Blesk:Daniel Černovský

 • 16.

  Filmové legendy

  Svět filmových legend ožívá v muzeích hned na čtyřech místech republiky – v Praze, v Poděbradech, v Kutné Hoře a Kroměříži. V každém jsou k vidění stovky do detailů propracovaných exponátů nejslavnějších filmových, komiksových a pohádkových hrdinů.

  Autor: Blesk – Martin Přibyl

 • 17.

  Svět kostiček

  Výstavu ze stavebnice Lego již potřetí pro Regionální muzeum v Teplicích připravil sběratel Petr Šimr. Letošní výstava obsahuje ukázku z filmových edic. Nechybí ani velká vláčkodráha a dvě vybavené dětské herny. Zajít sem můžete až do 10. září.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 18.

  Vzhůru do oblak

  Interaktivní výstava, na které se dozvíte spoustu zajímavého o zákonitostech létání z hlediska biologie, fyziky nebo inženýrství i z historie a současnosti, je připravená v DEPO2015 v Plzni. Pro menší návštěvníky je připraven i „létající koberec“, který je zanese do světa pohádek mezi létající zvířata. Výstava je otevřená až do konce srpna, vstupenky je třeba zakoupit předem.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 19.

  Draci na Kozlu

  Draci v „životní velikosti“ se slétli do jízdárny zámku Kozel na Plzeňsku. Plastiky desítky mytických tvorů doplnila trojice drakobijců, kteří podle legend tato bájná zvířata lovili. Vystavená je i jejich výzbroj jako kopí či samostříl. Výstava nazvaná Draci a drakobijci je dílem fantazie autora Aleše Drašnara. Výstava je přístupná do konce dubna o víkendech, od května každý den kromě pondělí, potrvá to až do září. Více čtěte ZDE

  Autor: Romana Vébrová

 • 20.

  Most v nebesích

  Na Dolní Moravě se otevřel nejdelší visutý most na světě. Lávka v nebesích spojuje hřebeny Slamník a Chlum a vede 721 metrů nad Mlýnským údolím. V nejvyšším bodě mostu se ocitnete celých 95 metrů nad zemí.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 21.

  Holografický Rudolf II.

  Hrad Svojanov na Svitavsku připravil multimediální výstavu o Rudolfu II. Expozice se věnuje jeho životu, průvodcem je sám panovník v digitální podobě. Pomocí hologramů Rudolf seznámí návštěvníky se svými korunovačními klenoty a ukáže nejvýznamnější předměty svých sbírkových kolekcí. Rudolfa II. zpodobnil syn Jana Wericha, Jiří Werich Petrášek. V expozici je možné nahlédnout například do kabinetu kuriozit a kunstkomory nebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř. K vidění bude do 28. srpna.

 • 22.

  Loutky v Paláci šlechtičen

  Po pěti letech se otevírá opravený Palác šlechtičen v Brně. Nabízí rovnou dvě velké výstavy. Jedna je věnovaná historii loutkářství u nás a představí se takřka 600 loutek, druhá provede lidovým moravským folklorem. Více čtěte ZDE

  Autor: mzm.cz

 • 23.

  Stroje Leonarda da Vinci

  Výstava v Technickém muzeu v Brně nabízí výběr více než padesáti modelů da Vinciho strojů, které vytvořili italští řemeslníci přesně podle jeho plánů a návrhů. Zvedák, kuličkové ložisko, setrvačník a další vynálezy si tu navíc můžete vyzkoušet. Výstava nabízí i reprodukce slavných da Vinciho obrazů, jako je Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. To vše doplní informační panely a audiovizuální projekce. Výstava trvá do konce roku.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 24.

  Muchova plátna

  Na zrekonstruovaném zámku v Moravském Krumlově jsou opět k vidění velkoplošná plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Kapacita návštěvníků je omezena na 100 a to jak kvůli protipandemickým opatřením, tak kvůli udržení konstantní teploty a vlhkosti. Více čtěte ZDE

  Autor: Robert Klejch

  Fotogalerie
  41 fotografií

   

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

bre-burda: Už slyším to pohoršení: "Jak může někdo zamířit na Matějskou, když na hranicích s Polskem mrznou tisíce ukrajinských matek s dětmi!"

(10. 03. 2022 18:03)

gjfish: A co taková Svatováclavská strakonická pouť? Která je, co do rozsahu, brána jako 2. největší pouť v ČR (po Matějské).

(24. 09. 2021 15:18)

Resch: Covid se už těší ....

(09. 09. 2021 22:02)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy