„Táhni, estébáku!“ křičeli na Babiše na Národní. Ten StB i ultimátum z Letné odmítl

Autor: simao, ČTK - 
17. listopadu 2019
09:59

Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících v neděli ráno premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Doprovodili ho ministryně a ministři za hnutí ANO, mezi nimi například ministryně spravedlnosti Marie Benešová a ministryně financí Alena Schillerová (obě za ANO). Protestující na Babiše čekali s transparentem „Braňme se“ a nápisem „Bureši, ani to nezkoušej!“. Někteří křičeli „Táhni odsud, estébáku!“. Hodinu po Babišovi květinu na Národní přinesli i pracovníci prezidentské kanceláře.

Na adresu protestujících Babiš novinářům sdělil, že v StB nebyl. „Vyhrál jsem třikrát soud a znovu ho vyhraju,“ dodal. Podle archivních dokumentů byl Babiš, někdejší člen komunistické strany, od roku 1982 tajným spolupracovníkem totalitní tajné policie. Babiš to odmítá a vedl kvůli tomu soudní spor na Slovensku. Slovenské nižší soudy mu nejprve daly za pravdu, po zásahu ústavního soudu ale Babišovu žalobu, že je evidován jako agent neoprávněně, zamítly.

Premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou v Národním muzeu (17. listopad 2019)Premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou v Národním muzeu (17. listopad 2019) | Blesk:Jakub Poláček

Babiš se nyní prostřednictvím ústavní stížnosti snaží zvrátit rozhodnutí slovenských soudů. Loni v prosinci Babiš neuspěl s žalobou na Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Babiš: Co se stane, padne vláda? Nechápu

Premiér Národní třídu vnímá jako symbolické místo svobody a demokracie. K ultimátům, která v sobotu zazněla na demonstraci na Letné, uvedl, že nechápe, proč demonstrující chtějí jeho demisi. „Co se stane? Padne vláda, budeme mít krizi. Já to nechápu,“ řekl. Za absurdní považuje to, že demonstrující po něm chtějí, aby se zbavil Agrofertu, když ho nemá. Uvedl také, že někteří poslanci, kteří se účastní demonstrací na Letné, rozkradli tuto zemi za posledních 30 let.

Video  Babiš odmítl požadavky demonstrantů z Letné. I zmínky o StB.  - Blesk - Jaroslav Šimáček

Babiš se z Národní třídy odebral v doprovodu členů vlády pěšky k Národnímu muzeu, kde se dopoledne s premiéry zemí V4 a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem zúčastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce a přednese projev. Cestou si Babiš všiml nepořádku v dolní části Václavského náměstí a utrousil, že by si to měl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uklidit. Babiše doprovázeli téměř všichni členové vlády za hnutí ANO, chyběli ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Lubomír Metnar.

Loni přišel Babiš už po půlnoci

V loňském roce uctil Babiš 17. listopad krátce po půlnoci, kde položil květinu. Svůj noční příchod Babiš tehdy zdůvodnil tím, že brzy ráno letěl do Švýcarska za synem, který trpí schizofrenií. Lidé ráno kytici hodili do koše. Dvěma aktivistům za tento přestupek úředníci Prahy 1 letos v lednu uložili pokutu, každý musel zaplatit 2000 korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

partyzanka_michell ( 18. listopadu 2019 18:43 )

Přečtěte si na internetu, jakej zmetek byl Babišův fotr, tenhle darebák Andrejko s ušima jak plachty z katamaránu to má v genech.

zdenekksevratil ( 18. listopadu 2019 17:36 )

Čím více smajlíků, tím více debil.

zdenekksevratil ( 18. listopadu 2019 16:03 )

Tak on prý soudruh estébák Bureš nevěděl, že se za komančů nemohlo vycestovat ven. Oni ti estébáci věděli dobře, proč oslovují ke spolupráci jen hloupé tykve, chytrým mohli akorát vyhrožovat a perzekuovat je.

BABIS_JEDINE_BABIS ( 18. listopadu 2019 10:39 )

👍👍👍👍­👍👍👍👍😂😂­😂😂😂😂😂😝­😝😝😝😝😝😝­😁😁😁😁😁😁­😁❤❤❤❤❤­❤❤💋💋💋💋­💋💋💋💋🍀🍀­🍀🍀🍀🍀🍀🍀­😛😛😛😛😛😛­😛🤗🤗🤗🤗🤗­🤗🤗🤗😊😊😊­😊😊😊😊😊😀­😀😀😀😀😀😀­😀😭😭😭😭😭­😭😭😭

BABIS_JEDINE_BABIS ( 18. listopadu 2019 10:36 )

👍👍👍👍­👍👍👍👍😁😁­👍💋😂😂😂😝­😝😛😛😜😆😆­😆😜😛😛😝😂­😂❤❤💋💋💋­❤🍀🍀😝😂👍­😂💋💋💋❤❤­❤💋❤👍😂😂­😝😝❤❤❤❤­❤❤❤❤💋💋­💋👍👍😁👍😂­😝😝😂👍👍

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud