Babiš a další premiéři jednali s Merkelovou. Zmínila „spořádaný brexit“

Aktualizováno -
7. února 2019
12:50
Autor: ČTK - 
7. února 2019
07:00

Premiéři České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska se ve čtvrtek v Bratislavě sešli s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Česko na jednání, které se uskuteční u příležitosti slovenského předsednictví ve skupině čtyř středoevropských zemí, zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO). Merkelová promluvila o brexitu.

Evropská unie i Británie musejí udělat všechno pro dosažení dohody o podobě brexitu, spořádaný odchod Británie z evropského bloku je lepší pro obě strany, prohlásila Merkelová po jednání se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.

„Všichni máme zájem, a to vidím i u britské vlády, že chceme spořádaný brexit. Je to pro nás lepší. Je naší povinností udělat všechno pro to, abychom k takovéto dohodě dospěli,“ řekla německá kancléřka novinářům. Rovněž zdůraznila potřebu ochrany jednotného vnitřního trhu EU, což je v souvislosti s takzvanou irskou pojistkou spornou otázkou kolem brexitu.

O čem jedná visegrádská čtyřka?

Podle úřadu slovenské vlády tématy schůzky bude sedmiletý rozpočtový rámec EU na roky 2021 až 2027, dále nadcházející volby do Evropského parlamentu a budoucnost EU.

Před samotnou schůzkou premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4) s Merkelovou se německá kancléřka setkala se slovenským kolegou Pellegrinim. Odpoledne se pak předsedové vlád zemí V4 ještě sejdou na společném jednání již bez Merkelové, která se v Bratislavě zúčastnila vrcholné schůzky zemí V4 již v roce 2011.

V4 chce zachovat rozpočet

Slovenská metropole loni v listopadu hostila jednání zástupců více než desítky členských států EU včetně Česka, na kterém se přední politici těchto zemí shodli na tom, že unijní rozpočet na politiku soudržnosti i na zemědělskou politiku na roky 2021 až 2027 by měl být zachován na úrovni stávajícího rozpočtového rámce.

Video Babiš se s Merkelovou neshodl na přerozdělování migrantů - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

marmat ( 7. února 2019 22:13 )

viktore - pokud je TI víc než 10 let makej k doktorovi....s takovou nenávistí to vypadá na nástup progresivní paranoii

marmat ( 7. února 2019 22:11 )

Krásný nick zdenkku...media jsou přesně jako VY Vy ale zatrpklý jak odložené dítě

victor1 ( 7. února 2019 21:58 )

Na to se vyser,že je bachratá a hnusná od pohledu,ale jak je blbá,to je to.Jak se to hovado mohlo vůbec dostat do vedení té země?Na to jednou na vysokých školách nějací studenti udělají dizertační práci. Bude asi velice obsáhlá a bude pravděpodobně pojednávat o debilních německých voličích a co je k tomu vedlo.

mandat ( 7. února 2019 12:33 )

EU zadnou budoucnost nema.Je to diktatura, proti zajmum obcanu Evropy.Stehovani Afriky do Evropy neni poslani EU.

tomik007 ( 7. února 2019 11:31 )

ZACINA vyzerat ako VRATJA

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud