Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Trump s Melanií: „Líbačka“ na Floridě, roušky nikde a příznivci dostali studenou sprchu

Autor: sova, ČTK - 
30. října 2020
15:45

První dáma Spojených států Melania Trumpová (50) se pouhých pět dnů před volbami konečně poprvé naplno zapojila do předvolební kampaně svého muže. Slovinsko-americká kráska se objevila po boku svého muže během mítinku ve floridské Tampě. Prezidentský pár si zde na úvod vystoupení vyměnil polibky před šestitisícovým davem, který se z drtivé většiny neobtěžoval s nasazením roušky. Ve třicetistupňovém vedru, které ve čtvrtek na jihovýchodě USA panovalo, by se jim v ochranné pomůcce z plných plic navíc skandovalo jen ztěžka. Zpocení Američané, kteří první dámě během jejího příchodu sborově vyznávali lásku, museli být během akce kvůli vysokým teplotám kropeni vodou. Nadcházející víkend bude poslední před oficiálním termínem amerických prezidentských voleb v úterý 3. listopadu. 

Melania se naposledy během předvolební manifestace objevila vedle svého manžela v červnu 2019. Houf příznivců prezidentského páru ji proto ve čtvrtek v rozpálené Tampě uvítal hlasitým skandováním „We love you“.

Poté bývalá modelka a matka čtrnáctiletého Trumpova syna Barrona přednesla svůj projev. Podle Melanie se její manžel a jeho tým „věnují nejen zničení viru a znovuvýstavbě silné ekonomiky.“

„Soustředí se také na vytváření způsobů, jak lidi bezpečnou formou odizolovat tak, aby se mohli znovu setkávat se svými přáteli v bezpečné vzdálenosti,“ řekla na adresu svého chotě.

„Demokraté spustili impeachment, když se do USA šířil covid“

Hlas pro prezidenta Trumpa je hlasem pro lepší Ameriku,“ sdělila přítomným odhodlaně na závěr. Tomu však předcházela plamenná řeč, ve které nešetřila kritikou na adresu protikandidáta jejího manžela Joea Bidena. 

Bidenovy zákony a jeho socialistická agenda způsobí pouze zničení Ameriky. Dojde k rozvratu všeho, co bylo vybudováno v uplynulých čtyřech letech. Musíme udržet Donalda Trumpa v Bílém domě, aby mohl dokončit vše, co započal, a naše země i nadále vzkvétala,“ uvedla Trumpová.

Předvolební mítink amerického prezidenta Donalda Trumpa s účastí první dámy Melanie ve floridské Tampě (29. 10. 2020) Předvolební mítink amerického prezidenta Donalda Trumpa s účastí první dámy Melanie ve floridské Tampě (29. 10. 2020) | Reuters

Připomněla také, že v lednu, kdy začala do Spojených států pronikat hrozba v podobě koronaviru, se musel její manžel potýkat s procesem impeachmentu. Ústavní žalobu na Trumpa tehdy prosadili právě Demokraté.

„Nezapomeňme na to, jak Demokraté plýtvali penězi daňových poplatníků na ostudný impeachment, když se prezident musel rozhodovat nad opatřeními, kterými by ochránil životy nás Američanů. Více než lidé je zajímalo to, jak sesadit našeho zvoleného prezidenta,“ pustila se do politických konkurentů Melania.

Biden: Trump zamával bílým praporem

Závěrečným dnům obou kampaní dominuje téma pandemie. Nejméně devět amerických států podle propočtů Reuters ve čtvrtek zaznamenalo rekordní přírůstky nakažených. Prezident Trump od prodělání covidu-19 v kampani nepolevuje a někdy pořádá i tři mítinky denně. Těch se účastní tisíce jeho příznivců, mnozí z nich přitom nenosí roušky a nedodržují rozestupy.

Biden pořádá menší akce, mnohdy v režimu „drive-in“, na nichž jeho podporovatelé kvůli koronaviru zůstávají ve svých autech.

Předvolební mítink demokratického kandidáta Joea Bidena v Tampě na Floridě (29. 10. 2020) Předvolební mítink demokratického kandidáta Joea Bidena v Tampě na Floridě (29. 10. 2020) | ČTK / AP / Andrew Harnik

Trump svým příznivcům tvrdí, že země se dostává z nejhoršího, zatímco Biden takový přístup k pandemii kritizuje. „Donald Trump zamával bílým praporem, nechal na pospas naše rodiny a vzdal se viru,“ řekl ve čtvrtek bývalý viceprezident Biden v Tampě na Floridě. Trump, který v tentýž den rovněž vedl kampaň na Floridě, mezitím poukázal na ve čtvrtek zveřejněná data, podle nichž americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vykázala rekordní vzestup, a hrubý domácí produkt (HDP) se tak v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta.

Navzdory výraznému oživení ale HDP zůstává pod úrovní z posledního čtvrtletí loňského roku. Podle některých analytiků by se z recese způsobené pandemií mohla ekonomika zotavovat rok i déle.

Tvrdé „boje“ se vedou i o americký Středozápad

Více než 80 milionů z celkových 245 milionů oprávněných amerických voličů už odevzdalo své hlasy v předstihu; korespondenčně volilo přes 50 milionů z nich. Americký republikánský prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden v pátek povedou kampaň ve státech Středozápadu, včetně Wisconsinu, který se aktuálně potýká s velkým nárůstem případů koronaviru, píše agentura Reuters.

Trump v pátek absolvuje akce spojené s kampaní v Michiganu, Wisconsinu a Minnesotě. Biden má naplánované zastávky ve Wisconsinu, Minnesotě a v Iowě. Michigan a Wisconsin jsou dva historicky demokratické průmyslové státy, v nichž spolu s Pensylvánií ve volbách před čtyřmi lety Trump těsně zvítězil, což přispělo k jeho nečekanému celkovému vítězství v prezidentských volbách. Minnesota, která nezvolila republikánského prezidentského kandidáta od roku 1972, je jedním z mála tradičně demokratických států, o které Trump letos usiluje.

Předvolební mítink demokratického kandidáta Joea Bidena v Tampě na Floridě (29. 10. 2020) Předvolební mítink demokratického kandidáta Joea Bidena v Tampě na Floridě (29. 10. 2020) | Reuters

Experti předpokládají, že sčítání může trvat i řadu dní

V celonárodních průzkumech Biden stabilně nad Trumpem v posledních měsících vede, což agentura Reuters připisuje rozsáhlé nespokojenosti mnoha Američanů s Trumpovým přístupem k pandemii covidu-19. Šířící se nákaza koronavirem si podle americké Univerzity Johnse Hopkinse ve Spojených státech vyžádala více než 228 000 mrtvých. Průzkumy z většiny klíčových států, jejichž hlasování patrně bude zásadní pro výsledek voleb, jsou však mnohem těsnější.

Podle projektu Floridské univerzity, který monitoruje letošní volby, už odevzdalo svůj hlas v předstihu na 80 milionů Američanů, což je výrazně více než polovina hlasů odevzdaných v prezidentských volbách v roce 2016. V řadě států, včetně několika „bojových“, jako jsou Pensylvánie či Wisconsin, tak patrně kvůli záplavě korespondenčních hlasů nebude znám vítěz v úterý večer po uzavření volebních místností. Volební experti předpokládají, že sčítání může trvat i řadu dní.

Co znamenají „červený přelud“ nebo „modrý posun“?

Ve čtvrtek federální odvolací soud v Minnesotě zablokoval záměr volebních činitelů započítávat hlasy, které dorazí do týdne po volebním dni, za předpokladů, že budou mít datované poštovní razítko, dokládající, že byly odevzdány do Dne voleb. Prezident Trump opakovaně prohlásil, že korespondenční hlasování je náchylné k podvodům a nedávno řekl, že vítěz by měl být znám o volební noci.

Podle dostupných dat se letos mnohem více demokratů rozhodlo hlasovat korespondenčně, zatímco větší počty republikánů jsou očekávány ve volebních místnostech 3. listopadu.

Je tak možné, že Trump bude mít v předběžných výsledcích ve státech, jako je například Pensylvánie, kde se nesmí korespondenční hlasy sčítat před otevřením volebních místností, nad Bidenem náskok, který s postupným sečtením korespondenčních hlasů zmizí. Tento úkaz někteří označují za „červený přelud“ nebo „modrý posun“. Řada okresů v Pensylvánii již oznámila, že korespondenční hlasy začne sčítat až ve středu.

frantacizek ( 30. října 2020 16:41 )

no na Floridě ti už pšenka ducku obávám se tyhle volby nepokvete, díky silné hispánské komunitě, kterou si za své volební pozurážel do mrtě včetně stavby zdi na mexické hranici..

Zobrazit celou diskusi