Trumpa chtějí sesadit: Zneužil úřad? „Kvičení demokratů,“ čertí se jeho mluvčí

Aktualizováno -
16. ledna 2020
21:20
Autor: ČTK - 
16. ledna 2020
18:45

V Senátu USA dnes formálně začal impeachmentový proces s prezidentem Donaldem Trumpem, když hlavní zástupce Sněmovny reprezentantů Adam Schiff přečetl senátorům znění ústavní žaloby. Tu proti Trumpovi sněmovna vznesla, protože ho viní ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Trump označuje impeachment, v němž mu hrozí zbavení moci, za politický hon na čarodějnice. Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová během čtení žaloby označila její obsah na twitteru za švindl vyrobený proti Trumpovi.

Čtení ústavní žaloby je vnímáno jako formální začátek procesu, ve kterém Senát prezidenta pravděpodobně osvobodí. Skutečné zahájení procesu je stanoveno na nadcházející úterý. Americká média ke čtvrtečnímu dění v Senátu poznamenávají, že je to nezbytný procedurální postup před oficiálním začátkem procesu.

Dalším čtvrtečním krokem v Senátu bude přísaha předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, který na proces v horní komoře Kongresu bude dohlížet. Následovat bude také přísaha senátorů, kteří v procesu budou plnit funkci soudní poroty.

V Senátu formálně začal impeachmentový proces s Trumpem (16. 1. 2020)V Senátu formálně začal impeachmentový proces s Trumpem (16. 1. 2020) | Reuters

„Slavnostně přísahám, že ve všech věcech týkajících se procesu impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa budu jednat nestranně ve shodě s ústavou a zákony. K tomu mi dopomáhej bůh,“ citovala televize CNN text senátorského slibu.

CNN poznamenala, že ačkoli senátoři přísahají, že jako porotci budou uvažovat nestranně, tak již přinejmenším dva republikáni, šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell a Lindsey Graham, předem ohlásili, že nestranní nebudou. McConnell navíc postup v Senátu koordinuje s Bílým domem.

Součástí procesních příprav bylo i stanovení pravidel důstojného chování. Senátoři během procesních slyšení nesmí spolu hovořit, aby zachovali ticho v sále, nesmí používat telefony a ani jiná elektronická zařízení a předsedu Nejvyššího soudu Robertse musí oslovovat plným titulem. Pokud budou senátoři během procesu jako porotci hlasovat, musí tak učinit vestoje.

Mluvčí Bílého domu Grishamová dění v Kongresu kritizovala. „Po včerejším (podpisu) historické obchodní dohody s Čínou a dnešním schválení USMCA (dohoda o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem) teď demokraté čtou své zešvindlované články impeachmentu, které byly vyrobeny, aby zastavily prezidenta Donalda Trumpa v jeho dalších úspěších ve jménu USA,“ napsala. Dodala, že zatímco Trump pracuje, demokraté „kvičí“.

Sněmovna žalobu na prezidenta vznesla již loni před Vánocemi, případ ale předala Senátu až tento týden ve středu. Sněmovna si ve středu zároveň vybrala sedmičlenný tým kongresmanů v čele se šéfem sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adamem Schiffem, který zájmy dolní komory Kongresu bude v senátním procesu hájit.

Žaloba se týká ukrajinské kauzy, kdy šéf Bílého domu podle kongresmanů naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Trumpova pravděpodobného volebního soka Joea Bidena a jeho syna. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

gabreta ( 16. ledna 2020 21:16 )

Nepůjde jim tam na pomoc Minář s umělcema a "Milion promarněných chvilek"?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud