Ve středních Čechách se dají najít snad všechny oblíbené jedlé houby – od hřibů, přes kozáky a křemenáče, až po lišky, ryzce nebo třeba čirůvky. A kam na ně vyrazit? Tady jsou tipy Libora Hejla z plzeňského spolku Mladý mykolog.

Kde rostou v okolí Prahy?

BRDY Vyhlášenou houbařskou lokalitou jsou Brdy, zvláště bývalý vojenský prostor. Ten byl dříve veřejnosti nepřístupný a dneska tam můžete objevovat hluboké lesy plné hub. Prozkoumejte oblast v okolí Jinců a Holoubkova. Pod břízami a osikami rostou na podzim různé druhy kozáků a křemenáčů, ve smrkových houštinách zase můžete už s koncem léta najít hřiby smrkové.

BEROUNKA Zaměřte se na teplé  listnaté lesy na březích řeky Berounky. „Pod duby rostou zejména krásné hřiby dubové, ale také spousta dobrých holubinek,“ říká mykolog.

ČESKÝ KRAS Často trpí nedostatkem vláhy, ale když tam pořádně naprší, stává se Český kras opravdovým rájem všem houbařů. Ve zdejších teplých listnatých lesích mezi Berounem a Černošicemi najdete už od jara kačenky české a smrže, na podzim pak celou škálu hřibovitých druhů. Pozor ale, vyskytují se mezi nimi i ty chráněné (např. hřib královský nebo hřib Fechtnerův), za jejichž sběr hrozí i pokuta.

KŘIVOKLÁTSKO Tato oblast také bojuje s nedostatkem srážek, ale když zaprší, stojí to tu za to. Křivoklátsko je pozoruhodné tím, že tamní lesy mají různorovou skladbu. A protože na různé stromy jsou vázány různé druhy hub, roste tam opravdu veliký počet druhů od hřibovitých hub k liškám, holubinkám, ryzcům nebo čirůvkám.

DALŠÍ TIPY na oblíbená houbařská místa ve středních Čechách najdete ve fotogalerii.

Stroček trubkovitý: Tajný tip mykologa

Zajímá vás, co v okolí Prahy nalézejí profesionálové? „Jednou z mých nejoblíbenějších hub je stroček trubkovitý, je sice na pohled ošklivý, ale díky své výrazně kořeněné chuti mezi znalci velice žádaný. Naši předci ho hojně používali do vánočního houbového kuby,“ říká mykolog Hejl. Můžete ho najít mezi Štěchovicemi a Slapy a také v brdských bučinách. "Tyto houby sice nerostou každý rok, ale když rostou, tak většinou ve velkých skupinách, obvykle pod buky, méně často i duby."

Kde ve středních Čechách nejvíc pršelo?

Okolí Prahy patří k houbařským rájům a tam, kde pořádně zapršelo, se houby dříve nebo později určitě objeví. Jak ale zjistit, kde přesně a kolik vody spadlo? Všem, kteří chtějí být ve správnou dobu na správném místě, doporučuje mykolog Zdeněk Pelda údaje Hlásné a předpovědní povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu, kde jsou k dispozici podrobná data za poslední týden. 

Stačí, když si v přehledné tabulce Aktuální srážky – data z pozemních srážkoměrů zadáte Středočeský kraj a můžete dokonce po hodinách sledovat, v jakých lokalitách kolik napršelo. Během chvilky tak máte představu, kam zamířit.

Jak se vrátit z lesa s košíkem plným hub? Ve videu vám to řekne mykolog Michal Mikšík.