16. únor 2020
Svátek slaví Ljuba, zítra Miloslava

Tipy na víkend: Advent rozsvítí vánoční stromy! Začíná Jarmark Blesku a obdivujte betlémy

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů.
  28. listopadu 2019 ● 16:59

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Sobota a neděle bude polojasná, ale velmi chladná. Teploty sotva překonají nulu.

 • 1.

  Začíná advent

  Adventní čas přijde už do všech měst i městeček v republice. Kde nerozsvítili vánoční stromy předčasně už minulý týden, stane se tak tento víkend. V sobotu v 16.30 se tak rozsvítí i strom republiky na Staroměstském náměstí v Praze. Více čtěte ZDE

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 2.

  Jarmark Blesku začíná

  Nejoriginálnější trhy – Vánoční jarmark Blesku – začínají v pátek 29. listopadu a potrvají 24 dní. V pětadvaceti stáncích v OD Kotva v Praze se za tu dobu vystřídá na 200 prodejců. Slavnostní zahájení jarmarku je v pátek od 17:30. Slavnostní podvečer zahájí Lucie Bílá, moderovat bude Zuzana Bubílková a vystoupí zpěvák Laďa Kerndl. Po celou dobu jarmarku se připravuje doprovodný program v podobě ježíškovy pošty, vánoční dílničky, divadélko a mnoho dalšího. Více čtěte ZDE

 • 3.

  Jubilejní betlémy v Betlémské kapli

  Letošní vánoční výstava v Betlémské kapli v Praze 1 bude výjimečná. Představí se tu to nejzajímavější, co se za uplynulých 40 let na výstavách ukázalo. Laděna bude tak, aby na každého dýchlo kouzlo klasických českých lidových Vánoc. Vystaveny budou nejrůznější historické vánoční ozdoby, betlémy z mnoha různých druhů materiálu, představeny budou vánoční zvyky, setkáte se s řezbáři a na podiu se vystřídají nejrůznější pěvci koled.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 4.

  … a kde ještě obdivovat betlémy:

  *Praha, Chvalský zámek - výběr historických exponátů i betlémy současných tvůrců z Jindřichohradecka vyrobených z rozličných materiálů, jakými jsou dřevo, papír, keramika, kukuřičné šustí, kůže, kov, sklo, těsto, nitě a další. Výstava bude k vidění od soboty. Součástí jsou i doprovodné víkendové akce v podobě tvůrčích dílen a divadel.

  *Praha – v kostele Panny Marie Sněžné se již po dvacáté uskuteční výstava Betlémy a vánoční tradice. K vidění bude na 200 kusů betlémů z nejrůznějších materiálů.

  *Praha – v Jindřišské věži opět uvidíte jedinečnou výstavu betlémů z Třeště.

  *Máslovice – betlém vyrobený z másla uvidíte v místním muzeu, tuto sobotu si jej navíc můžete zkusit i vyrobit v tvořivých dílnách od 10 hodin

  *Písek - písecké betlémy jsou unikátním projektem instalací betlémů v životní velikosti do veřejného prostoru hned na několika místech města

  *Kutná Hora – v kostele sv. Jana Nepomuckého vás výstava zavede do kouzelného světa betlémů, zvyků a vánočních obřadností. K vidění bude množství dřevěných i papírových betlémů, pokochat se slavnostně nazdobenými svátečními stoly, i se inspirovat mnoha zvykoslovnými maličkostmi.

  *Třebechovice – ukázky zručnosti řezbářů z Králíků a okolí můžete vidět v Třebechovickém muzeu betlémů. Řezbáře můžete vidět při tvorbě figurek dvě soboty 30. 11. a 14. 12. přímo v expozici muzea.

  *Česká Třebová - vánoční výstavu betlémů připravilo od neděle Městské muzeum. K vidění jsou tradiční výjevy podle biblickým motivů. K vidění jsou betlémy tradiční i orientální.

  *Litomyšl - tradiční výstavu betlémů v Chrámu Nalezení sv. Kříže začíná v neděli. Betlémy jsou vyrobeny z lipového dřeva, papíru, kukuřičného šustí a keramiky.

  *Ústí nad Orlicí - mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje expozice, která zahrnuje obří betlém - s šířkou 5,9 m, také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční. K vidění jsou od soboty v Městském muzeu.

  *Brno - tradiční brněnská výstava betlémů začíná v sobotu v Letohrádku Mitrovských. Největším lákadlem je ručně malovaný betlém s 250 z roku 1933 nebo obří celoroční betlém - tzv. dioráma.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 5.

  Exotický adventní jarmark

  Adventní trh, kde pořídíte tradiční i ty nejoriginálnější exotické dárky takřka z celého světa. Vypravit se na dobrodružnou cestu za poznáním všech rozmanitostí světa – barev, chutí, vůní, kultury – tanečního i hudebního umění umožní Mezinárodní vánoční festival Asociace partnerů diplomatického sboru, který opět celý výtěžek včetně vstupného věnuje na českou charitu. Přijít můžete v neděli do Konferenčním sále hotelu Hilton v Praze.

  víkenodvé tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 6.

  Mikulášové a čerti už vyráží do ulic

  *Praha, Toulcův dvůr – adventní dílničky, koledy, divadlo i opožděný příjezd sv. Martina s průvodem dalších postav se koná v sobotu od 10 hodin

  *Mníšek pod Brdy – s čerty a Mikulášem si můžete prohlídnout místní zámek v neděli od 10 hodin každou půlhodinu

  *Konopiště – v sobotu od 14 hodin budou v zámeckém sklepení řádit čerti. V pekle pro děti se objeví i Mikuláš s anděly, v pekle pro dospělé bude hrát pekelná muzika a na stole zavoní čertovské hody. Na nádvoří budou stánky s občerstvením.

  *Litomyšl – od neděle do 5. prosince ovládne zámecké sklepení moc pekelná. Na hodné i zlobivé děti tu čekají pohádkové bytosti a nadílka.

  *Háj ve Slezsku – v sobotu od 11 hodin vás čeká zabíjačka, vánoční trhy, ježíkova pošta a hlavně mikulášská nadílka

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 7.

  Lampář ve staré Praze

  Potkat lampáře, v historickém obleku, který bude rozsvěcet plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Jan Žákovec rozžíná lampy od 1. do 23. prosince každý den. Začíná po setmění, kolem 16. hodiny. Lampář vychází od Křížovnického náměstí a přejde po jedné straně Karlova mostu v centru metropole a vzápětí se po druhé straně mostu vrací.

  Světlonoš z Karlova mostu: Vdechuje život 51 lucernám
  Autor: Michal Protivanský

 • 8.

  Příběh vánočního stromečku

  Staročeský lidový stromeček, stromeček zavěšený špičkou dolů, knížecí secesní, tančící, světelný, cestovatelský, gurmánský, myslivecký, podmořský… celkem 21 vánočních stromečků, každý se svým vlastním příběhem uvidíte v zámku Loučeň na Nymbursku. Při prohlídce se navíc dozvíte zajímavosti o adventních tradicích, i jak se slaví Vánoce jinde.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 9.

  Vánoční dům jako z pohádky

  Patrně nejvíc vánočně vyzdobený dům celé republice můžete obdivovat v Chotovicích. Je tu snad všechno - jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplňky českých Vánoc, to vše dokreslují koledy a tisíce světýlek. Dům září do okolí každý den od 16:30 - 22 hodin. Svítí se tu od první adventní neděle až do Tří králů každý den.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 10.

  Napoleon zase útočí

  Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově u Brna a na slavkovském bojišti. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon od 14 hodin u obce Tvarožná. Bitvy se zúčastní na 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. V neděli proběhne od 12 hodin pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů. Program najdete ZDE

  Video
  délka: 01:06.77

  U Slavkova se opět utkaly tři armády. Hynek Zdeněk, blesk.cz

 • 11.

  Věstonická Venuše

  Je nejstarší a nejvzácnější ženskou plastikou na světě, stará je 30 tisíc let. Originál je vystavován jen zřídkakdy. Nyní je slavná věstonická Venuše po dlouhých pěti letech v trezoru opět přístupná zrakům veřejnosti. Od včerejška je k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Spatřit ji můžete spatřit v Handkeho sále do 8. prosince.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 12.

  V půlnoční hodinu anděl se zjevuje

  Tradiční adventní a vánoční zvyky představuje výstava V půlnoční hodinu anděl se zjevuje v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. K vidění jsou i mnohé staročeské výrobky a věci běžné potřeby. Součástí výstavy budou tradičně i názorné ukázky lidových řemesel. Rozličný program je připraven až do 21. prosince.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 13.

  Vánoce Josefa Lady

  V Městském muzeu na zámku v Lanškrouně bude v sobotu otevřena výstava Vánoce Josefa Lady. Představí 80 děl, které byly zapůjčeny od státních galerií, muzeí a soukromých subjektů. Tím je výstava výjimečná. Vystavená díla doplní knižní ilustrace, Ladovy betlémy i vánoční strom. V hale muzea budou moci návštěvníci obdivovat Lanškrounský betlém osobností z dílny řezbáře Bedřicha Šilara ze sbírek muzea, který byl obohacen o nové figury. Výstava potrvá do 26. ledna příštího roku.

  Výstava Josefa Lady
  Autor: M. Přibyl, archiv Tančícího domu

 • 14.

  Vánoce v Polabí

  Chalupy v areálu skanzenu v Přerově nad Labem ožijí do konce roku vánočními lidovými zvyky. Scény ze života našich předků v interiérech všech chalup předvádějí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků do Tří králů. Jsou tu starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, mikulášské obchůzky s nadílkou, předvánoční trhy a příprava na vánoce v lidové kuchyni, Štědrý den se všemi věštbami a pověrami i koledy a koledování ve vánočním čase. Nasát atmosféru vánoc můžete do konce roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 15.

  Vánoční retro

  Výstava dárků, hraček i spotřebního zboží z dob socialismu je k vidění v Regionálním muzeu v Mělníku. Zavzpomínat sen každého dítěte – mončičáka, na céčka, stavebnici merkur a mnoho dalšího. Výstava potrvá do 5. ledna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 16.

  Křehká krása

  Křehkou krásu vánočních ozdob můžete obdivovat v Muzeu bižuterie v Jablonci nad Nisou. Letos se představí současné české vánoční ozdoby a poprvé budou k vidění i unikáty a kolekce vytvořené přímo pro tuto akci. K vidění ale bude i největší vánoční ozdoba, 3D vánoční hvězdy, perličkové ozdoby a mnoho dalšího. Zavítat sem můžete až do poloviny února.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 17.

  Czech Press Photo

  Výstava Czech Press Photo 2019 představí oceněné a vybrané fotografie 25. ročníku soutěže. Mezinárodní porota hodnotila práce 270 fotografů, kteří zaslali téměř čtyři tisíce fotografií. Mezi tématy je řada domácích i mezinárodních událostí. Výstava je otevřena od soboty do 30. ledna na Staroměstské radnici v Praze každý den od 10 do 19 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 18.

  Jedu v jedu

  Jedovaté rostliny, živočichy a houby, které můžeme najít v lese, na louce nebo i v zahradě či parku představuje výstava na zámku ve Frýdku-Místku. Dozvíte se tu také o různých druzích jedů, jejich působení na člověka nebo o využití v dějinách lidstva. Výstava je otevřena až do března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 19.

  Drákula a ti druzí

  Pohlédnout do tváří Drákuly a dalších upírů můžete až do 20. prosince na výstavě Drákula a ti druzí v podzemí zámku v Uherském Ostrohu. Dozvíte se o tajemném osudu jihočeská kněžny Eleonory Amálie ze Schwarzenbergu, seznámíte se s Alžbětou Báthory, známou jako Čachtická paní, která se ráda koupala v krvi svých obětí. Na výstavě se objeví také Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova, která v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Dále se seznámíte s vlkodlakem – bestií z Gévaudanu, nebo s věhlasným upírobijcem van Helsingem. Expozice skrývá také několik pohyblivých obrazů, které v sobě ukrývají krvelačné bestie.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 20.

  Tutanchamon na vlastní oči

  Vydejte se na cestu časem a od Théb po Údolí králů objevujte stopy egyptské civilizace na výstavě Tutanchamon RealExperience o životě a době faraona v pražském Národním muzeu. Čekají vás desítky exponátů, tajuplná atmosféra starého Egypta a fascinující multimediální součást expozice, která umožňuje návštěvníkovi doslova vplout do proudu času a projít věčností, kterou se dle legend měl ubírat samotný vládce. Provedením se výstava odlišuje od všeho, co bylo dosud v Česku k vidění. Výstava potrvá do konce ledna příštího roku.

  Video
  délka: 04:53.25

  Zažijte výstavu Tutanchamon RealExperience v Národním muzeu. • VIDEO Ivan D. Hladík

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy