Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Školy budou i příští týden fungovat na dálku. Návrat dětí do lavic kazí vývoj epidemie

Autor: ČTK - 
3. února 2021
15:45

Školy budou i v příštím týdnu pokračovat v současném režimu, kdy se většina žáků učí na dálku z domova. Kdy se žáci do škol vrátí, je zatím nejasné. Záviset to bude na vývoji epidemie covidu-19. Na dotaz ČTK to ve středu uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v Epicentru Blesk Zpráv řekl na konto možného návratu školáků:  „Neumím říct, kdy to bude.“ 

„Školy budou i v příštím týdnu pokračovat v současném režimu. Kdy se budou moci vrátit žáci do lavic, nelze v tuto chvíli předjímat, vše bude záležet na vývoji epidemiologické situace,“ řekla Lednová. Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Ostatní mají povinné distanční vzdělávání.

Úřad již dříve uvedl, že až to ministerstvo zdravotnictví umožní, měly by se podle něj jako první do lavic vrátit zejména závěrečné ročníky základních a středních škol, které čekají na jaře přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky. Ministr školství Robert Plaga (ANO) také v lednu hovořil o tom, že by se mezi prvními mohly otevřít malotřídní školy a měla by se obnovit praktická výuka pro studenty závěrečných ročníků vysokých škol.

Kloktací testy ve hře

Ministerstvo zdravotnictví v lednu připravovalo změny v protiepidemickém systému PES, podle kterých by se mohly závěrečné ročníky do lavic vrátit i při současném nejpřísnějším pátém stupni opatření proti covidu-19. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měly změny platit nejdříve od začátku února. Kvůli stagnaci ve vývoji epidemie ale pak jeho úřad úpravy v systému odložil.

Plaga minulý týden uvedl, že návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. V řádu týdnů by se podle něj mohlo do škol vrátit víc žáků, pokud by se ve školství začaly využívat takzvané kloktací testy na covid-19. Ministerstvo zdravotnictví nyní na možnosti testování studentů pracuje a vše bude záležet na tom, jak se podaří vyřešit logistiku, řekl.

V každém ročníku je přibližně 100 000 dětí, středních škol je kolem 1200 a základních škol zhruba 4200. Třeba v případě středních škol, jejichž zřizovateli jsou většinou kraje, by podle Plagy na zajištění testování ve školách měla spolupracovat územní samospráva s centrálními složkami státu a případně Ústředním krizovým štábem.

Maximilian ( 3. února 2021 20:55 )

Maximilian ( 3. února 2021 20:54 )

Hlavně,aby začali učit distancne,když už za to co teď nedělají berou plný plat,ale s PLAGOU toho nejsou schopni,on jezdí na kole,oni lyzuji

krapotkin ( 3. února 2021 17:58 )

Školy nefungují, dětičky, které se flákají skoro celý rok, mají jarní prázdniny.

frantacizek ( 3. února 2021 16:54 )

jsem zvědavý, jak to jaro plné přijímacích řízení děcka s online výukou zvládnou... U nás jsou rodiče rádi za to, jak fungujeme, bude to nesporná výhoda jak pro maturanty u online testů na vysokou, tak pro deváťáky v přijímacím řízení na střední. byť nás to s kolegy stojí s některými sil a volného času. Odhaduji podle našich skupin, že dobrých 20-25% nemůže domácí výuku zvládat, a to nejen v technických předmětech. Zaplní se nám alespoň učební obory, jen nevím, jestli z toho budou někteří rodiče šťastní..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa