Úterý 1. prosinec 2020
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Oblačno 1°C

„Černoši nechtějí být úspěšní.“ Trumpův zeť Kushner před volbami naštval menšiny

Autor: mav - 
27. října 2020
19:23

Prezident Donald Trump moc černochům a dalším etnickým menšinám nefandí, naopak má spíš blízko k horlivým bílým vlastencům, ba rasistům. Před úterními volbami se snaží etnické voliče přece jenom nalákat, jenže jeho poradce (a manžel dcery Ivanky) Jared Kushner teď černochy místo usmíření ještě víc naštval.

Černošská komunita volí většinou demokraty, připomněl Kushner v rozhovoru pro televizi Fox News. „Politika prezidenta Trumpa může lidem pomoci vymanit se z problémů, na něž si stěžují. Ale on si nemůže jejich úspěch přát víc, než si oni sami přejí být úspěšní.“

Není divu, že se na něj sesypala hromada odsudků shora zdola. „Jared Kushner je tváří bílých privilegií a protekce. Nechce změnit náš rasistický, nefunkční systém, protože na něm vydělává,“ tweetovala demokratická poslankyně (černé pleti) Barbara Leeová. „On je ten poslední, kdo by měl černou komunitu poučovat o hodnotách tvrdé práce.“

„Jako by černoši byli jen líní reptalové, kteří nechtějí být úspěšní,“ uvedl Ben Crump, lidskoprávní advokát, který mj. zastupoval i rodinu George Floyda, udušeného policisty při zatýkání v Minneapolis. „Tato nestoudná neúcta jen ukazuje, že Kushner nemá žádné pochopení pro černou komunitu a problémy, jež trvají staletí. S jeho úrovní ega tyto problémy nenapravíte.“

Právě smrt George Floyda v květnu vyvolala novou vlnu protestů a nepokojů proti rasismu a šikaně černochů, zejména pod značkou Black Lives Matter (Na černých životech záleží). Stejně jako sám Trump, i jeho poradce Kushner zlehčuje hnutí a protesty, které se rozšířily snad všude po světě, kde je problém s útiskem černochu i jiných menšin.

„Chodí brečet na instagram, dávají si slogany na dresy, píšou cosi po basketbalových hřištích…“ vysmál se teď protestujícím Kushner. „Upřímně řečeno to spíš polarizuje zemi, než aby to posouvalo lidi kupředu. Problémy se řeší řešeními,“ pronesl ve Fox News.

Trump navíc protesty BLM odsuzuje coby násilné nepokoje, na které musel poslat policejní obrněnce či Národní gardu. Takových několik bylo, většinou však jde o pokojné pochody, mše, dobročinné akce či jiné připomínky nespravedlivě zabitých či šikanovaných.

Mše i přehlídka

„Přestřelky a policejní brutalita mě připravila o 34 přátel, přesto mě to nutí vyjadřovat lásku,“ řekla listu USA Today Juanita Tennysonová v Chicagu, kde se v sobotu zúčastnila „pochodu pro lásku“ ve vzpomínce na Vernada Jonese Jr. (†14), jehož zrovna na Den nezávislosti (4. 7.) zabil neznámý pachatel, jenž střílel do davu oslavujících. „Lidé si myslí, že protesty jsou špatné a násilné, ale nejsou. Můžou být krásné, mírumilovné a klidné,“ ujišťuje Juanita.

Ve Washingtonu zase skupinka aktivistů hlásající Black Lives Matter místo pochodu s křičením požadavků zkusila kreativnější manifestaci: módní přehlídku. Modely zahrnovaly hesla jako „zatknout rasistické policajty“, „miluj všechny černé životy“ a „jděte volit“.

Kushner hovořil o tzv. Platinovém plánu, který volbami Trump navrhl pro zlepšení situace černošské menšiny. Slibuje tři miliony pracovních míst či lepší přístup k úvěrům, hovoří se až o 500 miliardách dolarů.

Rozruch vyvolalo, když se s Kushnerem o plánu radil věhlasný rapper Ice Cube. Desetiletí ve svých skladbách tepal do politiky, policie, systému apod., začátkem října však místo tepání vydal manifest zvaný Kontrakt s černou Amerikou a vyzval politiky k řešení řady černošských otázek.

„Jsem ochotný se setkat s každým, kdo něco takového může uskutečnit,“ řekl pro televizi Fox News. Oslovili ho prý jak demokraté, tak republikáni, ale jen ti druzí obratem něco z jeho tezí zapracovali do vlastního předvolebního programu. Ice Cube ovšem neodpověděl na otázku Fox News, zda bude volit Trumpa, nebo Bidena.

Zatímco v minulých volbách netradiční a neokoukaný kandidát Trump získal nad deset procent černošských hlasů, podle čerstvého průzkumu New York Times a Sieny tentokrát hodlá 90 % černochů hlasovat pro Joea Bidena a jen 4 % pro Trumpa.

Templ ( 30. října 2020 07:30 )

Má pravdu Židáček, lepší je pořád naříkat a stěžovat si jak jim pořád ubližují než něco opravdu dělat známé to i od našich opalenejsich občanů, ale co se barevným musí nechat co jim skvěle jde jsou gangy už od mala 😂😂😂😂

Cenzorova_matka ( 28. října 2020 14:27 )

Míchání ras a multikulturalismus jsou největší zlo

Alucard ( 28. října 2020 09:48 )

A o tom to je. Ono když negroid neprorazi ve sportu, nebo z něj není komediant, tak to většinou za moc nestojí. Takže na jednoho takového sportovce připadá asi 100 přiblbel, kteří jsou rádi když si přečtou složení na cereáliích. To jsou pak naši cikáni ještě zlatý 😂🤣😂

frantacizek ( 27. října 2020 20:08 )

ty pálkařské rekordy Davida nevím, jestli kdy překoná nějaký běloch

frantacizek ( 27. října 2020 20:07 )

no tak na to je jednoduchá argumentace, ten člověk zřejmě nesleduje vůbec sport.. Lebron te´d vyhrál pro L.A. s Anthony Davisem titul, Jon Jones je už poslední mohykán v UFC neporažen ve větším množství zápasů, v MLB můj oblíbený pálkař z Bostonu, který už tedy skončil David Ortiz, toho jsem miloval, celá NFL je samý úspěšný černoušek, zatraceně rychlí, baví celou Ameriku víkend co víkend, jen snad o NHL tohle nemůžu říci, ale jinak prakticky každý americký sport ovládají černoši a jsou dost úspěšní a ty sporty na nich stojí..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud