30 let svobody ONLINE: Davy na Letné, Národní i Václaváku. Babiš se sklonil před Havlem
V Česku 17. listopadu vyvrcholily oslavy 30. výročí sametové revoluce. Blesk Zprávy pro vás vše podstatné spojené s tímto výročím sledovaly online. V sobotu proběhla další demonstrace na Letné se čtvrtmilionovou účastí, kde dostal premiér Andrej Babiš (ANO) ultimátum. Babiš v neděli ráno za pískotu zapálil svíčku na Národní třídě, v Národním muzeum pak ocenil statečnost Václava Havla. To prezident Miloš Zeman po sobotním otevření Českého domu v Bratislavě strávil neděli v Lánech. Na Národní třídu i Václavské náměstí přišlo 40 tisíc lidí.
- Sametový speciál: Záznam speciálního vysílání Blesku
- Klaus řekl, jak se mu nezdál Havel na Hradě
- Zagorové ztichl telefon, Kubišová měla zimu na plicích a Benda přelstil StB
- Letná: Záznam demonstrace, kde bylo 250 tisíc lidí
- Milion chvilek proti Babišovi: Odvolejte Benešovou a pusťte Agrofert, nebo jděte
- Reakce Kluse, Basikové, Myšičky i „obyčejných“ lidí: Babiš je zloděj
- Národní třída: Na Babiše křičeli u zapalování svíčky, ultimátum odmítl
- Vulgární útok na Klaus ml. a polibek pro Kalouska
- Hamáček sklidil hněv, ocenil ho jako svobodu
- Babišův projev: Odvaha Havla byla obdivuhodná, já tak statečný nebyl
- Národní muzeum: Babišová měla šaty za 63 tisíc, premiér měnil kravatu
- Pellegrini v Praze připomněl Havla i Dubčeka
- Albertov: Rektora Zimu vypískali, Hilšer ukázal dceru
- Slovensko: Zeman s Čaputovou otevřeli v Bratislavě Český dům

Babiš odlétá na Slovensko: Oslavy výročí pádu komunismu v Praze jsou důstojné, míní premiér Andrej Babiš (ANO), který to řekl před odletem. Lidé jsou v ulicích a mají dobrou náladu, na Slovensku to podle něj bude podobné.

Vášně dál budí situace, kdy byl na Národní třídě vypískán Václav Klaus mladší, který utržil i spršku nadávek a před rozlíceným davem odnášel v náručí svou malou dceru. Dle jedněch vypískán být neměl, dle druhých záměrně provokoval a neměl s sebou naopak brát malé dítě.

Do začátku Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí zbývají minuty, které odpočítávají hodiny.

„Společnost rozdělil prezident a právě Andrej Babiš, tak se nemohou právě oni divit, že je rozdělená. To, že přišel dneska nad ránem? Tak chodili estébáci vždycky,“
rýpla si dnes do Andreje Babiše Miroslava Němcová (ODS) za jeho ranní příchod na Národku, kdy se premiér vyhnul davům.

Zástupy lidí odpoledne úplně zaplnily Národní třídu v Praze, kde se konají akce k 30. výročí sametové revoluce. Ulicí se dá procházet jen s obtížemi.

Organizátoři koncertu se připravili také na symboliku klíčů. Kromě placek a letáčků mají k dispozici i trikolorové sady.

Zatímco se rekonstrukční průvod pomalu přesouvá od Výtoně k Národní třídě, na Václavském náměstí jsou přípravy v plném proudu, za půl hodiny se zde úvodním slovem odstartuje koncert. Jako první vystoupí zpěvačka Aneta Langerová, po ní s krátkým proslovem novinářka Lída Rakušanová.

Dál pokračuje i program lídrů V4 a německé delegace. Premiér Polska Mateusz Morawiecki a ČR Andrej Babiš (vpravo) si prohlédli výstavu Sametová revoluce v Národním muzeu v Praze. Fotografové je zachytili u portrétu posledního komunistického prezidenta Československa Gustáva Husáka.

Průvod s názvem Sametové posvícení prošel přes Karlův most a přes Smetanovo nábřeží míří směrem k Národní třídě. Rej masek, jež satiricky znázorňují společenské problémy, na jeho trase sledují stovky lidí.

Během průvodu organizátoři připomínají hesla, která před 30 lety rezonovala průvodem a která byla vepsána na transparentech. Známé „Máme holé ruce“ nebo „Nechceme násilí“, tak zaznívají dnes stejně jako v roce 1989.

Dagmar Havlová přečetla také novoroční projev Václava Havla z ledna 1990. „Čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších miliónů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá,“ zaznělo dnes na Národní třídě.
V samotném závěru proslovu se Havlové dojetím zlomil hlas, když opakovala dnes už legendární slova svého manžela: „Můj nejvýznačnější předchůdce zahájil svůj první projev citátem z Komenského. Dovolte mi, abych já svůj první projev ukončil vlastní parafrází téhož výroku: Tvá vláda, lide, se k tobě navrátila.“

Podle odhadu pořadatelů se průvodu účastní až 10 tisíc lidí, v roce 1989 bylo v davu na 15 tisíc lidí. Dav v tuto chvíli pomalu opouští Vyšehrad a přemisťuje se k Cihelné bráně. Další trasa povede k řece na Výtoň, kde se odkloní směrem k Národní třídě.

Rekonstruovaný průvod na Vyšehradě nekončí, po nábřeží se přesune na Národní třídu. „Po stopách historie,“ komentoval na svém twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Rekonstrukce pochodu před 30 lety je super nápad. Albertov - Vyšehrad - a po nábřeží na #Narodnitrida, zkrátka po stopách historie... Na Vyšehradě nekončíme 🇨🇿🇨🇿🇨🇿 #30let1989 #30letsvobody #sametovarevoluce pic.twitter.com/wUeoe7E75G
— Tomáš Petříček (@TPetricek) November 17, 2019

V obýváku Václava Havla na piazzetě u Národního divadla se tísní stovky lidí - čekaly na Dagmar Havlovou, jejíž vystoupení začalo v 15:00. Dav ji přivítal bouřlivým potleskem. Bývalá první dáma předčítá z knihy svého zesnulého muže Sám sobě podezřelý, kterou napsal v roce 1990.

Průvod z Albertova dorazil k bráně na Vyšehradě a vyrazil dál kolem rotundy sv. Martina.

O rekonstrukci studentského průvodu je velký zájem. Zapojilo se do něj 10 tisíc lidí.

Satirický průvod, kterého se účastní zhruba 300 masek, krátce po půl třetí vyrazil z pražské Kampy. Co jednotlivé masky představují a kudy průvod půjde? Čtěte zde:
Vymývání megamozku i ústavní zabijačka: Prahou prochází satirický průvod stovek masek

Z Albertova vyrazil studentský průvod směrem na Vyšehrad stejně jako před 30 lety. Pořadatelé chtějí tehdejší události připomenout a rekonstruovat.

Albertov se opět probouzí k životu a za chvíli startuje průvod. Ze všech směrů proudí davy k místu startu. „Čelem vzad na Vyšehrad,“ pobízí jeden z organizátorů.

Tři dni stál Slovák Martin (40) před infocentrem na náměstí v Plzni. Byl tak první, kdo si v neděli v 9 hodin ráno mohl koupit dvě nové sběratelské eurobankovky. Ty jsou vydávané v edicích Euro Souvenir. Bankovky mají nulovou nominální hodnotu. Jsou dvě. Jedna s motivem místní katedrály sv. Bartoloměje, druhá byla vydaná k 30. výročí sametové revoluce. Obě se prodávají za 80 Kč v infocentru na náměstí Republiky.
„Zájem, který vyvolaly limitované edice dvacetikorun vydávané Českou národní bankou, stejně jako eurobankovky s Karlem Gottem či Zoo Liberec, nás přesvědčil, že mít vlastní limitovanou edici si zaslouží i Plzeň. Rozhodli jsme se pro motiv katedrály,“ uvedl vedoucí turistického centra Dalibor Linda. Kromě katedrály přidala Plzeň navíc i bankovku k výročí sametové revoluce. Bankovek s motivem katedrály je 10 tisíc kusů a bankovek vydané k 30. výročí sametové revoluce je 4 tisíce kusů.

Policisté zveřejnili záběry z vrtulníku - takhle to vypadalo kolem jedné odpoledne na Národní třídě a v jejím okolí.
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019

Lídři ve V4 a předseda Německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble pokračují ve svém programu, po obědě vyrazili na výstavu Sametová revoluce v Národním muzeu v Praze. Premiér Babiš se evidentně dobře bavil.

Lebkouni, včely a další kreatury se sešly na Kampě. Ve 14:30 odtud vyrazí satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, kterého se účastní celkem 13 spolků. Motto letošního ročníku je Ulítly ti včele?! „Průvod se skládá ze studentů a umělců, kteří satirickým způsobem zobrazují témata, která jsou pro společnost palčivá,“ uvedl mluvčí pořádající iniciativy FÓR_UM Jakub Otčenášek.
Průvod půjde z Kampy přes Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní třídu a akci zakončí defilé na Staroměstském náměstí kolem 17:00. Nakonec zamíří do Kampusu Hybernská.

Akce spojené se 17. listopadem jsou v plném proudu, připomeňme si ale, co v lidech zanechal sobotní protest na Letné. Blesk Zprávy oslovily řadu celebrit, ale i běžných občanů, co je tam přivedlo. Odpovědi se v mnohém lišily, poselství ale bylo podobné - lidé chtějí zachovat svobodu a sesadit předsedu vlády z jeho postu. Jak zareagovali zpěváci Tomáš Klus a Bára Basiková, herci Martin Myšička, Jan Potměšil i Michal Suchánek, ale i řada běžných občanů?

Když před 30 lety bílé helmy na Národní třídě servírovali »držkovou«, mnozí současní vrcholní politici měli úplně jiné starosti. Někteří byli ještě školou povinní, a tak před revolučním nadšením dali přednost stavění sněhuláků, nebo shánění nového čísla Čtyřlístku. To šéf ODS Petr Fiala, tehdy pětadvacetiletý, se pochlubil, že díky demonstracím našel svou budoucí ženu Janu. Premiér Andrej Babiš (65, ANO) v Československu nebyl vůbec. 17. listopad 1989 prožil v Maroku.

Lídři skupiny V4 a předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble společně poobědvali v Kramářově vile. Premiér Babiš si dopřál bílé víno, připil si i s předsedou Schäuble a polským premiérem Mateuszem Morawieckim.

Doplňme sestavu těch, kteří se letos 17. listopadu objevili na Národní třídě, také o předsedu Pirátů Ivana Bartoše - mimo jiné další z účastníků sobotní demonstrace na Letné.

Na Národní třídě 17. listopadu nechyběli ani zástupci ODS v čele s předsedou Petrem Fialou a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou. Podívejte se na video s jejich projevem.

Krátká modlitba za svobodu, kterou vedl plzeňský biskup Tomáš Holub, zahájila v Plzni dnešní celodenní happening k výročí 30 let od listopadových událostí 1989. Zhruba dvě stovky lidí se sešly na jednom z hlavních míst oslav na Anglickém nábřeží, kde vznikla improvizovaná „Plzeňská kavárna“. Po městě se dnes budou až do večera pohybovat tisíce lidí na besedách, výstavách, vzpomínkových setkáních, koncertech a divadelních představeních. Slaví se na mnoha dalších místech kraje.
„Všemohoucí Bože, ty jsi dárce a strážce svobody. Stojíme zde před tebou, děkujeme ti za 30 let prožitých ve svobodě a společně prosíme: Posiluj v srdcích všech, kteří mají zodpovědnost za náš stát, odvahu bránit skutečnou spravedlnost, svobodu a důstojnost všech lidí,“ uvedl biskup na začátek modlitby, kterou s ním četly desítky lidí.

V Litoměřicích na Mírovém náměstí byla u příležitosti 30. výročí sametové revoluce odkryta socha ve tvaru trikolory tamní akademické sochařky Alžběty Kumstátové.

Přímo na piazzettě u Národního divadla vyrostl improvizovaný obývák Václava Havla. V den 30. výročí sametové revoluce se tam objevily gauč, stolky i židličky, kde se mohou lidé zastavit, posedět a poslechnout si nejrůznější řečníky z řad známých osobností kultury či politiky. Na koho se mohou lidé těšit? Čtěte zde:
V obýváku Václava Havla: Na gauči na „Národce“ se čtou knihy, promluví Havlová i Hrzánová

Oslavy sametové revoluce v Brně propuknou až v průběhu odpoledne. Na pódiu na centrálním náměstí Svobody se chystají na vystoupení první kapely, jednotlivé vysoké školy nabízí ve stáncích materiály k 17. listopadu 1989. Vše vyvrcholí akcemi v divadle Husa na provázku, debatami s pamětníky a přesně v 17:17 lampiónovým průvodem.

Brno při 30. výročí sametové revoluce pojmenovalo v neděli parčík v centru města po Danuši Muzikářové (+18), dívce, kterou 21. srpna 1969 zastřelily represivní síly komunistického režimu při protestech u příležitosti 1.výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Návrh podala disidentka Simona Hradílková, radnice Brno-střed i zastupitelstvo města Brna jej bezvýhradně schválily.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po poledni navštívil výstavu Rok zázraků – střední Evropa v roce 1989 na Jungmannově náměstí. „Nebyli jsme v tom sami a nebyla to samozřejmost,“ komentoval události sametové revoluce na svém twitteru.
Doporučuji k vidění. Výstava na Jungmannově náměstí, na níž se podílí i @Ceska_centra, představuje změny roku 1989 v celé střední Evropě. Nebyli jsme v tom sami a nebyla to samozřejmost! #30letsvobody #30let1989 #sametovarevoluce pic.twitter.com/Uqc3eCMqTY
— Tomáš Petříček (@TPetricek) November 17, 2019

Projevy skončily a s nimi i dočasně program na Albertově. Zpátky se sem lidé vrátí ve 14:30, kdy bude zahájena rekonstrukce průvodu z roku 1989. Lidé se od Albertova vydají na Národní třídu, kde i nyní proudí davy lidí.

„I my jsme byli studenti,“ vzpomínají na Albertově zástupci ze škol a pamětníci. Atmosféra už je klidnější a lidé hlavně využívají stánky s občerstvením.

Sametovou revoluci z listopadu 1989 ode dneška na vstupních schodech do liberecké radnice připomíná speciální schod z liberecké žuly. Je na něm Havlův citát a poděkování lidem, kteří se před 30 lety vzepřeli totalitě. „Sjednotili jsme se, že to bude citát Václava Havla jako představitele a symbolu sametové revoluce,“ řekl dnes ČTK primátor Jaroslav Zámečník (SLK).
Na čelní straně schodu sou Havlova slova: „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí“ a z boku poděkování: „Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě“.

„Komunisto!“ pokřikovali demonstrující na rektora UK Tomáše Zimu, který v projevu připomenul, že tento svátek patří hlavně studentům. Především těm, kteří se sešli společně s dalšími spoluobčany v roce 1989. „Nikdo tu tenkrát nevěřil, že za pár týdnů bude Havel prezident.“ Zima se ale s dobrou odezvou nesetkal.

Na Albertově si lidé užívají pohodovou atmosféru. Chorál už rozezněl neoficiální studentskou hymnu Gaudeamus igitur a slova se chopil předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil. „Užijme si dnešně den, a to i diskuzemi o svobodě,“ prohlásil.

Na pietní vzpomínku u památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka dorazilo mnoho lidí. Akce se zúčastnili také studenti brněnské Univerzity obrany. Na setkání pořádaném Studentskou komorou Rady vysokých škol jako součást programu Týden studentstva vystoupili i profesoři vysokých škol a ministr školství Robert Plaga (ANO).
„Díky událostem v letech 1939 a 1989 tady můžeme svobodně stát a mluvit,“ uvedl Plaga. „Dnešní svět nemá jednoduchá řešení. A kdo říká, že je má, před tím bychom se měli mít na pozoru,“ dodal. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima připomněl, že obě tato výročí spojuje fakt, že lidé tehdy táhli za jeden provaz. „A to je silná výzva do budoucnosti - pokud chceme něco dokázat, musíme postupovat společně, musíme jeden druhého respektovat a vnímat názory druhých. Dnešní den je svátkem odvahy, svobody a demokracie. A těchto hodnot si musíme vážit,“ řekl Zima.

„Před 30 lety začala v Československu sametová revoluce, která v zemi ukončila komunistický režim. Jsme vděční za všechny, kteří měli odvahu bojovat za svobodu a demokracii,“ uvedl na svém twitteru německý europoslanec a předseda EPP Manfred Weber.
30 years ago, the #VelvetRevolution, that brought the end of Communism in former Czechoslovakia started. We are grateful to all those who had the courage to stand up for freedom & democracy. They are a source of inspiration for us every day. pic.twitter.com/liLgFeqOiQ
— Manfred Weber (@ManfredWeber) November 17, 2019

Výročí sametové revoluce si na Albertově připomíná neúspěšný prezidentský kandidát Marek Hilšer, dorazil s manželkou Monikou a dcerou.
„Já začínám na Albertově, protože jsem vysokoškolský profesor a mám k tomuto místu vztah. Poté s manželkou a naší dcerkou budeme pokračovat na Národní, kde položíme svíčku. Svoboda pro mě znamená, že nám nikdo nepřikazuje, co si máme myslet, jak máme jednat a že nám nikdo neříká, že máme chodit do nějakých manifestačních průvodů. Se svobodou je spojena i zodpovědnost a určitý demokratický chaos. Cítíme, že tu dochází k monopolizaci moci. Kdyby se nic nedělo, tak lidé nezapalují svíčky na Letenské pláni, ale jsou doma nebo se jdou projít. Zatím to není jako před listopadem '89 a věřím, že to tak nebude, pokud si to nenecháme vzít,“ řekl Hilšer pro Blesk Zprávy.

Slovenský premiér Peter Pellegrini ve svém dnešním projevu v Národním muzeu při příležitosti 30. výročí pádu komunismu připomněl Václava Havla a Alexandra Dubčeka jako klíčové osobnosti přerodu z komunistického do demokratického režimu. Československo je podle něj inspirativním příkladem něžného převzetí moci.
„Československá forma přechodu od starého komunistického režimu k novému svobodnému a demokratickému režimu byla, a stále je, symbolizována dvěma klíčovými osobnostmi - Václavem Havlem a Alexandrem Dubčekem,“ řekl Pellegrini. „Při vzpomínce na tyto dva muže si připomeňme velmi důležitou věc, a to, že změny proběhly bez násilností a v ústavním rámci. Není to samozřejmostí, jak ukazují krvavé události v jiných zemích,“ dodal.

V ulicích během oslav 17. listopadu dohlížejí na bezpečnost stovky policistů, zatím nemuseli řešit vůbec žádné incidenty, řekla Blesk.cz krátce před polednem policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Pražská policie od časných ranních hodin zahájila v souvislosti s oslavami 17. listopadu bezpečnostní opatření. V ulicích jsou stovky policistů, kteří dohlížejí na bezprobémový průběh oslav a plynulost silničního provozu. pic.twitter.com/V3Q2q4SgNx
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019

Premiér Andrej Babiš (ANO) 17. listopadu zřejmě narychlo měnil kravatu. Na Národní třídě měl ruské pruhy trikolóry, v Národním muzeu už to opravil na českou posloupnost: Bílá, červená a modrá.

Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) u Hlávkovy koleje řekl, že události let 1939 a 1989 mají společnou touhu po svobodě a demokracii. „Ne vše je optimální, ale pokrok zde je. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě a jsme bezpečným státem,“ sdělil přítomným v proslovu.
Účastníci piety pak položili pamětní věnce a vydali se průvodem do Žitné ulice k pamětní desce Jana Opletala a Václava Sedláčka.

Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není normální, řekl dnes právě na této ulici předseda ODS Petr Fiala. Premiér Andrej Babiš by tak měl podle něj přemýšlet, proč vyvolává u lidí odpor.
„Velice si vážím, jak nás tady lidé přijali, a cítím to jako závazek. Situace není normální, není normální, aby na velký státní svátek nemohl prezident a premiér položit květiny na Národní třídu, aniž by to vyvolalo obrovské společenské kontroverze, a myslím, že by prezident i premiér měli přemýšlet nad svými kroky a svým jednáním a proč vyvolávají takový odpor občanů,“ řekl Fiala.

„Bylo mi 30, člověk si pořádně neuvědomoval, že se okolo něj píše historie,“ vzpomíná na události listopadu 1989 záchranář Honza. V době, kdy se v Československu přepisovaly dějiny a na Národní třídě se zvonilo klíči, už u pražské záchranky sloužil deset let. Jak to tehdy probíhalo? Čtěte zde:
S Havlem na balkoně a „Tlačte sanitku, tlačte sanitku!“ Záchranář popsal události listopadu 1989

Eurokomisařka Věra Jourová na svém twitteru ukázala, jak si 30. výročí sametové revoluce připomněli v Bruselu. Uvedla, že vzpomínková akce vybízí k zamyšlení.
Mrkněte na VIDEO jak jsme oslavili #30LetSvobody a #Listopad1989 v Bruselu. Toto kulaté výročí je i dobrý důvod k zamyšlení. Dostali jsme šanci začít pracovat na svobodě, ale nesmíme zapomínat na společné evropské hodnoty a poučit se z polistopadových chyb. #VelvetRevolution pic.twitter.com/Wov5i6AkXt
— Věra Jourová (@VeraJourova) November 17, 2019
Babiš je křivák všech křiváků fotrál, ***.