Trump k zabití íránského generála: Odvrátili jsme válku, plánoval hrozivé útoky

Autor: ČTK, ula - 
3. ledna 2020
22:05

Spojené státy učinily krok k odvrácení války, nikoli k jejímu rozpoutání, prohlásil dnes americký prezident Donald Trump o nočním raketovém útoku v Bagdádu, který zabil klíčového íránského generála Kásema Sulejmáního. Spojené státy měly jasné a jednoznačné zpravodajské informace o tom, že se íránský generál Kásem Sulejmání chystal vést násilný boj proti USA, jak prohlásil podle agentury Reuters šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley.

Washington podle Trumpa neusiluje o změnu režimu v Íránu, dosavadní velitel elitního oddílu íránských revolučních gard však stál za nedávnými útoky na americké cíle v Iráku včetně nepokojů u amerického velvyslanectví.

„Sulejmání plánoval bezprostředně hrozící a zákeřné útoky na americké diplomaty a vojáky, ale my jsme ho přistihli při činu a zneškodnili,“ citovala agentura Reuters z vyjádření Trumpa při vystoupení ve floridském rezortu Mar-A-Lago. „Jeho hrůzovláda skončila,“ dodal americký prezident.

Americká armáda v noci na dnešek na Trumpův příkaz provedla raketový útok, při němž kromě předního íránského velitele zahynulo i několik dalších lidí včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. „V noci na dnešek jsme podnikli krok k zastavení války. Nepodnikli jsme krok k rozpoutání války,“ řekl o operaci prezident USA.

Teherán po smrti Sulejmáního hrozí ráznou odvetou a Trump uvedl, že Washington je připraven na jakoukoli odpověď. Zopakoval, že USA neusilují o změnu režimu v Íránu, podle Trumpa ale „agrese íránského režimu v regionu musí ihned skončit“.

USA: Sulejmání plánoval násilnou kampaň

Milley v pátek řekl, že když se Spojené státy rozhodly k úderu, měly důkaz, že íránský generál plánuje významnou násilnou kampaň proti USA. Milley zároveň varoval, že přes Sulejmáního likvidaci by se jeho plány stále mohly uskutečnit. „Je tu hrozba? To je zatraceně pravda, hrozba tu je. Ale my pracujeme na tom, abychom ji zmírnili,“ řekl Milley ve své kanceláři v Pentagonu skupině novinářů.

Ujistil také, že Spojené státy plně chápou strategické důsledky vyplývající z úderu proti Sulejmánímu. Riziko nečinnosti však podle něj bylo větší než riziko, že jeho zabití dramaticky vystupňuje napětí s Teheránem. Íránský generál chystal „bezprostřední a hrozivé útoky“, řekl Milley s tím, že byl chycen při činu a zlikvidován.

Pentagon potvrdil, že do oblasti Blízkého východu vysílá dodatečných zhruba 3000 vojáků z 82. výsadkové divize. Jde o preventivní opatření kvůli sílícím obavám, že by se americké síly v regionu mohly stát terčem odvetných akcí ze strany Íránu.

Část amerických vojáků už je ve stavu pohotovosti a připravena k nasazení na ochranu ambasády USA v Bejrútu.

Svět se bojí eskalace konfliktu

Spojené státy označily za teroristickou organizaci šíitské milice Liga spravedlivých (Asáib Ahl al-Hak) v Iráku a konkrétně zmínily dva z jejích vůdců. Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea jde o „násilnické zmocněnce“ Íránu. Ligu spravedlivých podporují oddíly Kuds, jímž Sulejmání velel.

Obavy z eskalace napětí v regionu v pátek vyjádřila řada světových mocností. Také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyzval všechny zúčastněné aktéry a jejich partnery, aby prokázali co nejvíce zdrženlivosti. Další krize by podle něj mohla ohrozit roky úsilí o stabilizaci Iráku.

Americký útok provedený za pomoci bezpilotního letounu je dalším z projevů rostoucího napětí mezi Íránem a USA, které začalo v roce 2018, kdy USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, pokračovalo incidenty v Perském zálivu a vyvrcholilo sérií útoků v Iráku. V úterý demonstranti napadli americké velvyslanectví v Bagdádu a objekt opustili až druhý den.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jirter ( 29. ledna 2020 17:27 )

Píšete to tak, jak to je. Plný souhlas. Nejhorší na tom je, že Ti, co si nic nepřečtou z dalšího světového tisku a nezajímají se o dějiny stále hloupě věří americ.lživé propgandě a blábolům americ.posluhovačů. Nevezmou si ani příklad z toho, že "rozsévači demokracie" jsou ochtoni i vraždit své bývalé spoluojovníky, když se jim to hodí. Viz.Sulejmáni, který nikdy terorista nebyl, naopak proti těmto bojoval-Isis apod.Záleželo mu na své zemi a trávil čas i na b ojištích se svými vojáky, narozdíl od Trumpa, který mačká tlačítka ze své hlídané kanceláře aby hodnotné lidi zavražil. Nesahá schopnému a charizmatickému Sulejmánimu ani po kotníky schopnostmi, morálkou,ani rozumem, a už vůbec opravdovým zájmem o lidi. Vradit lidi zákeřně ze své kanceláře z pohodlného křesla se založenýma rukama a ještě se stím chlubit je odporná, sprostá a neodpustitelná vražda !!!
Šíité v Íránu nejsou teroristé a nejsou to ti, co provádí zlo v Evropě. Je to inteligentní národ- Peršané !!
Odporný trump s pras-čím a nenávistným ksichtem.

satanas ( 5. ledna 2020 14:58 )

Pozvani loutkove vlady dosazene okupanty z USA?

oldedek ( 5. ledna 2020 12:55 )

Už při kampani v USA byl na straně Trumpa náš vedoucí Hradu - dokonce prohlásil, jak nám do češtiny překládal pan soudruh Kmoníček - že "po vítězství a přání našeho Milouška a i komunistů, se k moci dostal člověk, který to americké prezidenství povede tak, jak si to v Čechách představujeme ...
Zeman dokonce dostal pozvánku do Washingtonu jako odměnu za to, že coby jediný evropský státník veřejně podpořil Trumpa už před volbami s tím, že si přeje jeho vítězství. Dokonce Miloušek prohlasil, že : "Vsadil jsem proti celému kasinu a vyhrál jsem ...“

Nó, smozřejmě já jsem jen vobyčejnej hňup z vesnice a tak, jak dříve, tak i nyní prohlašuji, že Trump je normální arogantní šílenec .... Nó a co si mohu myslet o panu soudruhovi Zemanovi ?!? Hádejte ...

velehof ( 5. ledna 2020 12:01 )

Zemi, která použila jako první jaderné bomby proti civilnímu obyvatelstvu, se nedá věřit ani pozdrav natož spojenectví.

JesseJames ( 4. ledna 2020 19:48 )

Hm, co ještě Amíci dělají v Iráku? Saddám Husajn je po smrti, Bin Ládin taky, teď se tu dočtu že tam cvičil nějaké vojáky. Pro jaký účel? Mají tam napomáhat šíření demokracie v těch muslimských státech? Já se jen divím že se tam už na to nevyserou a nejdou domů a nechat ty muslimáky ať si tam dělají co chtějí. S tou podmínkou, že zůstanou tam kde jsou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud