Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Češi se z Iráku nestahují, potvrdil Babiš. „Jsou ve vážném ohrožení,“ varuje opozice

Autor: ČTK, sova - 
8. ledna 2020
12:31

Česko zatím neuvažuje o stažení svých vojáků z Iráku, řekl ve středu premiér Andrej Babiš (ANO) během návštěvy Olomouce. Potvrdil informaci generálního štábu a ministerstva obrany, že po íránských nočních raketových útocích na dvě americké základny v Iráku jsou všichni čeští vojáci v pořádku. Další postup česká armáda koordinuje se spojenci v NATO. Čeští politici zdůrazňují, že by se konflikt měl nadále řešit diplomatickou cestou.

„V této chvíli ne,“ odpověděl ve středu v Olomouci ministerský předseda na dotaz novinářů, zda se po nočních útocích uvažuje o stažení českých vojáků z Iráku, kteří tam podle Babiše působí pod hlavičkou několika misí. „V rámci naší mise jsme se nerozhodli k nějaké evakuaci,“ podotkl premiér. Čeští vojáci v Iráku jsou podle něj v pořádku. „Není tam žádný problém,“ dodal.

Írán v noci zaútočil na dvě základny v Iráku, kde nejsou čeští vojáci. V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Obě mise jsou nyní pozastavené a platí v nich opatření zajišťující maximální bezpečnost.

Očekávaná reakce i nezodpovědná eskalace konfliktu

V regionu je vyhrocená situace po útocích na spojenecké jednotky a zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého americké rakety usmrtily v pátek u letiště v Bagdádu.

Noční raketové útoky na dvě americké základny v Iráku byly podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Ondřeje Veselého (ČSSD) očekávanou reakcí, šéfka branného výboru Jana Černochová (ODS) je považuje za nezodpovědnou eskalaci konfliktu.

Po tom, aby násilí na Blízkém východě neeskalovalo, volají i další politici, které ČTK oslovila. Hnutí Svoboda a přímá demokracie i komunisté vyzývají vládu, aby stáhla české vojáky z Iráku.

Video  Pohřeb zabitého generála Solejmáního: Volání "smrt Americe" i ušlapaní truchlící v občím íránském davu  - Reuters
Video se připravuje ...

Veselý ČTK řekl, že reakce Íránu byla očekávaná. „Nicméně určitě není v zájmu ani Íránu, USA, Evropské unie ani nás, aby násilí dál eskalovalo. Pokud si budou obě země dál oplácet, násilí eskalovat bude,“ varoval.

Pokud nejsou americký prezident Donald Trump a zástupci Íránu schopni zasednout k jednacímu stolu, mohla by zásadní roli sehrát EU, míní. „Mohla by se pokusit uklidňovat situaci a nastavit pravidla komunikace,“ dodal.

Válka by nevyhnutelně postihla i Evropu

Černochová doufá v to, že se ke slovu místo raket dostanou diplomaté. „Válka mezi Spojenými státy a Íránem by měla nejenom tragické důsledky pro Írán a Irák, ale i pro další země v regionu včetně Izraele, a nevyhnutelně bychom její důsledky pocítili i my zde v Evropě,“ uvedla.

„Nemám k dispozici zpravodajské informace o bezpečnostní situaci v oblastech, kde působí, ale předpokládám, že ministerstvo obrany situaci nejenom sleduje, ale má vypracované plány pro rychlé stažení našich vojáků a dalších českých občanů z Iráku, pokud by to situace vyžadovala,“ uvedla Černochová.

„Vláda musí udělat maximum pro bezpečnost vojáků“

Veselý řekl, že postup ohledně stažení vojáků musí být společný v NATO. Aliance by podle něj měla vyhovět přání irácké vlády. „Ale byl by to (od irácké vlády případně) apel dovnitř jednání. Pokud by ta jednání skončila tak, že by se alianční síly dohodly, že v místě zůstanou, tak bych to respektoval a nezpochybňoval bych takové rozhodnutí,“ dodal.

Místopředseda výboru pro obranu Jan Lipavský (Piráti) volá po deeskalaci násilí. „Naše vláda musí udělat maximum pro bezpečnost našich vojáků a policistů účastnících se výcvikových misí. To ve spolupráci se spojenci,“ řekl.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný považuje za klíčové, aby Česko a mezinárodní společenství vyzvaly obě strany k maximální zdrženlivosti. „Eskalace napětí nikomu neprospěje. Bezpečnost českých vojáků musí být naší prioritou. Neznamená to ale bezhlavě opouštět naše pozitivní poslání v Iráku. Je třeba naše kroky koordinovat v rámci mise NATO,“ napsal Výborný ČTK.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je ráda, že se českým a spojeneckým vojákům při útoku nic nestalo. Také zdůraznila, že postup včetně případného stažení vojáků je třeba koordinovat se spojenci v NATO. „Zatím ale stažení dle všeho není na pořadu dne. Vláda musí ale udělat vše pro zajištění bezpečnosti našich vojáků,“ uvedla.

Video  Děsivý pohled na místo pádu letadla v Íránu: Pytle s mrtvými cestujícími, ohořelé oblečení a rozervané kusy Boeingu  - Reuters
Video se připravuje ...

Komunisté: Válečný akt bez vyhlášení války

Hnutí SPD v úterním usnesení předsednictva uvedlo, že americké zabití velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního, které konflikt odstartovalo, ohrozilo geopolitickou stabilitu světa. SPD také vyzvala vládu ke stažení českých vojáků z Iráku. „Existuje vážné nebezpečí jejich ohrožení v souvislosti s konfliktem mezi USA a Íránem,“ stojí v usnesení.

Komunisté v úterním stanovisku kolegia označují útok na Solejmáního za vraždu a zřejmý válečný akt bez vyhlášení války, tedy zločin proti míru. „V takové situaci výzva k jednání o snížení napětí je málo, je potřeba jednání autoritativního orgánu a tím je jen Rada bezpečnosti OSN,“ píše KSČM. Čeští vojáci by podle komunistů měli odejít, aby se nestali okupanty v cizí zemi.

karambol ( 9. ledna 2020 11:42 )

anonym ty už přestan psát ty tvoje hruzy jinak zahyneš na tupost!!

karambol ( 9. ledna 2020 11:37 )

opozice zvyklé na zlodě­jiny,­udáva­ní,po­drazy,­křivár­ny by stáhla naše vojáky zase křivárna copak vám říká spojenectví,NATO neutíkat zbaběle,podpora američanu je na místě co by jsme byli za spojence!! něco jako u nás politici podrazáci,křiváci TOP KDU STAN piráti,komunisti!!

arne100 ( 8. ledna 2020 17:57 )

Cikrt je blb.diskutéři někteří žvaní aniž by něco věděli bližšího.Každý je chytrý jako rádio.Je vidět že těmto trotlům chybí vojna.Žádný žoldnéři nejsou
jsou to jen vojáci.Žoldnéř je ten co nic tady nedělá jen žvaní ať starý nebo
mladý a ktomu ještě hlupák.

marmat ( 8. ledna 2020 17:48 )

JSME součástí NATO, tak není co řešit !!!
Ve vážném/smrtelném ohrožení byli všichni cestující Z Ukrajinského letadla !!!
Zmíněných 80 obětí noční odvety je už prokázaný fejk
Sankce USA vůči Iránu vše brzdí.

dama_s_kosou ( 8. ledna 2020 15:49 )

Pokud jsou komousi a SPD pro stazeni, pak by tam meli zustat. Ty dve strany kopou za rusaky a sr at na ne.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud