Američané po úderu na generála „utíkají“ z Iráku. Izraelská armáda je v pohotovosti

Aktualizováno -
3. ledna 2020
11:40
Autor: ČTK - 
3. ledna 2020
10:05

USA v pátek prostřednictvím svého velvyslanectví v Bagdádu vyzvaly k okamžité evakuaci amerických občanů z Iráku. Pokyn přišel krátce po americkém nočním útoku, při němž byl v Bagdádu zabit íránský generál. V pohotovosti je kvůli nočnímu útoku izraelská armáda. Z Teheránu se ozývají výhrůžky adresované Spojeným státům a také jeho spojenci Izraeli. Ani s jednou z těchto zemí Írán neudržuje diplomatické vztahy a Teherán existenci Izraele neuznává.

„Vzhledem ke zvýšenému napětí, jež panuje v Iráku a celém regionu, vyzývá americké velvyslanectví americké občany řídit se cestovními pokyny pro rok 2020 a okamžitě odjet z Iráku. Američtí občané by měli odcestovat letecky, jakmile to bude možné. Pokud se to nepodaří, pak pozemní cestou do jiných států,“ stojí v doporučení americké ambasády.

Agentura Reuters oznámila, že zahraniční ropné společnosti evakuují své zaměstnance z pracovišť v Basře. Podle Reuters jde o americké občany. Několik desítek zaměstnanců míří na letiště.

Napětí je po nočním úderu raketami také v Izraeli. Některé izraelské sdělovací prostředky tvrdí, že kvůli událostem v Bagdádu zkrátil svou zahraniční cestu premiér Benjamin Netanjahu, který byl v Aténách.

Ministr obrany Naftali Bennett svolal schůzku armádních velitelů k posouzení bezpečnostní situace.

Podle agentury Reuters se Izraelci obávají odvetného íránského útoku ze severu, tedy ze Sýrie, kde má Írán své jednotky, nebo i ze strany Libanonu, kde působí hnutí Hizballáh, jehož bojovou složku Írán vyzbrojuje. Izrael uzavřel pro turisty horu Hermon na Golanech, která byla v minulosti zasažena raketami vypálenými ze Sýrie.

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh dnes řekl, že Hizballáh bude pokračovat v tom, co začal Solejmání, a postará se o to, aby jeho cíle byly naplněny. Podle něj je odpovědností všech bojovníků Hizballáhu potrestat ty, kdo Solejmáního zabili.

Syrská agentura SANA napsala, že syrská vláda „zbabělý americký útok“ odsuzuje. Podle ní to vyhrotí situaci na Blízkém východě.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo americký raketový útok v Bagdádu za „avanturistický krok, který povede ke zvýšení napětí v celém regionu“. Ministerstvo přitom podle agentury TASS vyjádřilo „upřímnou soustrast íránskému lidu“ nad úmrtím Solejmáního, jenž „oddaně sloužil ochraně národních zájmů Íránu“.

slafkins ( 4. ledna 2020 01:16 )

Rusove se k nicemu nepriznaji a Amici to reknou na rovinu,o co Ti jde Timure

ondra1974 ( 3. ledna 2020 17:50 )

a kdes to cetla, dej okkaz...

ondra1974 ( 3. ledna 2020 17:48 )

a ty budes sedet priposranej ve sklepe a az te vytahnou ze sklepa teroristi, tak te pekne znasilni klackem do zadku, jak to maji ve zvyku....

ondra1974 ( 3. ledna 2020 17:45 )

Vsem ktere zde utoci na USA, doporucuji si najit i jine inforormativni zdroje a naucit se anglicky.....kdo ma spravne informace ma power!!! http­s://ww­w.oan­n.co­m/ira­qi-media-u-s-air-strike-kills-commanders-of-iran-backed-quds-force-iraqi-shiite-militia/

ondra1974 ( 3. ledna 2020 17:39 )

Americane nikam neutikaji, ambasador a vsichni clenove anbasady zustavaji na svych mistech. Jeno by mne zajimalo odkud Blesk prebira tyhle fake informace... BBC, CNN?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud