Žampion ovčí: výskyt charakteristika využití v kuchyni záměna
Jak ho bezpečně poznat a nezaměnit ho s nebezpečnými houbami? A co všechno z něho můžete vykouzlit v kuchyni? Poradí mykolog a přírodovědec RNDr. Jan Wipler, který je předsedou Mykologického spolku Broumov.
Kdy a kde roste?
- Pečárku ovčí naleznete mimo les. Má ráda půdu, která je bohatá na živiny – daří se jí na pastvinách, loukách, polích, v parcích nebo zahradách. V ČR roste velmi hojně.
- Má dlouhou dobu růstu. Nalézt ji můžete od května až do října, hlavně po vydatných deštích.
- Většinou se každý rok objevuje tamtéž, takže se na svá oblíbená místa můžete pravidelně vracet.
Jak poznat žampion ovčí? Sledujte 3 hlavní znaky
Při určování žampionu ovčího vám pomohou tři nejdůležitější znaky, které popisujeme níže. Ale pozor, je třeba sledovat všechny tři současně a zkontrolovat každou houbu zvlášť. To je podle mykologa Wiplera u pečárek, které si mohou ti méně zkušení poplést s nejedlými nebo jedovatými houbami, zvlášť důležité.
1. Pod kloboukem se nacházejí husté lupeny. Ty jsou v mládí světle narůžovělé nebo krémové a v dospělosti mají různé odstíny hnědé.
2. Pod kloboukem se dále nachází bílý, dvouvrstvý převislý prsten, který je tenký a na svém okraji zubatý.
3. Žampiony nemají blanitou pochvu na spodní části nohy, jako třeba právě muchomůrky. Pozor, někdy mohou mít muchomůrky tuto pochvu hlouběji v zemi, při určování je proto vždy nutné odkrýt celou houbu.
Další charakteristika
KLOBOUK Povrch má hladký, jen při okraji na něm mohou být jemné šupinky. Z kraje se dá dobře sloupnout. Nejprve má bílou až krémovou barvu, později jde do různých odstínů hnědé. Uprostřed často bývá hrbolek. Klobouk je nejprve uzavřený a tvarem připomíná vejce, později se rozprostře a zvlní.
NOHA je bělavá, bývá vysoká, ale křehká. Starší žampiony ovčí ji mají dutou. U země se mírně rozšiřuje a jsou na ní jemné šupinky. Pod kloboukem naopak bývá pokrytá jemnými vlákny. Noha se dá z klobouku lehce vylomit.
ŽLOUTNUTÍ Pokud do houby říznete nebo ji otlačíte, poraněné místo se pomalu zbarvuje do žluta (za cca 20 minut). Žloutnutí není trvalé, otlačené místo má tendenci šednout.
VŮNĚ A CHUŤ Hlavně mladé houby mají slabě anýzovou až marcipánovou vůni. Chuť má žampion ovčí příjemnou, jemnou, nasládlou.
Žampion ovčí v kuchyni
V kuchyni má tato houba všestranné využití. Skvěle se hodí do směsí, omáček i polévek, na obalování, ale také nakládání do octa nebo sušení. „Pečárky sbírejte daleko od frekventovaných silnic. Také je lepší zaměřit se na menší kusy, které nebývají tak často napadeny hmyzem,“ doporučuje mykolog. Pokud přesto nasbíráte starší houby, počítejte s tím, že pokrm obarví trochu do hněda.
Záměna s nejedlými, ale i smrtelně jedovatými houbami
Mezi nejčastější záměny patří ty za nejedlou pečárku zápašnou. Ta se na řezu nebo po škrábnutí ihned zbarví do chromově žluté barvy, zatímco ovčí mění barvu do žluta až za delší dobu. Odradit od sběru by vás měl také zápach připomínající karbol nebo desinfekci. Další podobnou houbou je i méně známý kukmák okázalý, který má růžové lupeny, je bez prstenu a vyrůstá z blanité pochvy.
Obzvláště pozor by si ale měli dát hlavně méně zkušení houbaři na záměnu se smrtelně jedovatými muchomůrkami, jako jsou zelená, jízlivá a jarní. Všechny poznáte např. podle toho, že vyrůstají z pochvy, kterou žampiony nemají. Opravdu ostražití buďte v případě muchomůrky zelené, která existuje i v bílé variantě, a je ze jmenovaných druhů nejběžnější!
Jedlé houby, které jsou podobné žampionu ovčímu
Pečárka ovčí je podobná i mnoha jedlým houbám. Při záměně se sice nic nestane, ale správný houbař by měl přesně vědět, co si nese v košíku. Ovčímu žampionu se podobá pečárka polní, která má ale jednovrstvý prsten, pečárka lesomilná, která roste hlavně v lesích, menší pečárka hlíznatá, větší pečárka velkovýtrusná nebo pečárka sněhobílá.
Z jedlých hub je to dále bedla zardělá, která má až do dospělosti bílé nebo slabě narůžovělé lupeny a tenký prsten (lem). Dále čirůvka májovka, která má také bílé lupeny, ale chybí jí prsten.
Žampion ovčí a houby, které se mu podobají, si prohlédněte ve fotogalerii.
Podívejte se ještě podrobněji na to, jak rozpoznat jedlý žampion od jedovatého.