Vila po Jakešovi chátrá. Uhlobaron ji koupil za 90 milionů, nechává ji však ladem | Blesk.cz

Vila po Jakešovi chátrá. Uhlobaron ji koupil za 90 milionů, nechává ji však ladem

Autor: Ivo Horváth - 
8. 5. 2018
05:01

Zajímavou minulost má vila, která kdysi říkala »pane« komunistickému
pohlavárovi Milouši Jakešovi (95). Někdejší dům šéfa ÚV KSČ je totiž dílem autora strašnického krematoria. Dnes sídlo patří uhlobaronovi Petru Pauknerovi (62). Ten ale objekt nechává prázdný. Zatím?

Trochu jako z pohádky o Šípkové Růžence působí dnes vila po bývalém komunistovi č. 1 – Milouši Jakešovi. Někdejší funkcionář se z vily odstěhoval v roce 2016. Prodali ji za 45 milionů korun jeho synové. Jakeš se nakonec musel odstěhovat do dejvického bytu za sedm milionů korun, ale ani ten bývalému pohlavárovi nepatří. Z katastru vyplývá, že jej vlastní jeho syn Lubomír s manželkou.

Vilu pak od realitky koupila za téměř 90 milionů firma Carbounion Bohemia českého miliardáře a uhlobarona Pauknera. A od té doby, zdá se, dům leží ladem, zahrada zarůstá, a na vikýři již dokonce odpadává omítka… Firma, již Blesk kontaktoval e-mailem s dotazem, jaké má se zajímavou nemovitostí plány, neodpověděla.

Tady fasáda už potřebuje nutně opravit.Tady fasáda už potřebuje nutně opravit. | 

Chybí mu zahrada

Jakeš se z vily nemusel stěhovat daleko – dejvická Podbaba, kde se nový dvoupokojový byt s terasou nachází, je totiž od Hanspaulky, co by kamenem dohodil. Už předtím ale láteřil, že mu chybí zahrádka a že se o ni nový majitel nestará. „Je to smutné. Je to k pláči. Byla tam nádherná zahrada se vzrostlými stromy. Rád jsem o ni pečoval. Stříhal jsem keře a stromy, shrabával listí,“ zavzpomínal pro Blesk Jakeš.

Naposledy tam na podzim 2015 prý sesbíral až 80 pytlů listí. Nutno dodat, že nyní by si moc zahrady neužil. Navzdory krásnému počasí je poslední dobou po pádu doma, podpírá ho bederní pás. Dokonce nešel ani na tradiční prvomájovou akci komunistů na pražském Výstavišti.

Nový majitel s vazbami na premiéra

Za společností stojí Petr Paukner. Podle magazínu Forbes je 51. nejbohatším Čechem s majetkem necelé 4 miliardy korun a vlastní i klub Dukla Praha. Má dokonce vazbu na premiéra v demisi Andreje Babiše (63, ANO) – vypracoval pro něj totiž bilanci spotřeby a těžby hnědého uhlí, na základě které – alespoň podle webu Náš region – expremiér v demisi změnil svůj názor na prolomení limitů těžby.

Kremační rukopis

Mimochodem, objekt projektoval architekt Alois Mezera (1889 – 1945), který se proslavil hlavně jako autor strašnického krematoria. Podle architekta Zdeňka Lukeše (64) byl Mezera žákem ještě známějšího Josipa Plečnika (†84), který se
proslavil například stavebními úpravami na Pražském hradě.

Někdejší Jakešova vila je slušným domem a bourat by se měly jen ty bezcenné,“ naráží Lukeš na skutečnost, že se noví majitelé objektů na lukrativních adresách, jako je právě pražská Hanspaulka, často vydávají cestou demolice a novostavby. Tu upřednostňují před rekonstrukcí do původní podoby. A když nakonec k nové výstavbě dojde, není problém jen v tom, že nové domy neodpovídají svým stylem povaze okolní zástavby. „Novostavby by měly respektovat také měřítko staré zástavby, což zde platí i proto, že je na Hanspaulce památková zóna,“ řekl architekt Blesku.

Video Jakeš se zotavil z dopravní nehody. V 94 letech už je zase fit - Daniel Vitouš
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
junkiexl ( 8. května 2018 22:12 )

Zrejme vam je neznamy pojem “ recnicka otazka”.

ganzanie ( 8. května 2018 20:18 )

tak jsem konečně zasmála, dějiny nás smetou a jakeše napudruj impregrací, přejedou i jiné války, kdo bude číst..asi už nikdo tomu na zadat,after time

ganzanie ( 8. května 2018 20:09 )

tak pokračuji tenco též jsem měla jihočeskýho dědečka, ale tvůj dědeček byl asi inší, jinak by si nepsal co píšeš, vůbec mi nezáleží na vonší rodině a směru myšlení,úvah

ganzanie ( 8. května 2018 20:00 )

kladeš zbytečné otázky junkiexl bo ten kdo vidí sám sebe v nastaveném zrcadle vidí jenom co mu zrcadlo nastavilo, nechce vidět realitu

ganzanie ( 8. května 2018 19:53 )

šmankote jakeš ten pologramot byl součástí vedení ksč

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa