Krnáčová přišla na 1. máje s omluvou, Jakeš chyběl a policie zasahovala v Plzni
Komunistické prvomájové oslavy se letos musely obejít bez bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše (95). Je nemocný, uvedli komunisté na pražském Výstavišti, kam jedna z nejvýraznějších tváří předlistopadové éry chodila pravidelně. Pražská primátorka Adriana Krnáčová se objevila na Ladronce, kde o den dříve lidé nesměli pálit čarodějnice. Krnáčová se omlouvala, že ji to mrzí, ale že za to nemůže. Šéf ANO Andrej Babiš sem nedorazil. Podívejte se na další střípky z oslav 1. máje v online reportáži Blesk Zpráv.
Prvomájové oslavy pomalu končí, děkujeme vám za pozornost našemu online zpravodajství z jejich průběhu.
Demonstrace krajní pravice se zúčastnilo zhruba 100 až 150 lidí, nebylo zcela jasné, kdo jsou náhodní kolemjdoucí a kdo sympatizanti a zástupci stran a hnutí. Odpůrců, většinou mladých lidí, bylo zhruba 50. Od demonstrujících je oddělily čtyři policejní dodávky a kordon asi 20 policistů. Oba tábory na sebe ještě před zahájením projevů pokřikovaly a kvůli hrozícím střetům musela policie oba tábory oddělit. Demonstrující přednášeli projevy z oplocené střechy patrového autobusu, který si na manifestaci zapůjčili.
Demonstraci, kterou dnes pořádala na plzeňském náměstí krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), Dělnická mládež a Blok proti islamizaci narušili na počátku dva lidé z pravicově radikální DSSS. Ještě před projevy vběhlo do shromážděné opozice příznivců levicového extremismu, a narušili tak veřejný pořádek; policie oba muže předvedla na obvodní oddělení k dalším úkonům, řekla policejní mluvčí Veronika Hokrová. „Situace se tímto uklidnila a v současné době jsou oba muži řešeni pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití,“ uvedla.
Předáci evropských nacionalistických a protiimigračních stran se sešli ve francouzském Nice u příležitosti Svátku práce na pozvání vůdkyně nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové. Akce organizované oficiálně Hnutím pro Evropu národů a svobody (ENF), se účastnili také zástupci SPD v čele s Tomiem Okamurou. Nedorazil nicméně celoevropsky známý nizozemský nacionalista Geert Wilders, ani představitel euroskeptické a protiimigrační Ligy Matteo Salvini.
První máj v Praze přinesl také demonstraci Za dostupné bydlení a důstojnou mzdu, zúčastnilo se jí téměř 200 lidí. Akci pořádaly Socialistická Solidarita, Alternativa zdola a iniciativa za dostupné bydlení Bydlet-žít. Průvod za skandování hesel „prázdné domy lidem“, „byty pro lidi, ne pro zisk“ či „stop airbnb“ přešel z Jungmannova náměstí na Malé náměstí, kde demonstrace skončila.
Svoboda by si přál návrat ODS do vedení Prahy. „Důležité věci se neřeší, nebo řeší pozdě. Proto je věcně ucpaná, problémy se neřeší a pak není divu, že má Praha ty zpovykané Pražáky. Chceme, aby Praha byla opět tím evropským městem, kde jsou spokojeni jak její obyvatelé, tak i turisti. Dnes to bohužel vypadá tak, že je místem jen pro jednu návštěvu,“ zasnil se Svoboda.
U oslav ODS na Petříně nechyběl ani bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda. „Na těchto akcích jsem pravidelně od roku 2010. Zažil jsem roky, kdy se ODS propadala v přízni voličů a kdy diskuze s občany byly spíše plné výtek a nadávek. K lepšímu se to začalo měnit tehdy, když jsme byli v čele magistrátu. A letos jsem například od lidí neslyšel jedinou výtku. Lidem se tu líbí a jsou spokojeni i s naši politikou, což mne jediné těší,“ pochvaloval si pro Blesk Zprávy.
I když se třeba osmihodinová pracovní doba a podobné věci mohou dnes zdát samozřejmé, je podle Hamáčka nutné v sociálnědemokratické politice pokračovat. Po krátkém proslovu předseda přítomným ženám rozdával oranžové růže.
Kolem 16. hodiny dorazil na Střelecký ostrov i šéf ČSSD Jan Hamáček. Stejně jako už předtím na Twitteru připomněl, že ČSSD letos slaví 140 let své existence a také 128 let od vůbec první oslavy prvního máje na Střeleckém ostrově, kdy se lidé sešli na podporu zavedení osmihodinové pracovní doby. „Od té doby se samozřejmě podařilo spoustu věcí dokázat, sociální demokracie společně s odbory a dalšími spolky prosadila to, čemu dnes říkáme sociální stát,“ uvedl.
Avizovaný a očekávaný šéf hnutí ANO Andrej Babiš na Ladronku nedorazil. Lidé se na něj sice těšili, jeho ale čeká od pěti odpoledne jednání výboru ANO o další vládní budoucnosti.
U stánku ANO, kde se rozdávají propagační předměty a knihy, se strhla slovní přestřelka. Muž na bruslích odsuzoval lidi, kteří si pro dárky přišli, všiml si reportér Blesk Zpráv. Zachytil také zhruba desítku odpůrců premiéra v demisi Andreje Babiše.
U stánku ANO, kde se rozdávají propagační předměty a knihy, se strhla slovní přestřelka. Muž na bruslích odsuzoval lidi, kteří si pro dárky přišli. pic.twitter.com/TuCRNRnl42
— David Budai (@budada00) May 1, 2018
Velký prvomájový průvod zažila v úterý Moskva. Přišlo do něj 130 tisíc lidí. Ve velkém se slavilo také v Rakousku, Japonsku nebo USA.
ODS má na Petříně oproti rivalům z ČSSD a ANO větší výběr jídla, jsou tu hamburgery, polévky, jarní závitky nebo klobásy nebo modrá cukrová vata. Jen modrá zmrzlina už není, hlásí reportér Blesk.cz. Děti si tu můžou užít skákací hrad nebo obří bublifuk, lidí je tu zhruba stovka.
Atmosféru na Střeleckém ostrově u ČSSD si pochvalovala invalidní důchodkyně Alena (57). „Je to tu moc hezké. Líbí se mi tady ta atmosféra i hudba, letos i počasí vyšlo. Chodím sem každoročně, vždy to za to stojí. Líbí se mi tu mnohem více než na Výstavišti, kde na vás neustále dýchal ten odér komunismu,“ řekla Blesk Zprávám. Nejen ona si to tu užívala.
Na akci ANO na Ladronce je odhadem 120 lidí. Buď postávají a poslouchají živou hudbu, hrají ping-pong u připravených stolů nebo čekají na občerstvení zdarma. Andrej Babiš na místě zatím není, jen několik politiků z hnutí nebo primátorka Adriana Krnáčová.
Možná i jako kompenzaci za zákaz pálení čarodějnic ANO rozdávalo návštěvníkům akce na pražské Ladronce párky, cukrovou vatu i zmrzlinu úplně zadarmo.
Primátorku Andrianu Krnáčovou (ANO) zastihl reportér Blesk Zpráv na pražské Ladronce, kde den předtím nesměli lidé pálit čarodějnice. „Mě to samozřejmě strašně mrzí. Nebyl to ani magistrát a nebyla jsem to ani já, kdo zakázal pálení čarodějnic. Máme takovou vyhlášku, že když hydrometeorologický ústav řekne, že se to nesmí dělat, nemůžou dělat ani hasiči nic,“ uvedla Krnáčová a omluvila se Pražanům.
„Na Střeleckém ostrově se scházíme tradičně, ostatně tu byl slaven i 1. dělnický máj. Mám radost z toho, že se událost nese tak jako loni v přátelské atmosféře. Prochazí tudy stovky lidí, kteří se vyjadřují k různým problémům, zdaleka ne jen pražským,“ uvedl pro Blesk Zprávy náměstek primátorky Petr Dolínek. „Tento svátek považuji za důležitý obzvláště po sjezdu ČMKOS, který podporoval nutnost na navýšit minimální mzdu, zkrátit pracovní dobu a spoustu jiných, důležitých věcí, ke kterým se ČSSD dodnes hlásí,“ zmínil Dolínek.
Špilberk v Brně ovládli Kováci. Loni si na 1. máje šli v Brně po krku extremisté, letos je všude klid. Odborový svaz Kovo opanoval pevnost nad městem, na hlavním nádvoří zní country, příchozí se mohou občerstvit, nechybí hry pro rodiny. K mání je i speciální KOVO pexeso.
Stánky s občerstvením nabízejí u ČSSD také párek za dvacku nebo točenou kofolu, pivo tu chybí. Kapela na pódiu hraje starší hity jako Love Me Tender.
Modré zmrzlině za pět korun z Petřína konkuruje točená oranžáda za 15 korun ze Střeleckého ostrova, kde slaví 1. máj ČSSD. Lidí je tu podle reportéra Blesk.cz dost, zhruba 200. Cestu si sem našly rodiny s dětmi, velké je ale i zastoupení seniorů.
Kromě modrých balonků mohli příchozí dostat i občerstvení včetně modré zmrzliny za pět korun a informační materiály. Volební kampaň v hlavním městě zahájila ODS už v březnu pod názvem Společně nastartujeme Prahu. Vymezila se proti stávajícímu vedení metropole. „V Praze se neinvestuje, nestaví, neopravuje a vedení města selhává i při běžné údržbě. Uzavřené mosty, dopravní chaos, předražené byty, chybějící trasy metra, není kde zaparkovat. Prostě to nezařídili...,“ uvádějí občanští demokraté.
Na Petříně se několik stovek příchozích mohlo zapojit do soutěží o historii státu rozdělených na období 1918 až 1938, 1939 až 1989 a 1989 až 2018. V první etapě měli poznat prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, ve druhé původní názvy stanic a ve třetí si mohli sdělit své poznatky, co by bylo třeba v Praze zlepšit.
ODS letos spojila svou tradiční prvomájovou akci na Petříně s připomínkou stoletého výročí existence Československa. Kromě zábavy a vědomostních soutěží ale nabídla také svůj rámcový program pro podzimní komunální volby v hlavním městě. Akce byla podle europoslance Jana Zahradila připravena především jako oslava svátku lásky, jara, klidu a pohody, nikoli jako politický mítink. Přesto se ale příchozím představovali i pražští zástupci občanských demokratů s výhradami k současnému chodu metropole.
Vlastní prvomájovou oslavu už rozjela také ODS. Mluvčí strany Jana Havelková zve náštěvníky na pražský Petřín k horní stanici lanovky.
Na prvního máje se ozval i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Krásný první máj, přátelé,“ připsal k snímku plném pampelišek.
Krásný první máj, přátelé! pic.twitter.com/2Qzjze7ShA
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 1, 2018
„Letos je tomu přesně 140 let od založení sociální demokracie. A přesně 128 let od první oslavy Svátku práce. Slavíme solidaritu s lidmi, kteří tvrdě pracují a zaslouží si spravedlivý podíl na společenském bohatství. Hezký 1. máj!“ napsal na Twitteru šéf ČSSD Jan Hamáček. Oslavy pod oranžovou taktovkou začaly v Praze na Střeleckém ostrově ve 13 hodin.
Letos je tomu přesně 140 let od založení Sociální demokracie. A přesně 128 let od první oslavy Svátku práce. Slavíme solidaritu s lidmi, kteří tvrdě pracují a zaslouží si spravedlivý podíl na společenském bohatství. Hezký 1. máj! @CSSD @odbory #1maj #MayDay
— Jan Hamáček (@jhamacek) May 1, 2018
Krátce před půl jednou moderátorka ohlásila konec oficiální části programu na Výstavišti a zůstala už jen asi třetina skalních příznivců KSČM. Demonstranti vytvořili uličku hanby a na odcházející účastníky provolávali různá hesla, například o zločinech komunismu.
„Máme ekonomiky, které jsou velice dobré, česká i slovenská. Jsme skoro na 90 procentech průměru Evropské unie. Ale máme jenom 30procentní mzdy,“ uvedl Středula na akci, kterou zorganizovala ČMKOS a její partnerská slovenská organizace KOZ. Podle Středuly odbory také požadují zkrácení pracovní doby bez ztráty mzdy.
Nespokojenost vyjádřil Středula i s výší minimální mzdy, byť se postupně zvyšuje. „Nejsem spokojen, když u nás funguje třeba německá firma a oni mají minimální mzdu 1680 eur a my jenom 480 eur. My nepracujeme jinak,“ řekl šéf ČMKOS.
Odbory v České republice chtějí vytvářet tlak na konec levné práce, protože uplynulých téměř 30 let stačilo na to, aby měli podnikatelé polštář, dostatečné zisky a mohli investovat. Na společných česko-slovenských oslavách 1. máje v Žilině na severu Slovenska to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Podívejte se, jak to vypadalo na komunistických oslavách na pražském Výstavišti.
Na jednom z antikomunistických transparentů bylo dáno rovnítko mezi symboly srpu a kladiva a hákového kříže, což je podle Semelové znevážení obětí druhé světové války z řad komunistického odboje. Doplnila, že chce proti autorům transparentu podat trestní oznámení. Ještě ostřeji se vyjádřil další kandidát KSČM do Senátu Karel Skoupil. Přítomné názorové odpůrce označil za tupce a přirovnal je k henleinovcům. „Vážení pomatenci, vemte se za ruce a běžte do p*dele!“ vzkázal jim.
I letos ke Křižíkově fontáně dorazila skupina antikomunistů, vyzbrojených vlajkami USA a NATO, transparenty připomínajícími zločiny komunismu a hesly typu „Rudý zrůdy“. Výměna názorů se místy vyostřovala a chvílemi museli diskutující jednotlivce kvůli vyostřené náladě oddělovat policisté. Kandidátka KSČM na pražskou primátorku Marta Semelová na pódiu označila odpůrce za chátru a vyzvala policii, aby je rozehnala.
Pokud ještě váháte, jak je to letos s prvomájovými nákupy, můžete na ně v klidu vyrazit. Zákonné omezení u prodejen nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy na tento svátek neplatí.
Komunistické oslavy v Praze letos vynechal jejich tradiční pilíř, Miloš Jakeš (95). Podle informací Blesk.cz Jakeše letos skolila nemoc. Loni na Výstaviště přišel přitom i po dopravní nehodě.
V Brně, kde při potyčkách pravicových radikálů a jejich odpůrců loni mezi oběma stranami létaly kameny i petardy a policie zajistila 11 lidí z obou stran, letos pořádá Odborový svaz Kovo kulturně-společenské odpoledne na hradě Špilberk. Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) slaví Svátek práce společně se slovenskými odboráři v Žilině.
1.máj 2018 v Žilině začíná. Společně odboráři @KOZSlovakRep a @odbory společně také s @PellegriniP_ #MayDay #1stofMay cc @tripartita_cz pic.twitter.com/WCg5dN4iQx
— Josef Stredula (@JStredula) May 1, 2018
Už dopoledne se dal do pohybu průvod studentského majálesu. Z pražské Kampy zamířil ke Karolinu, kde budou oslavy probíhat, hlásí reportér David Zima. Studenti přitom skandovali například, že Libeňský most nedají. Naráželi tak na plán pražského magistrátu problémovou stavbu zbourat a nahradit ji modernější a nosnější spojnicí obou vltavských břehů.
Evergreenem Prvního máje v Česku jsou politické akce. Komunisté i letos vybrali pro setkání se svými věrnými a odpůrci Výstaviště v pražských Holešovicích. ODS zvolila tradičně Petřín, ČSSD Střelecký ostrov a ANO se přesunulo z náplavky na Ladronku.
Svátek práce připomíná boj za kratší pracovní dobu
Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Připomíná generální stávku amerických dělníků 1. května 1886, kteří bojovali za zkrácení pracovní doby na osm hodin denně, a následné násilné potlačení protestů. První máj je ale připomínán také jako svátek lásky.
Komancove byli žabari ,proti zlocincum co tu vladnou 27 let. Hlavne to kritizuji mladi lidi kteri maji vymyty mozky a hlavne nebyli vubec na svete