Admirál Kuzněcov míří do šrotu? Rusko bude bez letadlových lodí
Jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov bude pravděpodobně prodána nebo sešrotována, uvedl šéf státních loděnic Andrej Kostin v rozhovoru pro list Kommersant. Ruské ministerstvo obrany se až dosud k osudu více než 40 let staré letadlové lodi nevyjádřilo, ale už dříve podle jiného ruského deníku zastavilo opravu a modernizaci plavidla.
„Už nemá smysl ho opravovat,“ řekl Kostin, který je současně šéfem jedné z největších ruských bank VTB. Dodal, že loď je už moc stará a příliš nákladná.
Kostinovo vyjádření následovalo po zprávě deníku Izvestija, že ministerstvo obrany již zastavilo opravu a modernizaci plavidla a že velitelství vojenského námořnictva a vedení ruských loděnic v nejbližší době rozhodnou o dalším osudu vlajkové lodi ruského námořnictva. Experti nevylučují, že zastaralou letadlovou loď odepíšou a odešlou do šrotu, napsal deník s odvoláním na své zdroje.
Čoud a havárie
Oprava Admirála Kuzněcova začala už v roce 2017 po návratu ze Středozemního moře, kde se zúčastnil vojenských operací v Sýrii. U syrských břehů zanechal Admirál Kuzněcov podle expertů spíše rozpačitý dojem. Loď budila posměch oblaky hustého černého kouře z komína, které naznačovaly problémy s pohonem. A kritika zazněla poté, co při přistávání havarovala dvě letadla. Námořnictvo později oznámilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci.
Smůla ruskou letadlovou loď provází dlouhodobě - v říjnu 2018 se v Murmansku potopil největší ruský plovoucí dok právě v okamžiku, kdy z něj Admirál Kuzněcov vyplouval. Plavidlo zasáhl jeden ze dvou padajících jeřábů. Ukázalo se také, že oprava lodních turbín bude muset být rozsáhlejší, než se plánovalo. O rok později na lodi vypukl požár, při kterém zahynuli dva lidé.
Podle původních plánů měly opravy skončit v roce 2022, kdy se měl Admirál Kuzněcov vrátit do služby. Avšak loňská inspekce ministra obrany Andreje Belousova shledala stav lodi neuspokojivým.
Jediná ruská letadlová loď byla známá pod čtyřmi dalšími názvy: projektovala se s označením Sovětský svaz, pak Riga a po smrti sovětského vůdce Leonida Brežněva byla přejmenována po něm. Na vodu byla spuštěna v Mykolajivu na jihu Ukrajiny v roce 1985 a o dva roky později se dostavovala jako Tbilisi. V roce 1990 byla konečně pojmenována po sovětském admirálovi Nikolaji Kuzněcovovi, který se v předvečer druhé světové války stal ve 34 letech nejmladším ministrem námořnictva. Sovětské loďstvo pod jeho velením výrazně posílilo.
Admirál Kuzněcov je jen o něco kratší než americké letadlové lodi třídy Nimitz, má však poloviční výtlak i kapacitu letadel. Po rozpadu Sovětského svazu Rusko nechalo loď rychle odplout z Černého moře, aby ji nezískala Ukrajina. V roce 2000 se Admirál Kuzněcov zúčastnil cvičení, během kterého se potopila ponorka Kursk.
V Mykolajivu začal SSSR stavět i sesterskou loď Varjag, nehotovou ji ale Ukrajina prodala Číně, jež ji roku 2012 dokončila po svém; její první letadlová loď nese jméno Liao-ning.
Jak dnes připomněl Kommersant, před čtyřmi lety se odhadovalo, že nová letadlová loď by vyšla Rusko na 500 miliard rublů (asi 132 miliard Kč podle současného kurzu).