Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Babišův sametový projev: Odvaha Havla byla obdivuhodná, já tak statečný nebyl

Aktualizováno -
17. listopadu 2019
19:58
Autor: ČTK, tva - 
17. listopadu 2019
12:45

„Odvaha Václava Havla za komunismu a při sametové revoluci byla obdivuhodná,“ řekl ve svém nedělním projevu v Národním muzeu premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl také, že není pyšný na to, že byl členem komunistické strany. Předseda vlády poděkoval zakladatelům Občanského fóra a dalších iniciativ, lidem, kteří pracovali v disentu a exilu, ale i těm, kdo Českou republiku přivedli do Severoatlantické aliance či Evropské unie.

Babiš v úvodu projevu připomněl demonstrace ze 17. listopadu 1989 a jejich brutální potlačení. „Okamžitě poté začaly v divadlech diskuse se studenty, vzniká stávkový výbor na DAMU, iniciativa Most a o dva dny později Občanské fórum. Václav Havel, jeho odvaha za komunismu a sametové revoluce byla obdivuhodná. I když názory na něj se různí, jak už to bývá u všech výrazných osobností,“ uvedl Babiš.

Jak jistě víte, já jsem byl členem komunistické strany. Nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel, navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu,“ dodal předseda vlády s tím, že chce alespoň zpětně vyjádřit vděk a pokoru.

Video Babiš na Národní třídě: Květina, svíčka i pískot na premiéra - Blesk - Jaroslav Šimáček

„Pracujeme na tom, aby se lépe měli všichni“

V projevu Babiš poděkoval studentům i hercům divadel, kteří se hned 17. listopadu 1989 začali zabývat brutálním zásahem komunistické bezpečnosti proti pokojné demonstraci. Vděk vyjádřil zakladatelům různých iniciativ a spolků a všem, kteří pracovali v disentu a exilu. Poděkoval také všem, kteří ČR přivedli do NATO, EU a schengenského prostoru. Ocenil také lidi, kteří chodí volit a pro které jsou volby důležité, i ty, kteří vyjadřují svůj názor a není jim lhostejný osud země.

„Zatím jsme nedokázali spoustu z toho, co lidé v roce 1989 čekali. Ale nevzdáme to, pracujeme na tom, aby se lépe měli všichni, tedy i ti, na koho se v minulých letech někdy zapomínalo,“ řekl Babiš v závěru projevu.

Andrej Babiš s manželkou Monikou v Národním muzeu na setkání V4 v rámci oslav sametové revoluce (17.11.2019) Andrej Babiš s manželkou Monikou v Národním muzeu na setkání V4 v rámci oslav sametové revoluce (17.11.2019) | Blesk - Jakub Poláček

Na slavnostní akci dorazili premiéři zemí visegrádské čtyřky, tedy kromě Česka také Slovenska, Polska a Maďarska, a předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble. Událost zahájil videomapping nazvaný Cesta ke svobodě, který budou moci lidé vidět v neděli večer na historické fasádě Národního muzea při pohledu z Václavského náměstí.

Video Babiš odmítl požadavky demonstrantů z Letné. I zmínky o StB. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Na Babiše reagovali v zahraničí

Zahraniční tiskové agentury věnují pozornost nedělním pražským oslavám 30. výročí sametové revoluce a pádu komunistického režimu a soustřeďují se na projev českého premiéra Andreje Babiše, který podle agentury Reuters zvolil „smířlivý tón“. Upozorňují, že oslavám v sobotu předcházelo mohutné shromáždění v Praze, jehož účastníci kritizovali ministerského předsedu a také prezidenta Miloše Zemana.

Oslavy byly podle Reuters pro Čechy spíš dýchánkem, který doprovázelo nezvykle teplé počasí. „Do ulic vyšly celé rodiny, lidé venku popíjeli pivo a poslouchali hudbu a projevy,“ napsala agentura.

Pod titulkem „Je dědictví sametové revoluce v Česku ohroženo?“ se oslavám 30. výročí konce totality v Československu věnovala agentura DPA. Mnoho Čechů se podle ní dnes ptá, co se od revoluce stalo špatně. „Mysleli si, že se lidé stanou lepšími, pokud se jim bude ekonomicky dařit lépe. Mezi tím ale žádný přímý vztah není,“ cituje pražského světícího biskupa Václava Malého, který před 30 lety moderoval masové demonstrace proti komunistickému režimu.

Andrej Babiš (ANO) V Národním muzeu na setkání Visegradské čtyřky při oslavách sametové revoluce. revoluce. (17.11.2019) Andrej Babiš (ANO) V Národním muzeu na setkání Visegradské čtyřky při oslavách sametové revoluce. revoluce. (17.11.2019) | Reuters

Agentura si rovněž všímá dnešního premiérova projevu, který označuje za „emotivní“ a z něhož mimo jiné vyzdvihuje Babišova slova o tom, že „není pyšný“ na své členství v komunistické straně před rokem 1989. Připomíná rovněž snahu ministerského předsedy o soudní očištění kvůli obviněním, že za minulého režimu donášel tajné policii StB.

Na část Babišova projevu, v níž premiér vyjádřil lítost nad svým členstvím v komunistické straně v 80. letech minulého století, upozornila i agentura AFP. Připomněla, že jeho slovům v sobotu předcházela mohutná demonstrace na pražské Letné, jejíž účastníci žádali Babišovu rezignaci a označovali ho za bývalého agentura komunistické tajné policie.

Přečtěte si celý projev premiéra:

Vážený pane řediteli Lukeši, to video bylo fantastické a je vidět, že jste si zasloužil to státní vyznamenání od pana prezidenta, které jsem navrhl přesně před rokem. Děkujeme moc!

Dámy a pánové, vážení hosté a vážení občané naší země, České republiky.

Je 17. listopad roku 2019. Je třicet let ode dne, kdy začala sametová revoluce.

Třicet let od chvíle, kdy se průvod studentů vydal z Albertova na Národní třídu. Třicet let od chvíle, kdy byla tato demonstrace brutálně potlačena a kdy začala nejvýznamnější událost v novodobé historii naší republiky.

Nebyla to první demonstrace toho roku. Série demonstrací proběhla už v lednu 1989 ke dvacátému výročí úmrtí Jana Palacha. Byly dost agresivně potlačené, jako nikdy předtím. Spojené s vězněním disidentů. Další demonstrace proběhly 21. srpna a 28. října 1989. A nebyli tam jen Češi a Slováci, ale i Poláci a Maďaři. A mnoho z nich bylo zatčeno, včetně štábu maďarské televize. Děkuji všem svým přátelům, že tu dnes jsou s námi. Děkuji předsedovi Německého spolkového sněmu Wolfgangovi Schäublemu i všem třem premiérům, Mateuszovi Morawieckému, Viktorovi Orbánovi i Peterovi Pellegrinimu.

Nezapomínáme, že to byli právě Poláci, kteří si jako první vybojovali svobodné volby. Nezapomínáme, že Maďaři jako první prostříhali díru do železné opony. Co trvalo v Polsku deset let a v Maďarsku deset týdnů, tak pak v Československu trvalo už jen deset dnů. Těsně předtím, 9. listopadu, němečtí občané zbořili symbol studené války, Berlínskou zeď, a dodali tak odvahu ostatním, aby bojovali o svoji svobodu.

V Československu se demonstrovalo už o rok dřív, v roce 1988. Pád režimu byl ve vzduchu. Ale rok 1989 byl přelomový.

17. listopad 1989

Albertov. Pietní akce k 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty. Dav se vydal po nábřeží na Národní třídu. Více než 10.000 demonstrantů. Co následovalo, jsme všichni viděli. Každý z nás. Mnohokrát. Tehdejší pořádkové služby demonstraci brutálně napadly, rozehnaly a část z demonstrujících pozatýkaly. Nejméně 500 lidí bylo zraněných. Přesné číslo nevíme, řada z nich ani nevyhledala lékařské ošetření.

Okamžitě poté začaly v pražských divadlech diskuse se studenty, kteří tam přišli přímo z Národní třídy. Vzniká stávkový výbor na DAMU, vzniká také iniciativa Most a o dva dny později Občanské fórum.

Václav Havel

Jeho odvaha za komunismu a za sametové revoluce byla obdivuhodná. I když názory na něj se různí, jak už to bývá u všech výrazných osobností. Jak jistě víte, já jsem byl členem komunistické strany. Nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel. Navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu. Dnes jsem tady, zvolený premiérem naší země ve svobodných demokratických volbách, a proto chci alespoň zpětně vyjádřit vděk a pokoru.

A proto bych chtěl také tady na tomto místě říct: Díky vám, kdo jste měli odvahu a vyšli 17. listopadu roku 1989 z Albertova na Národní třídu. Díky vám všem, studentům a hercům pražských divadel, kteří jste se hned 17. listopadu v noci začali zabývat brutálním zásahem komunistické bezpečnosti proti pokojné demonstraci. Díky vám, kdo jste založili iniciativu Most a kdo jste pracovali ve všech iniciativách, spolcích a organizacích, a vám všem, kdo jste pracovali v disentu a v exilu. A hlavně díky vám všem, kdo jste založili Občanské fórum.

Výsledek? Do měsíce a dvanácti dnů jsme měli novou Ústavu, novou vládu a nového prezidenta. Díky vám, kdo jste byli ve vládě, která nás přivedla k prvním svobodným volbám v roce 1990. A díky vám všem, kteří jste nás přivedli v roce 1999 do NATO. A také díky vám všem, díky kterým jsme v roce 2004 vstoupili do Evropské unie a v roce 2007 do schengenského prostoru. Díky vám, kteří chodíte volit. A díky vám všem, pro koho jsou volby tak důležité, že přesvědčujete lidi kolem sebe, ať jdou volit. A díky vám, kdo vyjadřujete svůj názor a komu záleží na tom, v jaké zemi žijeme. Komu není lhostejný osud naší země.

I když se v politických názorech můžeme lišit. A lišíme. Od toho jsou politické názory. Od toho existují politické strany. Strany od slova stranit někomu, něčemu. Žádná strana nespojuje všechny a každá se pere o své místo na slunci, ale pokud jsou to strany demokratické, pak v tom nevidím žádný problém. I když je pravda, že bych byl rád, kdybychom se na těch zásadních krocích pro budoucnost České republiky dokázali i napříč politickým spektrem shodnout. Protože jak víte, já pracuji a chci dále pracovat jako premiér pro všechny občany naší země.

A protože to hlavní je, že jsme všichni Češi. Občané svobodné a demokratické České republiky. Občané země, která má skvělé pracovité a kreativní lidi. A vsadím se, o co chcete, že ještě předběhneme spoustu ostatních zemi nejen v rámci Evropy, ale i celého světa. V HDP na obyvatele jsme už předběhli Španělsko, tlačíme se na Itálii a brzy doženeme i Izrael a Nový Zéland. Měli bychom být hrdí na to, čeho jsme dosáhli. Hrdí na to, kde jsme dneska.

Díky vám všem, kteří jste tohle všechno umožnili tím, že jste pracovali. Že jste vychovali děti. Že se společně nám všem povedlo to, co zažíváme právě teď. Nejlepší a nejsvobodnější období České republiky, jaké pamatujeme. Období, které je unikátní v rámci staleté historie naší země. A víte, co je nejdůležitější? Udržet získanou svobodu a demokracii pro příští generace.

Určitě víte, že České republice se daří. Ano, daří! Máme skvělé ekonomické výsledky, nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, investujeme do vzdělávání našich dětí, vědy a výzkumu, zvyšujeme důchody a platy, podporujeme mladé rodiny a jsme sedmou nejbezpečnější zemí v Evropě a dvacátou nejšťastnější na světě.

Už dnes chodí spousta lidí z Evropy žít a pracovat k nám do České republiky. Lidé z Francie, Velké Británie, Španělska, Američané. Nabídka práce je na vysoké úrovni. Nízká nezaměstnanost, spousty pracovních míst. Vysoká životní úroveň. Unikátní bezpečnost a bezstarostnost na našich ulicích.

A my se nechceme zastavit. Naše země se nechce zastavit. A nezastavíme se! Česká republika je nejkrásnější země na světě. Nádherná čistá příroda, úchvatné kulturní dědictví a hlavně lidi! Skvělí, houževnatí, kreativní, vynalézaví, neuvěřitelně zruční. Nejlepší na světě. To víme a cítíme všichni. Říká se tomu vlastenectví. Slovo, kterému se v poslední době leckdo vysmívá, nechápe ho nebo ho považuje za kontroverzní. Vlastenectví je, že jsme pyšní na zemi, na její kulturu, historii, krajinu, přírodu a tradice, na její úspěchy, hrdiny, talenty, ale i na práci obyčejných lidí. A my v České republice máme být na co pyšní. A to slovo taky znamená, že v základních věcech táhneme za jeden provaz a že do přirozených diskusí, různých názorů, sporů a rozepří nemísíme nenávist.

Zatím jsme nedokázali spoustu z toho, co lidé v roce 1989 čekali. Ale nevzdáváme to, pracujeme na tom, aby se lépe měli všichni, tedy i ti, na koho se v minulých letech někdy zapomínalo.

Přejme si dnes my všichni navzájem, v den našeho významného výročí, ať se nám to daří. A pracujme na úspěchu naší země všichni společně. Bez zbytečné zloby, agrese a nenávisti. Nemusíme spolu vždy souhlasit, nemusíme mít stejné názory. Jsme ale skvělá země plná skvělých lidí, kteří mají na to světu dokázat, že ve všech aspektech života se můžeme měřit s těmi nejvyspělejšími zeměmi na světě. Měli bychom to vědět všichni, tak ať to ví celý svět. Držím nám všem i naší krásné zemi palce. Děkuji vám za pozornost.

domecek30 ( 17. listopadu 2019 21:25 )

Projev je pěkný . A je to náš nejlepší a nejpracovitější premiér za posledních 30 let.
A klidně se tady z jeho milionů po-ser-te, závistiví nemakačenkové , hošíci z MCH.

boh1905 ( 17. listopadu 2019 20:49 )

BLBIŠ,,, maďarský, bolševiků král *** 🥴

vagin-analev ( 17. listopadu 2019 20:25 )

Je jasné že jako agent STB Bureš vyčkával jak to dopadne. Přeci si nebude ničit karieru.

tribana ( 17. listopadu 2019 20:18 )

Nemohl KSČ postavit mimo zákon, když byl jejími poslanci zvolen prezidentem. Dodnes nikdo vlastně neví, o čem s Adamcem jednal 4 hodiny za zavřenýma dveřma, kam nesměli ani novináři. Nikdy o tom ani jeden z nich pak nepromuluvil. To jsou fakta, nikoliv pomluvy. Jsou věco, které prostě v určité době nelze udělat, protože je nutné prosadit věci jiné. Říká se tomu kompromis.

marmat ( 17. listopadu 2019 14:31 )

Jediným /ústředním a prokazatelným fiaskem Havla je, že nedokázal a nesnažil se postavit KSČ mimo zákon......
Jediní, kdo to vůbec po 30 letech neřeší jsou Miliony chvilek !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa