Milovníci českého filmu si jistě vybaví každý kout z prostředí, kde se natáčela rodinná komedie Jak dostat tatínka do polepšovny v roce 1978. Přestože je to už téměř čtyřicet let, kdy ovládla české televizní obrazovky, malebná místa, která jsou v ní k vidění, se příliš nezměnila. Nacházejí se totiž v Českém ráji. Skála Dračí zub se ve skutečnosti jmenuje Skautská věž, ve filmu je použita její jižní část. Nachází se mezi Hrubou skálou a Valdštejnem.

Mimochodem, věděli jste, že se Tomáš Holý (†21) bál výšek a svou radost ze slézání skal jenom před kamerami předstíral? Byl tak ale vzdor svému nízkému věku tak dobrý herec, že to na něm  - téměř - není poznat: Jen v některých záběrech působí jeho úsměv poněkud křečovitě.

Kdyby se Vaškova maminka v podání herečky Jany Preissové (72) se synem a Františkem Němcem (76) alias jeho tatínkem Lubošem skutečně vydala na skládačce z Prahy na proslavenou dědovu chalupu, musela by ujet téměř 90 kilometrů. Tohle stavení, jehož se čas nijak zvlášť nedotkl, a které před lety malý Vašek coby zvídavý Colombo prozkoumával společně se svým pejskem Beníkem, najdete v obci Dobšice.

Interiéry chalupy se pak točily v našem hlavní městě, v barrandovských studiích. Podle pamětníků si proto filmaři půjčovali do Prahy dveře, kamna a další dekorace z chalupy, aby scéna za všech okolností působila autenticky.

Majitel líbezného stavení dnes připouští, že se k jeho víkendovému bydlu v létě rok co rok stahují turisté. Někteří prohlídku vzdají poté, co si tu přečtou ceduli s informací, že prostor snímá kamera, a se zákazem vstupu s upozorněním na býka. „Když se ale návštěvník hezky usmívá, není drzý a je nálada, jako mám teď, tak se může podívat,“ řekl Blesku pan Daniel Pajer, kterému bylo šest, když se film natáčel. „Je tady ještě i ta lavička, na kterou si sedla herečka Preissová, když támhle natrhala rybíz,“ směje se.

VIDEO: Malebný Český ráj

Video
Video se připravuje ...

Malebný Český ráj Www.cesky-raj.info

Obchod, kam jezdili kluci nakupovat do smíšeného zboží, a odkud si přiváželi cukr plný mravenců, se nachází ve Vesci u Sobotky. Ona zkratka, po níž se Vašík s tatínkem vraceli z nákupu, protože vedla kolem skal a maminka o ní nevěděla, měří ale jen zhruba 50 metrů. Sjíždí se na ni jako ve filmu u hospody rovně mezi ploty a na jejím konci je restaurace s penzionem, který tu stojí od roku 2007. Název nese příhodně podle filmu: Polepšovna.

Rybník Vidlák, ve kterém skončil zaskočený pošťák Petr Nárožný (82) poté, co mu do cesty vjel vodník („a říkal mu Fando“), naleznete jen kousek nedaleko. A hřbitov, jenž dědeček, kterého ztvárnil Josef Karlík (†81), navštívil mimo předem domluvenou trasu bojové hry, se nachází na Hrubé skále. Není jistě náhodou, že režisérka Marie Poledňáková (78) má na zdejším místě posledního odpočinku některé členy své rodiny...

Kromě komedie Jak dostat tatínka do polepšovny se v Českém ráji natáčely také pohádky Princ Bajaja nebo S čerty nejsou žerty, anebo komedie Jára Cimrman ležící spící a pohádky. Oblíbenost tohoto místa u filmařů je prý prosté: nejenom, že je to autem kousek od Prahy, ale na minimálním prostoru zde tvůrci najdou všechno, co potřebují: hrady, zámky, lesy, a klidně i poušť. Český ráj je ideálním místem na pěší výlet, kde se po žluté turistické značce dá dojít na všechna místa, která si televizní diváci pamatují ze svých oblíbených filmů.

VIDEO: Mše za Tomáše Holého (†22) v roce 2016: Vedl ji kněz, který ho i pohřbíval!

Fotogalerie
128 fotografií