Bělobrádek chce stíhat Jakeše a Štrougala: Mohou za smrt lidí na hranicích

Autor: ČTK - 
27. května 2015
18:35

Justice by měla stíhat bývalé vedoucí komunistické činitele jako Milouše Jakeše nebo Lubomíra Štrougala kvůli zodpovědnosti za smrt mnoha lidí, kteří zahynuli při snaze o překročení železné opony. Je o tom přesvědčen vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, podle něhož se komunističtí předáci dopustili zločinů proti lidskosti, které jsou nepromlčitelné. Bělobrádek dnes ve Sněmovně podpořil iniciativu Platformy evropské paměti a svědomí směřující k potrestání žijících pachatelů z doby komunismu. 

„Já si myslím, že to (stíhání) má smysl. Možná že někteří z důvodu věku nenastoupí výkon trestu, ale jde o to, aby bylo jasně pojmenováno, že to byl zločin proti lidskosti, a aby ti lidé byli odsouzeni,“ vyjádřil dnes své přesvědčení Bělobrádek.

Platforma evropské paměti v rámci projektu JUSTICE 2.0 identifikovala dvě skupiny zločinů proti lidskosti, za které nebyly zodpovědné osoby z doby komunismu postaveny před soud. Jednou z nich je právě zabíjení podél železné opony v bývalém Československu mezi lety 1948 až 1989.

Podle sdružení by za podíl na něm měli před soudem stanout například někdejší generální tajemník ÚV KSČ Jakeš, bývalý šéf československé vlády Štrougal nebo někdejší šéf vlády Slovenské republiky Peter Colotka.

Jsou to ti, kteří ten režim vytvářeli, dirigovali, vynucovali jeho plnění,“ řekl ČTK Miroslav Lehký z Platformy. Má za to, že podle mezinárodního práva nesou jako nepřímí pachatelé plnou zodpovědnost za životy civilistů, kteří na hranici zahynuli. Celkem jich podle historiků bylo několik stovek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek2 ( 11. srpna 2017 12:31 )

Není zoufalec. Má tuheltu roztroušenou sklerozu.Prý.

zdenek2 ( 11. srpna 2017 12:27 )

27 Českých pánů nechává pana Bělobrádka v klidu. To kdyby byli popraveni Němečtí páni Čechy, to by byla jiná.A ani rodiny vyvražděné těmi, kterým leze někam, nevyvedou zmíněného křesťana evidentně z klidu.

zdenek2 ( 11. srpna 2017 12:17 )

Bělobrádku, to máš od těch Sudeťáků? A co takhle stíhat flanďáky. Za to upalování kvůli majetku. A tedy i celou Vaši takzvanou Křesťanskou stranu? Vy sám jste se od toho nedistancoval.

karelka ( 18. srpna 2016 12:24 )

Dnešní vlády můžou za buzeraci v zaměstnání, stovky sebevražd ze zoufalství ohledně financí

jura1 ( 9. srpna 2016 11:01 )

Bělobrádku jsi v pořádku ? Řádné vyšetření hlavy by tě nevadilo !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud