Nechutné závody vodáků: Přehrada Ružín je plná plastového odpadu!

Autor: shp - 
26. listopadu 2019
13:55

Toto nejsou záběry z nového postapokalyptického filmu. Jde o závody vodáků natočené na slovenské přehradě Ružín. Soutěžící se na kajacích a kánoích museli prodírat tunami odpadků, které hyzdily vodu. Ekologickou katastrofu natočil na video spoluorganizátor akce.

Noční orientační závody vodáků ATU se o uplynulém víkendu konaly po čtyřicáté sedmé. Tradičně jsou spojené s uklízením břehů Ružína. „Během vytyčení trasy pravidelně posbírám přibližně 10 pytlů odpadu. Pro závody to bylo nemilé překvapení a obávám se, zda to v budoucnosti budou ještě závody, nebo jen vodácký sběr odpadu,“ popsal tragickou situaci z víkendu člen skupiny Eco Club SVK Ladislav Habina pro web Košicednes.sk.

Nepořádek do hloubky půl metru

Odpad byl podle něj nanesený po celé šířce Ružína, což je v daném úseku 150 metrů, a po délce se lány smetí a nepořádku táhly od 50 do 200 metrů. Vrstva naplaveniny měla hloubku půl metru. „A to jsme viděli jen to, co bylo na povrchu. Kdoví, kolik toho odpadu už je utopeného,“ zamyslel se Habina. Přes množství nepořádku se organizátor mohl plavit jen s pomocí dalších kolegů.

S pádly rozráželi bordel přede mnou. Každou chvíli hrozilo, že se roztrhne nafukovací vak na motorovém člunu, a odpadky mi čtyřikrát zastavily motor. Jednou se mi do vrtule namotal igelit, potom nějaký ruksak, krabice od ovoce. Nakonec mi dřevo poškodilo motor, a to jsem jel na mírný plyn,“ pokračoval Habina. Vodáci, kteří pluli na paddleboardech, museli častokrát vystoupit na břeh.

Drahé čištění

I když událost rozpoutala virální diskuzi na sociálních sítích, doufám, že na budoucí ekologické aktivity, které budeme organizovat jako Eco Club, přijde více účastníků pomoci vlastní silou,“ uzavřel organizátor. Minulý rok dosáhly náklady na čištění výšky v přepočtu dva miliony korun. Letos to zatím vypadá na 1,5 milionu korun, ale rok ještě není u konce...

abcdefghijkl ( 26. listopadu 2019 22:02 )

Nechápu proč tu není ani zmínka, že to nedělají návštevníci, ale převážně cikánští obyvatelé osad. To už se kvůli pár organizovaným křiklounům nesmí ani říkat pravda, protože by to byl rasizmus?

offline ( 26. listopadu 2019 19:30 )

Aspoň k něčemu byly ty závody dobré.

titan33 ( 26. listopadu 2019 18:30 )

dumám až se mi vaří mozek"ale tu debilní grétku co neví která bijou..bych ..zbytek si domysli

gabreta ( 26. listopadu 2019 17:31 )

Co takhle pozvat Grétu s Bursíkem a Biomasou? Možná by vám na Slovensku poradili!!

hardcorefuture ( 26. listopadu 2019 16:32 )

Čobolové

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud