Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Spolupráce jen bez Babiše: STAN našli s ANO shodu v programu, stíhaného ve vládě odmítají

Autor: ČTK, nkov - 
22. února 2018
15:50

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) našlo na čtvrteční schůzce s hnutím ANO programové shody. Trvá ale nepřekročitelná podmínka Starostů pro případnou podporu vlády, že v kabinetu nebude žádná trestně stíhaná osoba, řekl novinářům předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka hnutí trvá na tom, že jeho jediný kandidát na premiéra je trestně stíhaný předseda ANO Andrej Babiš. I Faltýnek ale potvrdil shodu na některých programových bodech, stejně jako společný skeptický postoj obou hnutí k návrhu zákona o obecném referendu, který předložila SPD.

Farský uvedl, že Starostové si stanovili tři nepřekročitelné podmínky, za kterých by mohl jejich šestičlenný poslanecký klub vládu podpořit. „Je to prozápadní směřování (země), neopírat se o extremisty ani v Poslanecké sněmovně, ani ve vládě a aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba,“ řekl. Farský také podotkl, že ANO trvá na Babišovi jako na jediném kandidátovi na premiéra i za cenu toho, že by se vláda musela opírat o podporu extremistických stran.

Šéf poslanců STAN upozornil, že podmínka neúčasti trestně stíhaných ve vládě není namířena osobně proti Babišovi, ale je vedena obavou z možných zásahů vlády do policie a státního zastupitelství, které se trestním řízením zabývají. Podle Farského navíc nelze mluvit o nesmyslných požadavcích.

„Na západ od nás se odstupuje za to, když někdo zalže v médiích nebo opíše kousek své odborné práce. My tím, že by ve vládě byla trestně stíhaná osoba, se dostáváme někam na východ, a to je podle mě špatně,“ řekl.

Babiš byl obviněn z podvodu v souvislosti s financováním farmy Čapí hnízdo. Obvinění považuje za účelové a politicky motivované. ANO ho označilo za svého jediného kandidáta na premiéra.

Farský po schůzce také řekl, že s hnutím ANO našli jisté shody v programové oblasti. Chtějí spolupracovat při zvyšování platů ve školství, při prosazování insolvenčního zákona nebo v řešení situace s nedostatkem bytů.

Faltýnek shodu v těchto oblastech potvrdil. „Pozitivní z toho jednání bylo to, že zástupci hnutí STAN řekli, že zákony, které se dostanou z vlády do Sněmovny, ať ta vláda bude mít důvěru, nebo nebude mít důvěru, a budou dobré, budou pro naše lidi a budou vycházet i z jejich volebního programu, ad hoc budou podporovat,“ řekl.

Nesouhlas s referendem

Podle Farského obě hnutí také nesouhlasí s návrhem zákona o referendu, jak ho předložila SPD, vadí jim zejména možnost hlasování o vystoupení z EU. Šéf poslanců STAN uvedl, že mu zástupci ANO sdělili, že navrhnou vrácení zákona navrhovatelům k přepracování.

Faltýnek upozornil, že rozhodnutí padne až na úterním jednání poslaneckého klubu. Skeptický pohled na zákon a zejména na možnost hlasovat o odchodu z EU ale potvrdil. „Máme obavu z toho, že kdyby tento návrh zákona pokračoval dál v legislativním procesu, tak v té formě, jak je dnes položen na stole, tak zejména média to budou prezentovat tak, že je tady snaha vůbec připustit diskusi o možnosti hlasovat a udělat referendum o vystoupení z Evropské unie. S tím my máme zcela zásadní problém, a proto se budeme snažit hledat takové řešení, aby k této situaci nedošlo,“ řekl.

ad-ga ( 23. února 2018 09:56 )

Pidistrana si bude diktovat podmínky? směšné, Babiš s nimi vyběhne

flora ( 22. února 2018 19:41 )

STAN najednou našli shodu a ještě si diktují?? Doufám že se s nima ANO nespojí a že je Babišovi jasné, že STAN jsou jen Trojský kůň. Aby mu to tam po čase zcela rozvrátili.

dotaz ( 22. února 2018 15:35 )

kde to žijete, dobře na půl sněmovny a napříč budou STB, KSČ a Socdem tak 70%.

dotaz ( 22. února 2018 15:31 )

coto,coto? „Právě před pěti měsíci jsem prožil něco, na co asi člověk nemůže být připraven. Ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, že budu čelit obvinění z trestných činů, proti kterým jsem po celých 13 let, co jsem v politice, aktivně bojoval a vystupoval,“ řekl Půta delegátům. Obvinění pro něj prý bylo jako nůž do zad. „Ukazuje se, že v České republice může být člověk obviněn poměrně snadno. Bez toho, aniž by něco udělal,“ dodal a poděkoval straníkům, kteří za ním stojí. Gazdík: „Martine, my ti věříme, podivujeme se, za co je možné obvinit a že je možné spravedlnost táhnout několik měsíců či let,“ podpořil ho na sněmu.

kares ( 22. února 2018 15:25 )

Stan má stíhaného Půtu, to jsou v pohodě? Komedianti.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud