Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 14°C

Ředitel Národního divadla o těžkých rozhodnutích: „Rušíme stovky představení.“ Kdy otevře?

Autor: Pavlína Horáková - 
3. února 2021
05:30

Jedno z nejtěžších období své existence prožívá i první scéna České republiky. Téměř rok uzavřená divadla, milionové ztráty, neustále se měnící plány tisíců představení, přepisování stovky smluv a všudypřítomná nejistota. Přesto, že přiznává, že aktuální situace představuje zatím jednoznačně nejnáročnější období v jeho ředitelování, zůstává šéf Národního divadla Jan Burian i nadále optimistou. O tom, jak se v době krize řídí největší kulturní instituce Česka, promluvil v úterním Epicentru Blesk Zpráv.

„Těžkých momentů bylo spousta, ale všechny překonala ta aktuální situace,“ uvedl hned v úvodu pořadu Jan Burian, který je ředitelem Národního divadla od roku 2013. „Dneska pracujeme bez odezvy a to je to nejhorší, co se živému divadlu může stát,“ přiznal otevřeně.

„Myslím si však, že to nejtěžší nás teprve čeká, protože tady bude veliký úkol dát znovu dohromady ten celý chod, vrátit se do normálního života…to se bude vázat na potřebu obnovit ekonomiku…myslím hodně na to, co nás čeká nejen v příštích měsících, ale v příštích dvou třech letech,“ zdůraznil potřebu zaměřit pozornost na dlouhodobý výhled.

Video Epicentrum - Jan Burian - Blesk

V loňském roce činil celkový finanční propad Národního divadla 231 milionů korun. „My jsme z toho třetinu uhradili úsporami a dvě třetiny nám uhradila mimořádná státní dotace, ale zrušili jsme nakonec 684 představení,“ uvedl některá ne příliš povzbudivá čísla.

Na vstupném za jaro a podzim vracelo Národní divadlo kolem 76 milionů korun, ale situace je dnes podle Buriana ještě obtížnější. „Od listopadu lístky neprodáváme, takže sice vstupné nevracíme, ale nemáme tržby. Národní divadlo, aby mohlo normálně žít a pracovat, tak musí vydělat přes 40 procent svého rozpočtu,“ vysvětlil.

Křišťálová koule a stovky změněných smluv

Jak se za dané situace plné nejistoty řídí čtyři divadelní scény a plánuje strategie divadla? „Je to nesmírně těžké. Plánování na dva i na tři roky je naprostá nutnost. My prakticky každý týden ta představení přeplánováváme, protože my, když změníme plán na březen, tak musíme změnit plán asi tak dvou tisíc představení na dva roky dopředu. Někteří jsou již demotivovaní, protože my to už předěláváme od února pořád dokola. A k tomu musíte předělat stovky smluv, které jsou různě právně závazné,“ popisuje mašinérii komunikace, která se odehrává nejen v rámci České republiky, ale také ve spolupráci s dalšími zahraničními partnery. „Ti vědí to samé, co my. To znamená, že se tak maximálně můžou podívat do křišťálové koule. Je to nesmírně komplikované,“ popsal každodenní problémy, které musí tým divadla řešit.

Otevřeme až ve 3. stupni

Ač se již několik dní hovoří o možnosti otevření divadel ve 4. stupni protiepidemického systému a to s podmínkou povinných negativních testů, rozestupů, respirátorů a pětinové obsazenosti divadel, pro Jana Buriana za takových podmínek otevřít naší první scénu nemá smysl.  „My jsme domluveni s ministerstvem kultury, že otevřeme divadlo ve třetím stupni protiepidemického systému, pro třicet procent diváků, bez povinných antigenních testů, pro diváky s dodržením všech těch rozestupů, omezených kapacit a tak dále,“ sdělil výsledky pátečního a pondělního jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

„To je společný názor živé scény, samozřejmě, že to poslední slovo má ministerstvo zdravotnictví a vláda. My jsme se domluvili, že pro nás nemá smysl otevírat pro dvacet procent diváků a ještě tady provádět nějaké kontroly povinného testování, protože, upřímně řečeno, nevím, jak bychom to dělali,“ dodal Jan Burian s tím, že ani on ani ministr neví, jak to vše nakonec bude, protože se situace mění každým dnem.

Přesto zůstává Jan Burian podle svých slov optimistou a věří, že česká kultura tuto extrémní zatěžkávací zkoušku zvládne: „Lidé potřebují vidět v tom dlouhém tunelu na konci aspoň svíčku. Myslím si, že děláme trošku chybu, že jsme zaklopení v těch příštích týdnech. Ty příští týdny musíme vydržet a já si myslím, že po tom roce už je trošku jedno, jestli to bude o týden delší, nebo kratší.“

Matos7 ( 3. února 2021 11:39 )

Blbeček pořád má málo Hlavně, že jsi nechal některé herce při pietním rozloučení nechal ležet na chodbě. Hye*a

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud