30 let svobody ONLINE: Davy na Letné, Národní i Václaváku. Babiš se sklonil před Havlem

Aktualizováno -
17. listopadu 2019
22:30
Autor: Mii, ula, trm, kal, simao, for, ČTK - 
14. listopadu 2019
09:40

V Česku 17. listopadu vyvrcholily oslavy 30. výročí sametové revoluce. Blesk Zprávy pro vás vše podstatné spojené s tímto výročím sledovaly online. V sobotu proběhla další demonstrace na Letné se čtvrtmilionovou účastí, kde dostal premiér Andrej Babiš (ANO) ultimátum. Babiš v neděli ráno za pískotu zapálil svíčku na Národní třídě, v Národním muzeum pak ocenil statečnost Václava Havla. To prezident Miloš Zeman po sobotním otevření Českého domu v Bratislavě strávil neděli v Lánech. Na Národní třídu i Václavské náměstí přišlo 40 tisíc lidí.

17. listopad 2019
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:00
15. 11. 2019

Děkujeme za pozornost našemu pátečnímu zpravodajství k 30. výročí sametové revoluce. V informování budeme pokračovat i v sobotu, kdy bude klíčovou událostí dne demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v Praze na Letné. Kolik tentokrát přitáhne lidí?

22:50
15. 11. 2019

„Nedovedu si představit dál žít v policejním státě,“ napsal rodičům dopis jednadvacetiletý Petr Kořínek. Těsně předtím, než utekl do Francie. Na základě jeho dopisů natočil Karel Strachota film 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu; přibližuje nejen mladým fenomén emigrace.

22:51
15. 11. 2019

O 30. výročí sametové revoluce se zajímá i zahraniční tisk. „Věk nového vzdoru“ stojí v titulku deníku The Irish Time. Kromě oslav plánovaných na neděli 17. listopadu Irové zmiňují i demonstraci zaměřenou proti premiérovi Babišovi, která se uskuteční v sobotu na pražské Letné. „Obrana demokracie,“ komentují chystaný protest. Neopomíjejí ani demonstrace, které o víkendu na Slovensku pořádá hnutí Za slušné Slovensko.

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu na Letné (23. 6. 2019)
22:15
15. 11. 2019

Unikátní snímek Moje svoboda, který vznikl ve spolupráci časopisu Reflex a České televize k výročí 30 let od pádu komunismu, je mozaikou minutových filmů od českých filmařů, výtvarníků a dalších umělců. Podívat se na něj můžete zdarma. V úvodu článku najdete videopříspěvek Petra Čtvrtníčka, po kterém následují jednotlivé minuty dalších tvůrců včetně posledních 13 bonusových, které se nedostaly do vysílání České televize.

21:23
15. 11. 2019

Protest proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se neomezuje jen na sobotní akci na Letné. Miniprotesty probíhají i v zahraničí. Už ve čtvrtek se například sešla skupinka Čechů v nizozemském Haagu, donesli si vlajku i transparenty. Nechybělo havlovské motto „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“.

20:15
15. 11. 2019

Na dotazy posluchačů, že by někam vyrazit měl, aby spojoval rozhádanou společnost, Zeman pro Frekvenci 1 odpověděl: „Nespojujete rozhádanou společnost žádnou akcí na vzpomínkových činnostech. Nebyl jsem na výročí Mnichova, nebyl jsem na výročí okupace 15. března a nebyl jsem ani na výročí sovětské okupace. Prostě proto, že zastávám názor, že na tyto vzpomínkové akce chodí lidi, kteří nebyli účastni toho, na co se vzpomíná. To znamená: Nebyli proti sovětské okupaci, když byli starší, nebyli proti německé okupaci a tak dál.“

Prezident pokračoval se slovy: „Neříkám, že je to alibismus, i když to k němu nemá daleko. Ale v každém případě, nechť každý má své právo, aby, pokud byl aktivním účastníkem - což je můj případ - tak aby už tiše vzpomínal mezi dvěma svíčkami. A pokud nebyl aktivním účastníkem, tak ať si to možná kompenzuje touto účastí.“

20:12
15. 11. 2019

Prezident Miloš Zeman přidal další zmínku k tomu, jak bude trávit v Lánech letošní 17. listopad. „Budu vzpomínat na to, jak jsem byl aktivním účastníkem listopadové revoluce. Budu přát těm, kdo aktivními účastníky nebyli, aby je žádná další revoluce nepostihla,“ uvedl v rozhovoru pro Frekvenci 1 po příletu na Slovensko.

18:50
15. 11. 2019

Slovensko si bude 30 let svobody připomínat už v sobotu 16. listopadu. Ale v pátek je zahalené do smutku a vlajky jsou stažené na půl žerdi. To vše na památku obětí srážky linkového autobusu a nákladního auta, při které ve středu přišlo o život 12 lidí včetně pěti nezletilých.

Slovensko si státním smutkem připomíná památku obětí srážky linkového autobusu a nákladního auta, při které ve středu přišlo o život 12 lidí včetně pěti nezletilých a další dvě desítky osob utrpěly zranění (15. listopad 2019)Slovensko si státním smutkem připomíná památku obětí srážky linkového autobusu a nákladního auta, při které ve středu přišlo o život 12 lidí včetně pěti nezletilých a další dvě desítky osob utrpěly zranění (15. listopad 2019)Slovensko si státním smutkem připomíná památku obětí srážky linkového autobusu a nákladního auta, při které ve středu přišlo o život 12 lidí včetně pěti nezletilých a další dvě desítky osob utrpěly zranění (15. listopad 2019)
17:40
15. 11. 2019

Demonstrace v bahně: „Přátelé, zítra na tu demonstraci na Letnou si prosím vezměte dobré nepromokavé boty - pohorky nebo gumovky. A můžete to prosím nasdílet těm, kdo tam půjdou. Ať si tu demonstraci můžeme všichni užít bez ohledu na to, v kolika centimetrech vody budeme stát,“ uvedl na facebooku starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě).

Bahno na Letné v předvečer demonstrace proti Andreji Babišovi (15. listopad 2019)
16:55
15. 11. 2019

Premiér Andrej Babiš (ANO) čelil dotazům ohledně listopadového výročí už v letošním květnovém vydání pořadu Blesk Zpráv Ptám se, pane premiére. Mimo jiné tu odpovídal na dotaz, jestli zvažoval to, aby přišel mezi demonstranty někdy osobně.

„Samozřejmě bych se mohl vypravit, ale já mám pocit, že ti lidé jsou tak zfanatizovaní, že jsou schopní i použít násilí. Já jsem to zažil před Českým rozhlasem, kde na mě plivali,“ uvedl. Ve stejném pořadu Babiš také řekl, že letos na Národní třídu dorazí 17. listopadu za světla. Nyní kolem toho ale kličkuje. Loni přišel na místo už krátce po půlnoci - pak letěl za nemocným synem Andrejem Babišem ml. do Švýcarska.

Video Babiš o protestech: Ti lidé jsou zfanatizovaní, jsou schopni i násilí 
15:50
15. 11. 2019

Prezident Miloš Zeman se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem odletěli oslavit 30 let svobody do Bratislavy. Na tuzemské akci spojené s listopadovým výročím se český prezident neukáže. 

15:03
15. 11. 2019

Na sobotní demonstraci na pražské Letné proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) vyrazí z krajů několik speciálně vypravených autobusů, které většinou zorganizovali spolupracovníci jejího pořadatele, spolku Milion chvilek. Z jižních Čech vypraví po dohodě s pořadateli společnost KPT Rail zvláštní vlak. Například z Ústeckého kraje se ale účastníci musí na protest vydat po vlastní ose. České dráhy a RegioJet už dřív ale uvedly, že posílí kvůli akci své spoje.

Na cestu zvláštním vlakem z Českých Budějovic do Prahy se přihlásilo 120 lidí, kteří si objednávali jízdenky přes internet. „A dalších 800 má zájem. Stavíme i po trase, ve Veselí nad Lužnicí, v Táboře, před 19:00 pojede vlak zpátky,“ řekl za iniciativu Společně udržme demokracii Tomáš Kuboušek.

14:16
15. 11. 2019

S kvalitou života je 30 let po sametové revoluci spokojeno 72 procent obyvatel Česka. Je to o devět procentních bodů více než v roce 2009, kdy země slavila 20. výročí 17. listopadu 1989. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM. Jednoznačně kladně lidé dál vnímají možnosti a šance, které byly v minulém režimu omezené, jako nákupy, služby, kvalitní vzdělání nebo možnost otevřeně projevit názor, volit mezi několika stranami nebo zakládat spolky a sdružení. Naopak stále nepříznivě pohlíží více než tři pětiny veřejnosti na morálku ve společnosti, rozdíly v příjmech a majetku lidí nebo mezilidské vztahy.

13:50
15. 11. 2019

Premiér Andrej Babiš ( ANO) se vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda v neděli 17. listopadu položí květinu k desce připomínající zákrok proti studentům na Národní třídě v roce 1989 a zapálí tam svíčku. Loni přišel k pamětní desce, která připomíná brutální zásah policejních jednotek proti demonstrantům, krátce po půlnoci a jeho květinu vyhodili do koše ráno jeho kritici. Skončily tam i květiny od dalších politiků.

„Je to nejvýznamnější výročí a událost v naší historii. Organizujeme různé akce. Budu mít projev v Národním muzeu, kde řeknu vše, co považuju za nutné a vhodné,“ uvedl premiér na dotaz novinářů, zda na Národní třídu osobně přijde. „Počkejte si na ten projev, tam se vše dozvíte,“ uvedl. Na opakovaný dotaz pak doplnil, že na místo chodí každý rok. „Myslím, že je důležité, abychom si svátek připomněli v dobré atmosféře a aby společnost byla spojena aspoň v tento den,“ uvedl.

Video Andrej Babiš 
13:10
15. 11. 2019

Speciální akci k připomenutí 17. listopadu vymysleli v Kadani. Studenti a žáci zdejších škol v pátek dopoledne vytvořili ze svých těl hned dvě významné číslice československé historie: 1939 a 1989.

Významná čísla 1939 a 1989 pro Česko se na Mírovém náměstí postavili ze svých těl studenti a žáci kadaňských škol.Významná čísla 1939 a 1989 pro Česko se na Mírovém náměstí postavili ze svých těl studenti a žáci kadaňských škol.Významná čísla 1939 a 1989 pro Česko se na Mírovém náměstí postavili ze svých těl studenti a žáci kadaňských škol.
12:57
15. 11. 2019

Pád komunismu v Brně dokumentuje výstava v protiatomovém krytu pod Špilberkem. V místech, kde měli soudruzi přežít „imperialistický atomový úder“, visí velkoformátové fotografie Františka Kressy. Nedávno zesnulý fotograf je pořídil během listopadu 1989 v Brně. Podívat se na ně můžete do konce března.

Pád komunismu v Brně dokumentuje unikátní výstava v protiatomovém krytu 10-Z pod Špilberkem. Jejím jádrem jsou reportážní fotografie Františka Kressy.Pád komunismu v Brně dokumentuje unikátní výstava v protiatomovém krytu 10-Z pod Špilberkem. Jejím jádrem jsou reportážní fotografie Františka Kressy.Pád komunismu v Brně dokumentuje unikátní výstava v protiatomovém krytu 10-Z pod Špilberkem. Jejím jádrem jsou reportážní fotografie Františka Kressy.Pád komunismu v Brně dokumentuje unikátní výstava v protiatomovém krytu 10-Z pod Špilberkem. Jejím jádrem jsou reportážní fotografie Františka Kressy.Pád komunismu v Brně dokumentuje unikátní výstava v protiatomovém krytu 10-Z pod Špilberkem. Jejím jádrem jsou reportážní fotografie Františka Kressy.
12:13
15. 11. 2019

Vzpomínkami na 30. výročí sametové revoluce ožije celé Česko. Například v Brně akce připravují studenti, univerzity i divadla. Lidé tam budou moct 30 let svobody uctít či oslavit při debatách, koncertech i v lampionovém průvodu.

11:38
15. 11. 2019

„Mrkváče“, plísňová džínovina nebo všudypřítomné ramenní vycpávky. Připomeňte si, jak vypadala v roce 1989 móda v českých a slovenských ulicích.

11:20
15. 11. 2019

Ultimátum premiérovi Andreji Babišovi (ANO), tři výzvy opozičním demokratickým stranám a svoji pozitivní vizi představí na sobotní demonstraci na Letenské pláni spolek Milion chvilek. Na místo se vrátí zhruba po pěti měsících, kdy protesty proti předsedovi vlády a za nezávislost justice vyvrcholily největší demonstrací od roku 1989. Na akci se podle předsedy spolku Mikuláše Mináře chystají lidé z více než 1000 obcí. Demonstrace by měla trvat zhruba dvě hodiny, začne ve 14.00.

Lidé si mají podle Milionu chvilek přinést transparenty s názvem obce, ze které přijeli. Také si mají vzít svíčku, kterou zapálí na závěr demonstrace, až zazní státní hymna. Organizátoři, kteří na akci spolupracují se zhruba 250 dobrovolníky, tentokrát zdvojnásobili počet LED obrazovek z pěti na deset, na minulém protestu podle nich někteří demonstranti na krajích pláně špatně viděli a slyšeli.

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu na Letné (23. 6. 2019)
10:30
15. 11. 2019

Akce spojené s výročím 17. listopadu se dotknou hlavně Prahy. Šoféři musí počítat s uzavírkami. Na bezpečnost lidí a plynulost dopravy bude v sobotu na Letné dohlížet několik desítek policistů, sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. „V současné chvíli nelze v okolí Letenské pláně vyloučit i možné částečné omezení dopravy. Z tohoto důvodu doporučujeme všem občanům a návštěvníkům Prahy, aby se raději od 12:00 do 19:00 tomuto místu vyhnuli a pro průjezd městem použili okolní komunikace,“ dodala.

V sobotu večer bude navíc omezena doprava na Národní kvůli plánovanému videomappingu na budovu Akademie věd ČR. S omezením musí řidiči počítat od 18:00 do 20:00. Kvůli tomu bude také na tři hodiny přerušen provoz tramvají mezi Lazarskou a Újezdem.

Nedělní dopravní opatření se budou týkat zejména Národní, Albertova a magistrály před Národním muzeem. Z Národní se stane pěší zóna a provoz aut tam bude omezen od 08:00 do 22:00. Na Albertově bude provoz omezen od 07:00 do půlnoci a magistrála před Národním muzeem kvůli koncertu od 18:00 do půlnoci. Další dopravní omezení jsou plánována kvůli různým pochodům a to vždy podle konkrétní potřeby na nezbytně dlouhou dobu.

9:55
15. 11. 2019

Zpěvačka Heidi Janků (56) patří k umělcům, kteří svoji kariéru začali už před rokem 1989. Co pro ni znamenal tehdejší 17. listopad? V rozhovoru v knize Blesku 1989 očima 30, která vyšla k výročí revoluce, Heidi vzpomíná, jak se proti ní krátce po revoluci zdvihla vlna opovržení...

Heidi Janků ve studiu BleskuHeidi Janků ve studiu Blesku přemohly emoce.
9:18
15. 11. 2019

Pražský Petřín bude v den výročí sametové revoluce svítit v barvách trikolory České a Slovenské republiky. Na stožárech veřejného osvětlení v centru Prahy (Václavské náměstí, ulice Na Příkopě a Národní, Albertov, Smetanovo nábřeží a most Legií) bude vlát celkem 170 státních vlajek.

8:55
15. 11. 2019
8:35
15. 11. 2019

Disidentky, bojovnice proti útlaku a nesvobodě byly nepřítelkyněmi státu, které za totality těžko přežívaly. Sledovali je a vyslýchali. Musely dělat podřadné práce a nesměly se věnovat svým profesím. Připomeňme si odvážné ženy, které se staly tvářemi odporu proti socialismu a jejichž snaha vyvrcholila během sametové revoluce. A podívejte se, co dnes dělají Marta Kubišová, Bára Štěpánová nebo Anna Šabatová.

Marta Kubišová ve speciálním vysílání Blesku k 30 letům svobody.Bára ŠtěpánováOmbudsmanka Anna Šabatová při rozhovoru pro Blesk
8:00
15. 11. 2019

„Nikdo nevěděl, kdy komunismus musí padnout. Ať se nikdo nevychloubá, že to věděl. To byl evoluční celospolečenský proces, který čekal na tu poslední kapku, až hrnec přeteče. Dušan Tříska mi povídal, jak jsme si v roce 1989 nechtěli vzít ani jeden den dovolené. Ve vzduchu to bylo,“ popsala v exkluzivním rozhovoru pro Blesk jedna z nejvýraznějších postav polistopadového dění, bývalý prezident Václav Klaus. Podívejte se na celý rozhovor, kde se mluvilo i o zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi.

Exprezident Václav Klaus k mimořádnému vysílání Blesk.cz na 30. výročí sametové revoluce.
7:45
15. 11. 2019

Dobré ráno, také dnes vám budeme přinášet ty nejčerstvější informace týkající se oslav sametové revoluce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Jan Brandis ( 10. ledna 2020 08:41 )

Ať žije havel, to je dobrý. To tam přišel kdo ??? To vyvezl zrzek všechny blázince. A proti čemu demonstrují ? Proti demokraticky zvolené vládě. Vy tímto protestujete proti demokracii. Ale daří se vám. Příště volím Babiše.

nautiIus ( 20. listopadu 2019 20:54 )

beru na to antidepresiva

nautiIus ( 20. listopadu 2019 18:44 )

omlouvám se za svoje vulgární příspěvky, jak jistě všichni víte jsem na antidepresivech a nezvládám to

tomik007 ( 20. listopadu 2019 14:52 )

Ses trhlej jako kralik mezi dverzma

dajka123 ( 20. listopadu 2019 10:04 )

Tak to nechci vidět ty tvé předky po kterých si zdědila debilitu. 🤭🤭🤭

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud