Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Šéf agentury pro atomovou energii v Rusku: Napjatá atmosféra i schůzka s Putinem

Aktualizováno -
6. března 2024
20:00
Autor: ČTK - 
6. března 2024
12:20

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes jednal s Vladimirem Putinem a se šéfem ruské státní energetické firmy Rosatom Dmitrijem Lichačovem o situaci v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. 

Grossi podle ruské agentury po skončení rozhovorů se šéfem Rosatomu sdělil, že jednání se nesla v napjaté atmosféře. Na tiskové konferenci hovořil o „velmi intenzivních a vyčerpávajících pracovních jednáních“ s ruskými představiteli, včetně představitelů Rosatomu a ministerstev zahraničí a obrany. „To mi a myslím, že i nám, poskytlo příležitost zhodnotit situaci v jaderné elektrárně,“ řekl podle agentury AP.

Následné setkání s Putinem zahrnovalo „důležitou výměnu názorů“ o ukrajinské elektrárně a nešíření jaderných zbraní, napsal odpoledne Grossi na sociální síti X. Naposledy se setkali v říjnu 2022.

Elektrárnu mají od začátku války na Ukrajině pod kontrolou ruské síly a její bloky byly odstaveny. Na chod zařízení, které je potřeba mimo jiné chladit, dohlíží Rosatom. Situace okolo elektrárny budí obavy z možných bezpečnostních hrozeb. Putin dnes podle ruských médií Grossiho ujistil, že Moskva dělá vše proto, aby bezpečnost zařízení vylepšila.

Grossi na začátku února během své návštěvy v Kyjevě sdělil, že bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny zůstává křehká. Poukázal na to, že zařízení mělo dříve asi 12 000 zaměstnanců, ale že jejich počet se snížil asi na 2000 až 3000, takže provoz sofistikovaných zařízení v elektrárně je obtížnější.

Během své návštěvy elektrárny v únoru pak Grossi sdělil, že zařízení má i přes zničení blízké Kachovské přehrady dostatek vody k chlazení.

16:04
Dnes

Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Uvedl to dnes americký deník The Wall Street Journal. 

Deník s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s případem píše, že americké tajné služby se kloní k názoru, že Putin zřejmě nenařídil Navalného zabít. Podle něj na tom panuje široká shoda uvnitř zpravodajské komunity, včetně americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Washington však podle deníku nezbavuje hlavu ruského státu celkové odpovědnosti za Navalného smrt vzhledem k tomu, že opozičník byl léta terčem útoků ruských úřadů a byl uvězněn na základě obvinění, která Západ označil za politicky motivovaná. V roce 2020 byl navíc otráven nervově paralytickou látkou. Kreml popírá, že by se na otravě z roku 2020 podílel stát.

15:44
Dnes

Basmanský soud v Moskvě uvalil vazbu na dvanáctého obviněného v případu teroristického útoku v Crocus City Hall - občana Tádžikistánu Džumachona Kurbonova, informuje zpravodaj agentury TASS.

Kurbonov bude ve vazbě do 22. května. Projednání žádosti vyšetřování proběhlo v neveřejném režimu. Podle oznámených materiálů Kurbonov žil a pracoval v Rusku nelegálně, bydlel v jedné z ubytoven v Moskvě. Rozhodnutí soudu zatím nenabylo právní moci a lze se proti němu odvolat k odvolací instanci.

14:29
Dnes

Rusko bude hledat cesty, jak překonat případné sankce, které by Evropská unie mohla uvalit na jeho aktivity v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG). Uvedl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který takové sankce označuje za nezákonné. Varoval zároveň, že takové sankce by měly negativní dopady na evropský průmysl.

Očekává se, že Evropská komise (EK) v rámci dalšího balíku sankcí vůči Rusku poprvé navrhne restrikce zaměřené na ruský LNG. Podle čtvrtečních informací zdrojů agentury Reuters z EU by balík neměl obsahovat zákaz dovozu ruského LNG do Evropy. Jeho součástí by ale měly být sankce vůči třem ruským projektům na produkci LNG, které ještě nezahájily provoz, a zákaz překládky ruského LNG z jednoho plavidla na jiné v EU, sdělily zdroje.

„Pokračují snahy o vytlačení Ruska z energetických trhů,“ uvedl dnes Peskov. „Je to samozřejmě výhodné především pro Spojené státy,“ dodal. „Pro konečné spotřebitele, zejména evropský průmysl, to bude znamenat dražší plyn,“ dodal.

Zobrazit celý online

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi