Babiš a další premiéři jednali s Merkelovou. Zmínila „spořádaný brexit“

Aktualizováno -
7. 2. 2019
12:50
Autor: ČTK - 
7. 2. 2019
07:00

Premiéři České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska se ve čtvrtek v Bratislavě sešli s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Česko na jednání, které se uskuteční u příležitosti slovenského předsednictví ve skupině čtyř středoevropských zemí, zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO). Merkelová promluvila o brexitu.

Evropská unie i Británie musejí udělat všechno pro dosažení dohody o podobě brexitu, spořádaný odchod Británie z evropského bloku je lepší pro obě strany, prohlásila Merkelová po jednání se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.

„Všichni máme zájem, a to vidím i u britské vlády, že chceme spořádaný brexit. Je to pro nás lepší. Je naší povinností udělat všechno pro to, abychom k takovéto dohodě dospěli,“ řekla německá kancléřka novinářům. Rovněž zdůraznila potřebu ochrany jednotného vnitřního trhu EU, což je v souvislosti s takzvanou irskou pojistkou spornou otázkou kolem brexitu.

O čem jedná visegrádská čtyřka?

Podle úřadu slovenské vlády tématy schůzky bude sedmiletý rozpočtový rámec EU na roky 2021 až 2027, dále nadcházející volby do Evropského parlamentu a budoucnost EU.

Před samotnou schůzkou premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4) s Merkelovou se německá kancléřka setkala se slovenským kolegou Pellegrinim. Odpoledne se pak předsedové vlád zemí V4 ještě sejdou na společném jednání již bez Merkelové, která se v Bratislavě zúčastnila vrcholné schůzky zemí V4 již v roce 2011.

V4 chce zachovat rozpočet

Slovenská metropole loni v listopadu hostila jednání zástupců více než desítky členských států EU včetně Česka, na kterém se přední politici těchto zemí shodli na tom, že unijní rozpočet na politiku soudržnosti i na zemědělskou politiku na roky 2021 až 2027 by měl být zachován na úrovni stávajícího rozpočtového rámce.

Video Babiš se s Merkelovou neshodl na přerozdělování migrantů - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
marmat ( 7. února 2019 22:13 )

viktore - pokud je TI víc než 10 let makej k doktorovi....s takovou nenávistí to vypadá na nástup progresivní paranoii

marmat ( 7. února 2019 22:11 )

Krásný nick zdenkku...media jsou přesně jako VY Vy ale zatrpklý jak odložené dítě

victor1 ( 7. února 2019 21:58 )

Na to se vyser,že je bachratá a hnusná od pohledu,ale jak je blbá,to je to.Jak se to hovado mohlo vůbec dostat do vedení té země?Na to jednou na vysokých školách nějací studenti udělají dizertační práci. Bude asi velice obsáhlá a bude pravděpodobně pojednávat o debilních německých voličích a co je k tomu vedlo.

cesky_novinar ( 7. února 2019 13:21 )

ta dederonská přírodní katastrofa je čím dál více tlustoprdlejší i když na Hulinu Prdlowskou své sádlošpeky stále marně dotahuje

mandat ( 7. února 2019 12:33 )

EU zadnou budoucnost nema.Je to diktatura, proti zajmum obcanu Evropy.Stehovani Afriky do Evropy neni poslani EU.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa