Křemenáč březový, kterému se stejně jako jiným křemenáčů říká na Moravě lidově janek, má ještě jednu velkou výhodu - netrpí téměř na červivost a vyhýbají se mu i slimáci. V kuchyni tuto vyhledávanou houbu použijete na všechny možné způsoby.

Recepty z křemenáče březového. Co z něj můžeme připravit?

Na rozdíl od  jiných křemenáčů má ten březový více aromatickou chuť a skvěle se proto hodí do různých směsí a houbových omáček. Můžete ho i usušit a udělat si zásoby na zimu.

Pro všechny křemenáče pak platí, že jsou skvělé na řízky, někteří houbaři ale nedají dopustit třeba na nohy těchto hub naložené v octovém nálevu. Jen jednou věcí se ale při jejich zpracování nenechte překvapit. Během tepelné úpravy i sušení jejich dužnina zčerná, ale bát se nemusíte, na chuť to nemá žádný vliv. S tímto se setkáte nejen u všech druhů křemenáčů, ale i kozáků.

Kde roste?

Roste vždy pod břízami, na které je vázaný. Nalézt jej můžete ve smíšených i listnatých lesích, remízkách, podél cest, ale i na hrázích rybníků a ve stromořadích. Na některých místech roste hojně, a navíc často v malých skupinách, takže pokud najdete jeden křemenáč březový, určitě se dobře podívejte okolo.

Jak ho poznat? Sledujte 2 hlavní znaky

Mezi hlavní znaky křemenáče březového patří barva klobouku a šupinek na noze. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

1.    Klobouk je hnědooranžový, někdy i s červenooranžovým nebo  žlutooranžovým nádechem.  Je celkem masitý, v mládí má kulovitý tvar a jeho okraj je připojený k noze. Později se rozprostře.

2.    Noha je čistě bílá, pokrytá šedočernými šupinkami, které jsou výrazně tmavší než u jiných křemenáčů, a to i u mladých hub. Je vysoká a pevná, může dosáhnout i 20 cm. Pod kloboukem bývá zúžená.

Mezi další znaky patří bílá dužnina, která je bílá. Pokud do ní ale říznete, zbarví se do růžova, a rychle tmavne, až zčerná. Ve spodní části nohy jde dužnina při poranění do modrozelené, až také ztmavne. Rourky jsou šedavě bělavé a mohou být vysoké i 2,5 cm. Vůně je příjemně houbová. Sezónu má křemenáč březový od května do října.

Pozor na vzácné křemenáče

Křemenáč březový je ideální houba pro začátečníky. „Můžete ho zaměnit pouze za jiný druh křemenáče. Běžní houbaři mezi nimi většinou ani nerozlišují, protože všechny křemenáče jsou jedlé,“ vysvětluje mykolog Krčil, proč se nikdo nemusí bát tento druh hub sbírat. Pokud rádi vyrážíte právě na křemenáče, určitě se naučte rozpoznávat ty, které jsou vzácné – křemenáč smrkový a borový. Rostou málo a měli bychom je spíš chránit než sbírat. Raději je proto nechte v lese.

Křemenáče březový i jemu podobné křemenáče si prohlédněte ve fotogalerii.