Obrovský zvrat v kauze Kuciak: Unikl takřka celý vyšetřovací spis!

Autor: yks - 
23. listopadu 2019
21:05

Tisíce stran textu, desítky terabytů fotografií, odposlechů, videí a dalších materiálů získala podle vlastního prohlášení mezinárodní organizace investigativních novinářů OCCRP. Takřka celý vyšetřovací spis je nabitý třaskavými informacemi souvisejícími s kauzou vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Organizace ho po zpracování zpřístupní vybraným novinářům.

„Získali jsme soubory policie, které se týkají Kuciakovy vraždy a zpřístupníme je,“ napsala na svých internetových stránkách mezinárodní síť investigativních novinářů OCCRP (Projekt pro nahlášování organizovaného zločinu a korupce, pozn. red.) Své prohlášení doprovodila fotografií trezoru obsahujícího krabice a další předměty.

Podle zprávy z internetových stránek člena Projektu, Českého centra pro investigativní žurnalistiku, se po zpracování dat počítačovými techniky jedná o celkem 57 terabytů elektronických dat pocházejících z telefonů, počítačů, bezpečnostních kamer a různých paměťových médií.

Podle serveru Novinky.cz vyšetřovací spis má 25tisíc stránek, obsahuje 160 příloh a 40 věcných stop. Členové týmu analyzovali 50 terabajtů dat, jde o data od mobilních operátorů a kamerové záznamy. 

OCCRP uvedl, že získal kopii většiny oficiálních souborů, včetně surových důkazů zajištěných a nashromážděných policií. Organizace získala data nedlouho poté, co slovenský policejní prezident Milan Lučanský rozpustil zvláštní vyšetřovací tým Kuciakova případu, protože konstatoval, že po podání obžaloby policie už nemá vyšetřovací spis k dispozici.

Odkud data pocházejí a kdo je OCCRP předal, organizace neuvedla.„Data byla OCCRP poskytnuta v naději, že bude moci dohlédnout na slovenský justiční systém a zajistí Kuciakovi spravedlnost,“ uvedla organizace.

Doplnila, že pracuje na bezpečné archivaci, katalogizaci a zpracování souborů, které zajistí, že data budou využitelná a přístupná pro další analýzu. Následně je hodlá zpřístupnit vybraným novinářům.

 

crush ( 25. listopadu 2019 16:04 )

Naši vyšetrovatelia pod vedením Sakovej sú neskutoční babráci!!!

oxygene.p ( 24. listopadu 2019 12:18 )

Kazdemu dle svych zasluh. Neni mi jich lito , bozi mlyny mlely evidentne jiste.

adeso ( 24. listopadu 2019 09:22 )

jussuf ( 24. listopadu 2019 09:06 )

Čo bolo - to bolo, terazky si ko KOT

jussuf ( 24. listopadu 2019 08:43 )

A propos : Spravodlivosť pre Kuciaka ? Ja som skeptik. Možno odsúdia vykonávateľov-možno. Ale objednávateľ (-ia) a najmä tí čo takýto obludný systém vôbec pripustili tí sa budú smiať spoza plota. A to veru nie je spravodlivosť pre Kuciaka

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud