Trump zabil raketami vlivného generála. Írán hrozí „tupým teroristům“ tvrdou odvetou

Aktualizováno -
3. ledna 2020
15:44
Autor: ČTK - 
3. ledna 2020
06:50

Při raketovém útoku na letiště v Bagdádu byl v noci na pátek zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání. Oznámil to mluvčí iráckých Lidových mobilizačních sil (PMF), organizace zastřešující irácké milice podporované Íránem. Při útoku na konvoj vozidel rovněž zahynul zástupce velitele PMF Abú Mahdí Muhandis. Smrt obou mužů potvrdilo velení íránských revolučních gard i americký Pentagon. Někteří Iráčené slavili smrt generála tancem na náměstí. 

„Generál Kásem Solejmání během delšího období zabil nebo ošklivě zranil tisíce Američanů a připravoval zabití mnoha dalších... Ale byl dopaden! Byl přímo nebo nepřímo zodpovědný za smrt milionů lidí, včetně nedávného velkého počtu PROTESTUJÍCÍCH zabitých v samotném Íránu,“ napsal šéf Bílého domu v prvním podrobnějším komentáři k zabití íránského generála.

Trump: Irán nikdy nevyhrál válku

„Írán to sice nebude nikdy schopen doopravdy přiznat, ale Solejmání byl v zemi nenáviděný i obávaný. Oni (Íránci) nejsou zdaleka tak zarmouceni, jak vůdcové budou přesvědčovat vnější svět. Měl být odstraněn už před mnoha lety!“ dodal americký prezident.

„Írán nikdy nevyhrál válku, ale nikdy neprohrál vyjednávání!“ napsal Trump nedlouho předtím. První Trumpův příspěvek se na twitteru objevil krátce poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že USA stále stojí o zmírnění napětí na Blízkém východě, a nikoli o válku. V rozhovoru se CNN ministr zároveň řekl, že nepochybuje o tom, že útok na Solejmáního zachránil životy Američanů.

Americké ministerstvo obrany v komentáři k operaci uvedlo, že jejím cílem bylo odstrašit Írán od plánů na další útoky. Akce byla provedena na příkaz prezidenta Donalda Trumpa. Sulejmání podle Pentagonu „aktivně připravoval plány na útoky proti americkým diplomatům v regionu a na vojáky v Iráku a jinde“. Stál i za nedávným útokem na americké velvyslanectví v Bagdádu.

Podle zpráv z irácké metropole dopadly do areálu mezinárodního letiště tři rakety. Útok si vyžádal až devět mrtvých a několik zraněných, rakety dopadly nedaleko nákladního terminálu a zapálily několik automobilů.

Podle iráckých činitelů přijel Muhandis na bagdádské letiště v konvoji vozidel, aby uvítal Sulejmáního, který předtím přiletěl do Bagdádu z Libanonu nebo ze Sýrie. Rakety explodovaly přesně v okamžiku, kdy šéf jednotek Kuds sestoupil ze schůdků letadla, aby se s Muhandisem a jeho lidmi přivítal. Všichni zahynuli. Tělo Sulejmáního bylo identifikováno jen podle prstenu.

Podle agentury AP útoky na vysoce postavené šíitské představitele mohou přinést zlom ve vývoji událostí na Blízkém východě. Lze očekávat tvrdou odvetu Íránu a všech sil, které v regionu podporuje, útok bude namířen proti zájmům USA a Izraele. Íránská oficiální reakce na incident zatím nepřišla.

Milice PMF v prohlášení uvedly, že šlo o „zákeřné americké bombardování“. Právě tato skupina se označila za organizátora protestu, který v minulých dnech skončil vypálením recepce v areálu ambasády USA v Bagdádu. Demonstranti velvyslanectví napadli v úterý, ve středu se nakonec stáhli.

Írán hrozí tvrdou odvetou a vyhlásil smutek, Iráčané tančí

Smrt Kuds Kásima Sulejmáního znásobí pohnutky k odporu proti Spojeným státům a Izraeli, prohlásil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta.

„Odchod Sulejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší,“ uvedl Chameneí v prohlášení. V zemi má být vyhlášen třídenní státní smutek, pohřeb šéfa Kudse i ostatních obětí amerického útoku se očekává v sobotu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že smrt Sulejmáního posílí odpor proti USA a Izraeli v regionu a po celém světě. Ministrovo prohlášení rozšířila íránská televize. „Brutalita a tupost amerických teroristů, kteří zavraždili velitele Sulejmáního... nepochybně posílí odpor v regionu a na celém světě,“ konstatoval ministr. „Spojené státy nesou odpovědnost za veškeré následky tohoto ničemného dobrodružství,“ dodal.

Ne všichni ale hrozí odvetou. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na svém účtu na twitteru sdílel záběry z bagdádského náměstí Tahrír, kde Iráčané oslavovali smrt generála tancem.

Podle reportéra agentury AFP se „oslav“ zúčastnilo několik desítek Iráčanů. „Káseme Solejmání, nadešlo božské vítězství. Tato smrt pomstila krev mučedníků,“ volali lidé.

Dnes bude podle agentury Reuters svolána mimořádná schůze hlavního íránského bezpečnostního orgánu, Nejvyšší rady národní bezpečnosti, která se má útokem na generálmajora Sulejmáního zabývat. Oznámil to v Teheránu mluvčí rady Kejván Chosráví.

Podle komentáře íránské televize je rozkaz prezidenta Donalda Trumpa k vraždě Sulejmáního „největší chybnou kalkulací Spojených států“ od druhé světové války. „Lid regionu už Američanům nedovolí, aby tu zůstali,“ uvedla televize.

K PMF patří také proíránská skupina Katáib Hizballáh, která podle USA minulý pátek raketami zaútočila na iráckou základnu, na níž slouží i Američané a jeden z nich tam byl zabit. V neděli proto americká armáda zaútočila na pozice této skupiny v Iráku a 25 milicionářů zabila.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jirter ( 29. ledna 2020 17:34 )

Píšete to tak, jak to je. Plný souhlas. Nejhorší na tom je, že Ti, co si nic nepřečtou z dalšího světového tisku a nezajímají se o dějiny stále hloupě věří americ.lživé propgandě a blábolům americ.posluhovačů. Nevezmou si ani příklad z toho, že "rozsévači demokracie" jsou ochtoni i vraždit své bývalé spoluojovníky, když se jim to hodí. Viz.Sulejmáni, který nikdy terorista nebyl, naopak proti těmto bojoval-Isis apod.Záleželo mu na své zemi a trávil čas i na b ojištích se svými vojáky, narozdíl od Trumpa, který mačká tlačítka ze své hlídané kanceláře aby hodnotné lidi zavražil. Nesahá schopnému a charizmatickému Sulejmánimu ani po kotníky schopnostmi, morálkou,ani rozumem, a už vůbec opravdovým zájmem o lidi. Vradit lidi zákeřně ze své kanceláře z pohodlného křesla se založenýma rukama a ještě se stím chlubit je odporná, sprostá a neodpustitelná vražda !!!
Šíité v Íránu nejsou teroristé a nejsou to ti, co provádí zlo v Evropě. Je to inteligentní národ- Peršané !!
Odporný trump s pras-čím a nenávistným ksichtem.

kobyla1 ( 3. ledna 2020 22:55 )

Takže ten Sulejmání zabíjel Amíky, Amíci pak zabili jeho, ale na Novinkách blb.ouni z redakce řvou, že Evropu stihne tvrdá pomsta. By mě zajímalo proč zrovna Evropu, když toho jarabáka zabili Amíci. Zní to jako.....Už byl v Evropě dlouho klid, takže CIA provede pár bombových útoků v Evropě pod cizí vlajkou a pak zase přijdou nějaké ty zákazy a omezení pro obyčejné lidi v zájmu bezpeč­nosti­....př­jde mě to celé takové divné.....asi je potřeba lidi zase pořádně postrašit

mikes15 ( 3. ledna 2020 20:08 )

Koukám US spravedlnost, nač se zdržovat soudem!

cesky_novinar ( 3. ledna 2020 18:58 )

to se prašivým teroristickým blbosusákům nebude líbit, že jim amíci vysublimovali jejich teroristického hňupa Chujamaníka

1912 ( 3. ledna 2020 17:44 )

Váleční zločinci USa stále vyhledávají záminku jak si udržet to rabování ,drancovíní ropy at v Iráku a nyní vyvolat další válku s Iránem po Sýrií !! Opět další oblbování a lži i konspirace jak oblbnout svět !!Iránci mají plné zuby těch válečných zločinců US i v Afganistánu .Táhněte do té vaší zaslíbené zemi plné zločinců a vrahů !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud