Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Letná očima Kluse, Basikové, Myšičky i „obyčejných“ lidí: Babiš je zloděj, nejsme loutky

 • Autor: Nikola Forejtová - 
  17. 11. 2019
  04:45

  Přes čtvrt milionu lidí dorazilo na pražskou Letnou, aby projevili svou nevoli k chování premiéra Andreje Babiše (ANO). Blesk Zprávy oslovily řadu celebrit, ale i běžných občanů, co je na protest přivedlo. Odpovědi se v mnohém lišily, poselství ale bylo podobné - lidé chtějí zachovat svobodu a sesadit předsedu vlády z jeho postu. Podívejte se, jak zareagovali zpěváci Tomáš Klus a Bára Basiková, herci Martin Myšička, Jan Potměšil i Michal Suchánek, ale i řada běžných občanů.

 • 1.Klus: Nejsme loutky, šéfujeme my

  Zpěvák Tomáš Klus dorazil v sobotu na Letnou i s manželkou Tamarou a svými dětmi. „Jsem tu proto, že sdílím názor mnohatisícového davu. A to je ten, že není nejlepší mít premiéra ve střetu zájmu a že je zapotřebí upozorňovat na ty hodnoty, které jsou základními hodnotami srdce – pravda a láska, a ty musíme opatrovat,“ řekl Blesk Zprávám.

  Na otázku, zdali si myslí, že už druhá demonstrace na Letné něco změní, odvětil, že změnit se musí hlavně přístup lidí. 

  „Musíme si uvědomit, že vše je politika a dotýká se nás. Politika je i to, za kolik si kupujeme chleba. Když se budeme aktivně podílet na věci veřejné, tak přestaneme žít v pocitu, že jsme loutky. To my jsme šéfové,“ dodal Klus.

  Video Tomáš Klus - Nikola Forejtová, Aleš Brunclík

 • 2.Suchánek: Netušil jsem, že to zažijí i naše děti

  Pro Blesk Zprávy se vyjádřil i herec a bavič Michal Suchánek. On ani Klus nevystupovali na pódiu. „Vystupovat nebudu, protože nemám potřebu někoho ovlivňovat z jeviště, kdyžtak si to budu řešit sám za sebe,“ opáčil Suchánek.

  „Přišel jsem kvůli atmosféře a abych si mohl uvědomit, že nejsem úplně sám. Dýchá tu na mě pospolitost. Nemyslel jsem si, že když začaly demonstrace v roce 1989, že tohle ještě někdy budu řešit, a ještě se svými dětmi,“ posteskl si Suchánek.

  Video Suchánek o Letné: Dejchla na mě pospolitost. - Aleš Brunclík, Nikola Forejtová

 • 3.Basiková si přeje odstoupení Babiše i Zemana

  Na kameru promluvila i zpěvačka Bára Basiková, která se účastnila už červnové demonstrace. 

  „Jsem tu opět, protože je nutné něco říct a bojovat proti tomu, co se v naší republice děje. Myslím, že to mluví za všechno, že se spoustu lidí, nejen já, ale i moji kolegové, tu objevili. Chceme změnu,“ řekla Blesk Zprávám.

  Na otázku, co by ona sama chtěla, odpověděla, že by si přála to samé, co Milion chvilek pro demokracii. „Tedy odstoupení Babiše a Zemana, aby odstoupili lidé, co lžou, kradou a podvádějí a připravují našim dětem nelehkou a nešťastnou budoucnost,“ dodala.

  Video Basiková mezi demonstranty: Přála bych si konec Zemana a Babiše. - Nikola Forejtová, Aleš Brunclík

 • 4.Myšička přišel jako divák

  „Jsem tu jako podporovatel a divák, protože fandím hnutí Milion chvilek. A jak je na transparentu za námi, věřím ve zdravou demokracii,“ řekl Blesk Zprávám herec a režisér z Dejvického divadla Martin Myšička.

  „Já věřím, že tento protest v lidech probudí to, že každý pro tu demokracii musí něco udělat,“ dodal Myšička, ani on na pódiu nevystupoval. Jako důvod zmínil kolegy z Dejvického divadla, kteří se tam naopak objevili.

  Myšička okomentoval i výtky některých lidí, že demonstrace na Letné popírá demokratické principy, protože si lidé premiéra Andreje Babiše sami zvolili. „Nerozumím tomu argumentu, je to účelový útok, naopak, je to prodemokratická demonstrace,“ oponoval.

  Video Martin Myšička - Nikola Forejtová, Aleš Brunclík

 • 5.Potměšil: Demonstrace je důkaz svobody

  Na pódiu naopak vystoupil herec Jan Potměšil„Věřím, že už tím, že sem ti lidi přijdou, ukazují, že chtějí žít ve svobodné zemi. Že se nebojí někam přijít a říct svůj názor a za něj se i postavit,“ řekl Blesk Zprávám.

  „Je to zpráva, že si ve společnosti můžeme psát sami svůj příběh a chránit si svobodu a vlastně nepodlehnout iluzi toho, že to trvá. Svoboda je křehká,“ varoval také.

  Na dotaz, co říká na argumenty protistran k demonstraci, odvětil, že i právo na demonstraci je demokracie. Lidé by se podle něj měli ozvat vždy, když něčemu nerozumí.

  Video Jan Potměšil - Nikola Forejtová, Aleš Brunclík

 • 6.Miroslav (68): Nechci být křivák

  Ze čtvrt milionu účastníků tvořily celebrity jen hrstku zúčastněných, klíčem k úspěchu akce byla podpora běžných lidí. Proč dorazil na Letnou například pan Miroslav (68) z Hradce Králové? 

  „Přijel jsem proto, že nenávidím lži a podvody Babiše a Zemana. Dělám vše proto, abych měl rovnou páteř. Nechci být křivák jako oni. Neměl bych dobrý spaní, kdybych jen čekal, co za mě udělají ostatní,“ uvedl.

  Pan Miroslav nechce být křivák jako Babiš, uvedl. Pan Miroslav nechce být křivák jako Babiš, uvedl. | Blesk:TONDA TRAN

 • 7.Markéta (40): Nechápu, lži a krádež

  Na místě byla i Markéta (40), která pracuje na České poště. Spolu s kamarádkou držela transparent.

  „Jsem tu proto, že věřím v pravdu a nedokážu pochopit, jak někdo může lhát a nedodržovat práva a hanit ústavu. Jako běžnému demonstrantovi mi to nejde do hlavy. Babiš by měl vědět, že krást se nemá a že takto žijí slušní lidé, a on by se měl jedním stát,“ uvedla pro Blesk Zprávy. 

  Demonstrace na Letenské pláni spojená s 30. výročím sametové revoluce (16. 11. 2019) Demonstrace na Letenské pláni spojená s 30. výročím sametové revoluce (16. 11. 2019) | Blesk:TONDA TRAN

  „Jsem tu proto, že mi přijde, že lež začíná být standardem, především ve vrcholové politice. Lež ale není standard. Nemohou si s námi dělat, co chtějí. Doufám, že to vyvolá politickou diskuzi,“ řekla Blesk Zprávám pak Kristýna (29), projektová koordinátorka. 

 • 8.Lžou nám do očí, míní Marie

  Premiér Andrej Babiš (ANO) několikrát uvedl, že demonstrující jsou převážně mladí lidé a tzv. Pražská kavárna. Na místě ale byli i důchodci a senioři. A mezi nimi důchodkyně Marie.

  „Jsem tu, abych podpořila ostatní. Chtěli bychom mít takové lidi v čele, za které se nemusíme stydět. Kteří nám nelžou do očí. Nevysmívají se nám a nejsme pro ně dobří jen proto, abychom šli k volbám a hodili tam lístky. Myslím, že dnešek aspoň ukáže to, že jsme vidět,“ řekla Blesk Zprávám. 

  Důchodkyně Marie nechce v čele státu zloděje. Důchodkyně Marie nechce v čele státu zloděje. | Blesk:TONDA TRAN

 • 9.Pro Babiše přišel čert

  Na pláni se ale objevila i postava čerta. Blesku prozradil, že sice Babišovi ani prezidentovi Miloši Zemanovi nenese uhlíky, ale rád by je polil vodou. Připustil, že demonstrace možná nepomůže. 

  „Přišel jsem podpořit lidi, aby se zastavily ty lumpárny. Jsem tu jako čert, protože lidi zapomínají, že ti odnášejí ty špatné. Proto tu mám Babiše, Hamáčka a Zemana. Myslím, že dnešek moc nepomůže, protože ty lidi se stejně rozejdou. Chtělo by obsadit Hrad a Prahu jako v roce 1989,“ uvedl Daniel Felka z Velkých Hoštic od Opavy.

  Čert si přinesl pytel na Hamáčka, Zemana i Babiše. Čert si přinesl pytel na Hamáčka, Zemana i Babiše. | Blesk:TONDA TRAN

 • 10.Další demonstrace v lednu?

  Kromě uvedených hlasů se ale objevovaly i další. Většinou lidé požadují to samé: demisi premiéra a odstoupení Miloše Zemana, ale i ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

  Pořadatel druhé letenské demonstrace, spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářemuvedl, že termín další demonstrace může oznámit v lednu.

  Nemuselo by k tomu ale dojít. Spolek spolu s herci, zpěváky i dalšími osobnostmi totiž premiéra vyzvali, aby odstoupil do konce roku. Při přijetí tohoto ultimáta by pak žádná demonstrace nebyla třeba. Stejně jako v případě, když se zbaví Benešové ve vládě a také odstřihne od Agrofertu.

  Na sobotní akci bylo podle pořadatelů 300 tisíc lidí, mobilní operátor T-Mobile uvedl 257 tisíc lidí, policie zhruba 250 tisíc. Šlo tedy o podobná čísla jako u demonstrace z konce června. A zatímco ty trápilo velké vedro, listopadové demonstranty naproti tomu silné bahno. 

   

Maximilian ( 25. května 2020 16:31 )

Když se chvilky zaštiťují Potměšilem jsou opravdu těžko uvěřitelné,to je výkvět morálky,on i celá jeho rodinka

BABIS_JEDINE_BABIS ( 18. listopadu 2019 09:40 )

Asi takhle.Letná 16.11­.2019­....nud­ná,bez energie,mdlá a zmatená, nezajimavá a vynucená . Mnoho lidí tam bylo jen ze zvedavosti a na výletě....,lidi nevedeli cemu tleskat a kdy piskat..😁,..Zrzoun a vystupující na podiu uplný propadák...fraška uplně mimo a bez zájmu.Zájem o něj a milion chcanek rapidně klesa!Babiše NIKDY neporazí a podminky si muze diktovat max.v restauraci.😁 Milion chcanek končí a skvěleho premiera p.Babiše to muze jen potěsit 👍👍👍🍀P.S.ANO uz ma 54 % !!!👍

bilakonvalinka ( 17. listopadu 2019 15:24 )

To jsou hloupí, nevzdělaní lidi, křiklouni.Chtějí svobodu. Hm. Vlastně jsme ted nejsvobodnější , co jsme kdy byli. Ti mladí jsou hloupí, nezajímají se o dějiny. Jen papouškují jeden druhého. "Umělci zas chtějí jen dotace" .Proč je nechce třeba pro mne Pan herec M.Stěpánek, J.Suchý - těch si moc vážím i pro jejich moudré názory!

zkzkz ( 17. listopadu 2019 13:56 )

krasus ( 17. listopadu 2019 13:10 )

Ještě nesmíme zapomenout klerikosatana, který se halí do sutany. Nechci platit poplatky ČT, za jejich vysílání těchto kecalů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa