Známe důvod Jakešovy prvomájové absence. Co zakusil bývalý pohlavár KSČ?

Autor: Ivo Horváth - 
3. 5. 2018
15:10

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš (95) byl stálicí komunistických Prvních májů i po revoluci, nechyběl ani loni po autonehodě. V úterý ho ale hosté akce na pražském Výstavišti i novináři hledali marně a museli se spokojit jen s úsečnou zprávou, že ho skolila nemoc. Blesk vypátral, že problémem byl spíš úraz, který se Jakešovi přihodil doma a kvůli kterému teď musí nosit bederní pás.

Loni se 1. máje u Křižíkovy fontány Jakeš účastnil i navzdory tomu, že měl krátce po nehodě, kdy ho na přechodu srazilo auto. Tehdy vyvázl jen s modřinami. A jak je na tom teď?

„Upadl jsem doma, vidíte?“ ukázal Jakeš ve čtvrtek Blesku bederní pás, kterým bylo obvázané jeho břicho. Muž, který v srpnu oslaví 96. narozeniny a žije sám v bytě v pražských Dejvicích, ale tvrdí: „Dokážu se o sebe postarat, a nikdo mi proto nemusí pomáhat.“ Dodnes působí čile, což v předchozích rozhovorech pro Blesk připisoval svému spořivému až asketickému životnímu stylu.

Podle zdrojů Blesku se Jakešovi nelíbí fakt, že po nedávném sjezdu zůstal šéfem KSČM (té on sám není členem) Vojtěch Filip (63). Jakeš prý preferoval představitele takzvaného stalinistického křídla Josefa Skálu (65). Toto ale nekomentoval, pouze ocenil fakt, který mnozí kritizují: že připravovaná vláda ANO a ČSSD bude stát na podpoře komunistických poslanců.

„To je dobře, že vliv komunistů roste. A to hlavně potom, co se tady v minulých letech všechno rozkradlo,“ shrnul pro Blesk expolitik, jehož názory se téměř 29 let od sametové revoluce dle všeho nemění.

Video  Komunistické oslavy 1. máje narušili odpůrci strany.  - Blesk - Ivo Horváth

Život někdejšího prominenta

Po revoluci žil Jakeš v hanspaulské vile s manželkou Květenou, ta zemřela před pěti lety. Téhož roku ho zasáhla i smrt jeho osmadvacetiletého vnuka ve Spojených státech. Sám Jakeš tvrdí, že ho uštvalo dědictví rodinného jména a sáhl si na život.

Roku 2016 vilu s těžkým srdcem opustil. Jeho synové Miloš a Lubomír ji prodali za 45 milionů realitní kanceláři, tátovi koupili dvoupokojový byt s terasou v novostavbě v pražských Dejvicích za sedm milionů korun. Vilu dle informací webu Náš Region koupila za takřka dvojnásobek firma miliardáře Petra Pauknera.

Loni v únoru ho na přechodu srazilo nešťastnou náhodou auto, řidička přivolala záchranku a Jakeše ošetřili. Hospitalizace nebyla nutná, vyvázl jen s modřinami.

Video  Komunisté o podpoře vlády ANO a ČSSD: Chtějí jen ministry, kteří dodrží program.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Nechvalně slavný projev z Červeného Hrádku

Nejslavnější Jakešův moment byl zároveň i nejneslavnější. Jde o jeho projev z července 1989 v kulturáku v Červeném Hrádku v Plzni, krátce po zveřejnění protirežimní petice Několik vět.

„Ti umělci, kteří to podepsali... Žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni... Zagorová, je to milá holka, všechno... ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok,“ pronesl. Žádal také o podporu lidí, aby se komunisté necítili osamocení jako »kůl v plotě«.

Právě tímto ale měl paradoxně disidentům dodat pocit síly, aby s režimem o pár měsíců později skoncovali. Jakeš po letech řekl, že za únikem nahrávky stála StB. Podle něj vnitřní nepřátelé zneužili projevu ke zdiskreditování komunistické strany a z projevu vybrali jen kompromitující části.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

gabreta ( 3. května 2018 20:50 )

»kůl v plotě«. "Právě tímto ale měl paradoxně disidentům dodat pocit síly, aby s režimem o pár měsíců později skoncovali". Kdyby soudruh redaktor nemlel blbosti. Disidentům dodalo odvahu to, že do ulic vyšli studenti!! Disidenti vylezli až po nich, když zjistili, že na studenty nevyrazily Milice a těm "hrdinům" už nic nehrozí, protože naše republika byla už ze všech socialistických států, poslední bašta komunismu!!

doktormediciny ( 3. května 2018 19:00 )

...asi mat pravdu..To s tm projevem na tom Hradku je pekna kravina...Kdyz to horelůo tak tam nastrcili pan Jakese, a taki ho de facto zesmesnili

tenco ( 3. května 2018 18:19 )

Gustav Husák to byl pan člověk, Slováci ho dokonce uctili při pohřbu, velice si ho váží a v rodné Dúbravce má krasný hrob.

tomik007 ( 3. května 2018 18:08 )

Milous uz holt neni tak flexibilni jako Andrej

tenco ( 3. května 2018 17:59 )

Soudruhu Jakeši přeji brzké uzdravení a už jen 4 roky do výroční stovky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa