Horký konflikt mezi buddhisty: Thajsko vyhlásilo stanné právo na hranicích s Kambodžou

Aktualizováno -
25. července 2025
17:12
Autor: ČTK - 
25. července 2025
16:20

Thajsko dnes vyhlásilo stanné právo v osmi správních jednotkách u hranic s Kambodžou, píše agentura AFP. Mezi Thajskem a Kambodžou druhým dnem pokračuje přeshraniční palba z děl a dalších těžkých zbraní.

Stanné právo nyní platí v sedmi okresech jižní provincie Čantaburi a v jednom okrese sousední provincie Trát, uvedl podle AFP zástupce thajské armády v obou provinciích.

Thajská strana hlásí 15 mrtvých od čtvrtka, kdy se vojáci obou zemí střetli na hranicích. Více než 138 000 Thajců také podle tamních úřadů muselo opustit své domovy. Činitelé v Kambodži uvádějí jednoho mrtvého civilistu a 1500 evakuovaných rodin.

Mezi oběma zeměmi vzrostlo v poslední době napětí na hranicích. Bangkok ve středu odvolal svého velvyslance v Kambodži a vyhostil kambodžského zvláštního vyslance v reakci na to, že kvůli minám bylo zraněno dalších pět thajských vojáků a jeden z nich  přišel o nohu. Kambodža ve čtvrtek oznámila, že snižuje diplomatické vztahy s Thajskem na nejnižší úroveň, vyhošťuje thajského velvyslance a odvolává všechny kambodžské zaměstnance z velvyslanectví v Bangkoku.

Thajsko a Kambodža se už více než 100 let snaží získat kontrolu nad řádně nevymezenými oblastmi podél 820 kilometrů dlouhé společné pozemní hranice. Tu stanovila v roce 1907 Francie, jejíž byla tehdy Kambodža kolonií. Země se přou o území hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. století, které si Thajsko nárokuje proto, že kontroluje hlavní přístupové cesty k objektu.

S nabídkou ke zprostředkování příměří přišel podle agentury Reuters malajsijský premiér Anwar Ibrahim, jehož země v současnosti předsedá Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Jeho členy jsou i obě znesvářené strany, s jejímiž premiéry Ibrahim ve čtvrtek mluvil.

„Klíčem k vyřešení současného ozbrojeného konfliktu mezi oběma zeměmi je skutečná ochota thajské strany přijmout příměří,“ citovala agentura Reuters kambodžského premiéra Hun Maneta.

„Vážíme si nabídky a nechceme vyloučit, že nám pomůže třetí země, ale v tuto chvíli se domníváme, že bilaterální mechanismy nebyly vyčerpány,“ citoval Reuters thajskou stranu. Ta původně byla podle webu The Guardian „připravena“ k diplomatickému řešení konfliktu, od Phnompenhu ale údajně nedostala žádnou odpověď, proto podle Reuters své rozhodnutí vzala zpět.

K okamžitému ukončení konfliktu podle agentury AFP vyzvaly Spojené státy i Francie, stejně jako Evropská unie i Čína, které vyjádřily znepokojení nad násilím a obě strany vyzvaly ke vzájemnému dialogu. Ke zdrženlivosti a dialogu vyzval podle webu také generální tajemník OSN António Guterres. Rada bezpečnosti této organizace má incident na Hun Manetův podnět řešit ve 21:00 SELČ.

Jan Reichardt ( 25. července 2025 21:24 )

Budhismus je prý mírumilovné náboženství. 😃

Zobrazit celou diskusi