Čtvrtek 6. květen 2021
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, déšť 13°C

U Jakeše v obýváku. Papaláš slaví 95 let a říká: „Rozkradli zemi. Revoluce nám ublížila“

Autor: ČTK, pk - 
11. srpna 2017
11:20

Poslední předrevoluční generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš oslaví v sobotu 95 let. Za svůj největší životní úspěch považuje vybudování socialismu v Československu. Sametovou revoluci v roce 1989 označuje za převrat, který podle něj ublížil české ekonomice. Pád celého socialistického bloku pak podle něj vedl ke konfliktům, které stály život stovky tisíc lidí.

„Za největší úspěch považuji to, že se tady podařilo socialismus vybudovat. To, že byl poražen, je druhá věc,“ řekl komunistický papaláš Miloš Jakeš v rozhovoru pro ČTK. „Zadruhé, že se to všechno podařilo v mírových podmínkách po válce, kdy lidé pochopili, že tak, jak se žilo předtím, tedy v kapitalismu, se žít dál nedá,“ dodal.

Byl to spravedlivý systém, věří Jakeš

Bývalý vysoký komunistický funkcionář je přesvědčen o tom, že se podílel na budování spravedlivého sociálního systému. Změna režimu podle něj přinesla pouze negativa, z nichž nejhorší byla privatizace státního majetku. „To bylo rozkradení země,“ zlobí se Jakeš.

„Důsledky jsou nepříjemné. Co vlastně nám patří v této zemi? Moc málo. Vládne tu v důsledku privatizace zahraniční kapitál nebo naši spojení s tím zahraničním kapitálem,“ pokračuje Jakeš. Kritizoval v této souvislosti vyplácení dividend mateřským podnikům českých firem v zahraničí, podle něj zahraniční společnosti dostávají peníze za nic.

Jakeš také odmítá, že by lidé byli nyní svobodnější než před rokem 1989. „V čem jsme svobodní? Jsme členy Evropské unie, to může být dobré, když se bude správně vyvíjet a bude se vyrovnávat životní úroveň v těch jednotlivých zemích. Může to být také špatné, když se Evropská unie stane jedním z nástrojů politiky Spojených států amerických,“ dodal.

Jakeš tvrdí: Protestovala pouze Praha

Události roku 1989 důsledně označuje za převrat, který podle něj zabránil KSČ v reformě české ekonomiky. „Republika, přes problémy, které byly, byla připravena k dalšímu úspěšnému rozvoji. Připravovala se nová pětiletka, která měla řešit existující problémy, připravoval se nový program strany a připravoval se výhled rozvoje národního hospodářství na 20 let,“ řekl.

Sametovou revoluci podle něj umožnila politika přestavby, kterou v Sovětském svazu prosazoval tehdejší generální tajemník sovětských komunistů Michail Gorbačov. „Vlastně znamenala demontáž socialismu a vytvořila tu situaci, aby nejen v Československu, ale v celém socialistickém evropském táboře došlo k převratu,“ řekl.

Svou roli podle něj sehrály i západní tajné služby, jež prý vyhledávaly lidi, kteří by se mohli ujmout moci. „Ne náhodou si americký Senát dal sochu Václava Havla do své zasedačky – to svědčí o tom, jaké síly stály za těmi, kteří tady nastolovali problémy a kteří ten režim kritizovali,“ řekl Jakeš.

Protesty proti komunistickému režimu přitom podle něj byly pouze záležitostí Prahy, jinde v Československu se prý „prakticky nic nedělo“.

Jakeš je také přesvědčen o tom, že zhroucení socialistického bloku vedlo ke konfliktům s velkým množstvím obětí. „Vznikl tady obrovský prostor nepevných vlád, který Západ cílevědomě zaplnil. To jsou všechny války, které zorganizovali Američani a některé západní státy. To jsou převraty, barevné revoluce,“ řekl.

Dál zůstává politicky aktivní

Jakeš, který se narodil 12. srpna 1922 v Českých Chalupách, také ČTK řekl, že se z politiky dosud nestáhl.

„Zúčastňuji se zejména činnosti v komunistické straně, ač nejsem členem, aktivně její politiku podporuji, poněvadž ji považuji z těch politik, co nabízejí jiné politické strany, za jedinou správnou,“ uvedl. Vedle účasti a vystoupení na různých akcích plánuje také napsat knihu o budování socialismu v Československu, včetně příčin jeho porážky.

 

Pozastavil se však i nad aktuální politickou situací. Výsledek letošních voleb si ale odhadovat nedovolí.

„Protože je to takový galimatyáš. Hádají se mezi sebou, jeden pomlouvá druhého. Jak ukázal vývoj, co slíbili, to neplní,“ uvedl. I když vzájemné pomluvy jednotlivých stran považuje svým způsobem za součást voleb, v poslední době podle něj spory nabývají rysů, které jsou ve slušné společnosti nepřijatelné.

Video Jakeš na pohřbu přítele bolševika: Demokracie je špatný režim, všechno utratili! - Karel Dlabač, Vera Renovica

Převratný úspěch KSČM nečeká

Současnou českou společnost považuje Jakeš za hluboce třídně rozdělenou, zároveň se však tento fakt podle něj neprojevuje ve volbách. „Ti mladší často bezstarostně plédují pro něco, co je de facto proti nim. A poznají to v ten moment, jak se ožení, mají děti, mají si obstarat byt, a nemají na to peníze, zadluží se, přichází exekutor a tak dál,“ uvedl.

Jako aktivní stoupenec KSČM by pro vládní angažmá komunistů považoval za klíčové, aby mohli skutečně prosazovat svůj program. „To záleží na těch druhých (stranách). Nelze předpokládat, že strana (KSČM) bude mít takový úspěch, aby mohla nějak zásadně zvrátit politické poměry u nás,“ řekl. V případě dohody na programu, který by KSČM vyhovoval a řešil problémy penzistů, školství či výdělků, je však možná dohoda s kýmkoliv, míní.

Neočekává však, že by se komunisté mohli dohodnout na nějaké formě podpory vlády hnutí ANO, jak se v poslední době spekuluje vzhledem k předvolebním průzkumům. „Já myslím, že to neudělají,“ konstatoval. Shodu mezi oběma subjekty totiž vidí spíš jen v dílčích otázkách. „Není to žádná levicová strana,“ dodal.

Jakeš volá po rozpuštění NATO

Jakeš si nedokáže představit, že by komunisté například odstoupili od požadavku vystoupit ze Severoatlantické aliance. „To by se muselo NATO změnit, pak by to bylo možné,“ podotkl. Konec prosazování politiky Spojených států by podle něj přinesl světu větší bezpečnost.

„První, co by se mělo stát, je rozpustit NATO. Kolik set tisíc lidí umřelo už kvůli tomu, co udělaly Spojené státy po porážce socialismu,“ dodal.

Video Jakeš se zotavil z dopravní nehody. V 94 letech už je zase fit. - Daniel Vitouš

20tina12 ( 31. července 2019 10:44 )

Pravda, jsme rozkradeni a to co bylo NAŠE se nám nevrátí. Dnešní doba 🤮

milanopava ( 22. prosince 2017 23:25 )

Tato zrůda má viset a houpat se na laně a ne sedět v houpacím křesle !!!

Iunatic ( 12. srpna 2017 11:20 )

Svatá pravda a tady je důkaz: Nazvučení českého předsednictví -Saša Vondra -ODS -750 000 000 Kč Open CARD -Pavel Bém -ODS -1 000 000 000 Kč Zelená Praha -Pavel Bém -ODS -250 000 000 Kč Bezdrátová Praha (WiFi-Praha) -Pavel Bém -ODS 150 000 000 Kč Arbitráž s CME -??? -10 000 000 000 Kč Aféra Český dům -Karel Srba -ČSSD -100 000 000 Kč Diag Human -??? -???? -2 000 000 000 Kč Aktuální kauzy staveb tunelů v Praze -Pavel Bém -ODS -10 000 000 000 Kč Gross – byty, akcie -Stanislav Gross -ČSSD -300 000 000 Kč Internet do škol -Eduard Zeman -ČSSD -884 000 000 Kč Nucená správa -IPB -???2 -200 000 000 000 Kč Sanace bank v 90. letech -V.a L. Klausovi- ODS -200 000 000 000 Kč Chemapol Group Junk -??? -16 500 000 000 Kč Knižní fond -Macek, Menzel -ODS -400 000 000 Kč Liberecký šampionát Magistrát města -ODS ČSSD -150 000 000 Kč Lehké topné oleje -V.Klaus -ODS -100 000 000 000 Kč Rumová aféra -V.Klaus -ODS -60 000 000 Kč Kamencové jezero -Starosta Chomutova- ODS -750 000 000 Kč Konsolidační banka, Konsolidační agentura -Všichni ODS ČSSD -240 000 000 000 Kč Podpora na fotovoltaické elektrárny -Všichni ODS ČSSD -900 000 000 000 Kč Sečteno: 1 bilion,675 miliard, 878 milionů, 83 tisíc.. A to není zdaleka vše, jedná se pouze o část peněz, které samozřejmě musí chybět! + podvodné církevní restituce experta Kraďouska

tgbg ( 12. srpna 2017 10:40 )

Amorální parchant Jakeš nechal zruinovat a vyždímat republiku ruskými okupanty!!!

europa ( 12. srpna 2017 08:20 )

Pan Jakeš má ve všem naprostou pravdu. Naše rozkradená a morálně naprosto zdevastovaná země je toho důkazem. Celosvětové dění a činnost USA a nato je toho důkazem. A pravda je i to, že prapůvodcem toho všeho zla je gorbačov, to já tvrdím už dlouho. Bohužel tyto neblahé změny nelze zvrátit. To jsme dopadli. Nafackujte si za to cinkání klíčema.

Zobrazit celou diskusi
Další videa