Trumpa čeká „zúčtování“. Kongres otevřel cestu k žalobě, čeká se dlouhé řečnění

Autor: ČTK - 
21. ledna 2020
20:04

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začal v úterý v Senátu amerického Kongresu proces soudní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Formálně začal proces případného sesazení Trumpa z funkce hlavy státu minulý čtvrtek přísahou senátorů, ale v úterý vstupuje do „ostré“ fáze, která by měla vyvrcholit hlasováním o prezidentově osudu. Základem obvinění je údajná snaha Donalda Trumpa přinutit ukrajinské vedení, aby mu pomohlo v politické kampani před listopadovými prezidentskými volbami.

Kyjev měl dodat „špínu“ na bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova volebního soka.

Prezident USA Donald Trump.Prezident USA Donald Trump. | Reuters

Demokraté chtějí rychlý postup, šanci mají ale minimální

Hned zahájení senátní procedury v úterý potvrdilo hluboké politické rozdělení této kongresové komory. Jablkem sváru je požadavek demokratů povolat hned v úvodní fázi procesu svědky a vyžádat si od vlády a Bílého domu dokumenty, které údajně Trumpa usvědčují.

Čtyřstránkový návrh organizační rezoluce, který vypracoval šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell, ovšem předpokládá rozhodování o případném předvolání svědků až v mnohem pozdějších fázích soudní procedury.

Republikánský senát má hlavní slovo

Rozhodnutí o organizační rezoluci by mělo možná ještě v úterý přinést první senátní hlasování. Demokraté se netají záměrem navrhovat organizační dodatky, které ovšem republikáni nemají v úmyslu schválit.

O organizačních, ale i mnohých jiných náležitostech řízení rozhoduje prostá většina senátorů a poměr hlasů 53 ku 47 ve prospěch republikánů ukazuje, že prakticky každý opoziční návrh mohou smést ze stolu. Samo konečné hlasování o tom, zda bude či nebude Trump zbaven funkce, vyžaduje souhlas dvou třetin senátorů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

yokky ( 21. ledna 2020 21:33 )

Pelo­si????­?🤶🤶🤶🤶🤶­🤶🤶🤶🤶🤶🤶­🤶👎👎👎👎👎­👎👎👎👎👎

yokky ( 21. ledna 2020 21:30 )

mr.Trump no.1­.👍👍👍👍👍­👍👍👍👍👍👍­🦅🦅🦅🦅🦅🦅­🦅🦅🦅🦅🦅🦅­🦅🦅🦈🦈🦈🦈­🦈🦈🦈🦈

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud