„Odstup, komunisto!“ Rektora Zimu na Albertově vypískali, Hilšer ukázal dceru

Autor: Nikola Forejtová - 
17. listopadu 2019
14:40

Po pískotu na Národní třídě nechyběl další na jiném tradičním místě oslav 17. listopadu - pražském Albertově. Zatímco na Národní čelil pískotu Andrej Babiš (ANO), Jan Hamáček (ČSSD) nebo Václav Klaus ml., v poledne dostihl rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu. Jeho projev rušily pokřiky jako „Odstup, komunisto!“. Občané si na Albertově i přes bučení davu užívali stánky s pivem a klobásami. Blesk na místě vyzpovídal i neúspěšného kandidáta na prezidenta a senátora Marka Hilšera.

Pražský Albertov už se od nedělního dopoledne plnil lidmi, kteří si připomínali sametovou revoluci v roce 1989. Právě z této „studentské“ čtvrti se před 30 lety vydal předem povolený protestní průvod, který se později dostal do kleští policie na Národní třídě. 

Letos byl na místě byl i neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer (43) „Já začínám na Albertově, protože jsem vysokoškolský profesor a mám k tomuto místu vztah,“ řekl Blesk Zprávám. 

Na Albertov se na oslavy 17. listopadu dostavil i  mladičký exkandidát na prezidenta Marek Hilšer s dcerou a manželkouNa Albertov se na oslavy 17. listopadu dostavil i mladičký exkandidát na prezidenta Marek Hilšer s dcerou a manželkou | Blesk:TONDA TRAN

V místě se totiž nachází řada pedagogických i vědeckých institucí a právě zde v podstatě odstartovala revoluce v Praze. Seznam řečníků nabídl tak jména vysokoškolských, ale i středoškolských profesorů. Prvním v řadě byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který je tu na domácí původě. Čelil ale hněvu. 

„Odstup komunisto!“ 

Když se rektor chopil slova, snažili se jeho řeč přerušit skandující s pokřiky i máváním transparentů. Davem se tak rozléhalo bučení i výzvy po jeho konci ve funkci. Blesk Zprávy zjistily, že jeden z transparentů proti Zimovi měli zástupci Akademie věd, kteří odsuzují především Zimovo vystupování v dobách revoluce.

„Já jsem tu před 30 lety byl, vím, co Zima dělal a co říkal. Nepřísluší mi hodnotit jeho další kariéru, ale ten člověk nemá na Univerzitě Karlově co dělat,“ shrnul demonstrant pro Blesk Zprávy. 

Demonstranty Zima přehlížel

Zima ve svém projevu také zavzpomínal na sametovou revoluci. Demonstrantů si nevšímal. „Nikdy bych si tenkrát nepomyslel, že za pár týdnů už bude Václav Havel naším prezidentem,“ uvedl a připomněl, že svátek patří především pak studentům.

Protestující uvedli, že jim na Zimovi vadí, že byl v roce 1989 v KSČ. „Každý děláme chyby, to ano, ale tenhle člověk by neměl vést politickou diskusi,“ uvedl pro Blesk muž s transparentem. 

Chorál, klobásy a svařák

Na Albertově  nicméně nebyla situace tak vyhrocená jako chvílemi na Národní třídě. Tam už od rána křičeli na premiéra Andreje Babiše, který krátce po sedmé přišel k památníku položit kytici a zapálit svíčku. 

Video  Babiš na Národní třídě: Květina, svíčka i pískot na premiéra  - Blesk - Jaroslav Šimáček

Na Albertově lidem pomáhaly k lepší náladě i stánky s občerstvením a teplým svařákem. Stejně tak měli možnost podívat se naživo na vznik vysílání jednoho z rádií a poslechnout si zde například včerejšího účastníka Letenské demonstrace, zpěváka Tomáše Kluse

Také na Albertově zazněla česká hymna i hymna studentů Gaudeamus igitur.

Hilšer: Svoboda? Nikdo mi neukazuje, jak máme myslet

Atmosféru si užíval i Marek Hilšer. „Svoboda pro mě znamená, že nám nikdo nepřikazuje, co si máme myslet, jak máme jednat a že nám nikdo neříká, že máme chodit do manifestačních průvodů na prvního máje,“ reagoval pro Blesk. 

Společně s manželkou Monikou a dcerkou se pak Hilšer vydal na Národní třídu poté, co projevy skončily. Samotný program na Albertově ale s projevy neskončil. Ve 14:30 se vydal průvod směrem k Národní třídě. Jedná se o rekonstrukci průvodu z roku 1989. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

adeso ( 18. listopadu 2019 10:16 )

samozřejmě, že pokud citovali demonstranty jak chtějí Kalouska na Hrad... nemůžu to smíchy ani dopsat.

adeso ( 18. listopadu 2019 10:13 )

no vida, tak Hilšerovi nikdo neříká co si má myslet a kam chodit. Tak proč ta studenstská inteligence chce komandovat komunisty a jiné? Jo to bude ta skvělá česká demokracie

BABIS_JEDINE_BABIS ( 18. listopadu 2019 09:39 )

Asi takhle.Letná 16.11­.2019­....nud­ná,bez energie,mdlá a zmatená, nezajimavá a vynucená . Mnoho lidí tam bylo jen ze zvedavosti a na výletě....,lidi nevedeli cemu tleskat a kdy piskat..😁,..Zrzoun a vystupující na podiu uplný propadák...fraška uplně mimo a bez zájmu.Zájem o něj a milion chcanek rapidně klesa!Babiše NIKDY neporazí a podminky si muze diktovat max.v restauraci.😁 Milion chcanek končí a skvěleho premiera p.Babiše to muze jen potěsit 👍👍👍🍀P.S.ANO uz ma 54 % !!!👍

avitka ( 18. listopadu 2019 09:31 )

...agresivita bývalých mlátiček se přetran­sfor­mova­la... dnes se bojíme "demokratických" davů...

MarkusHermann ( 18. listopadu 2019 05:54 )

Proč neřvou,když nškde vystupuje generál Petr Pavel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud