Před několika dny šokovala hudební skupina Elán veřejnost svým novým klipem, v němž bere lídr kapely Jožo Ráž do svých rukou „spravedlnost“ a především zbraň. Novináři ho prý štvou natolik, že proti nim natočil rádoby vtipný videoklip, v němž je unáší a míří na ně pistolí. Pouhý rok po úkladné vraždě mladého investigativního novináře Jána Kuciaka (†27) a jeho snoubenky Martiny Kušnírové (†27) ovšem Rážova hra na mafiána nepadla na úrodnou půdu a širokou veřejnost upřímně rozhořčila.

Klipem se nejprve zabývala příslušná obvodní prokuratura v Bratislavě, což televizi JOJ potvrdila mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová, nyní se však šetření přesouvá rovnou na policii. „Můžeme potvrdit, že dnešního dne (31. 10. 2019) byl na obor kriminální policie KR PZ v Bratislavě doručen podnět z krajské prokuratury na prověření obsahu Vámi uvedeného videoklipu,“ uvedla pro Šarm policejní mluvčí Veronika Slamková.

Vyšetřovatelé by měli po analýze obsahu kontroverzního klipu rozhodnout, zda se kapela dopustila nějakého trestného činu nebo ne. Řeč je prý zejména o podněcování k násilí a nesnášenlivosti. Nabízí totiž scény, z nichž tuhne krev v žilách: Ráž agresivně bije fotografa, míří pistolí na svázané novináře, záběry jistě ne náhodou připomínají popravy v režii Islámského státu… Pro hudebníky byly tyto záběry možná zábava, Rážův syn dokonce tvrdí, že šlo jenom o „nastavení zrcadla společnosti“, málokdo se však u nich zasmál. Pozůstalé po Kuciakovi a jeho partnerce vysloveně znechutily.

Vše nasvědčuje tomu, že iniciátorem aféry by měl být právě Ráž. Dlouholetý příznivec sociálně demokratické politické strany Smer a expremiéra Vladimíra Mečiara (77) se nechvalně proslavil celou řadou kontroverzních vyjádření, má na média pifku od dob, co byl (samozřejmě ženatý) přistižen v objetí prokurátorky Márie Trstenské. Ta je navíc neblaze spojována s kauzou daňových podvodů podnikatele Mariana Kočnera (56), jenž hraje jistou roli ve smrti právě výše zmiňovaného žurnalisty Kuciaka...

Fotogalerie
48 fotografií