Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, sněžení -2°C

90letého Štrougala mohou dostat do vězení elektrické dráty. Na nich umírali uprchlíci na Západ

Autor: ljš - 
17. února 2015
08:25

Devadesát jedna lidí zemřelo krutou smrtí v drátech nabitých elektřinou, když se snažili dosáhnout svobody. Podle Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu za to nese odpovědnost Lubomír Štrougal (90), který byl v té době ministrem vnitra. 

Vyšetřovatel Eduard Kočvara, který proti bývalému komunistickému papaláši shromažďuje důkazy, MF DNES potvrdil, že by případné obvinění mohlo padnout do konce března. Na hranicích zemřelo za komunismu celkem 246 lidí, z toho zabil elektrický proud 91 prchajících.

Klíčovým důkazem má být posudek z oboru elektrotechniky, který má doložit, že dráty, kterými komunisté obehnali zemi na začátku padesátých let, porušovaly i tehdejší předpisy.

Ploty, ze kterých »železná opona« sestávala, byly tři – první, který byl asi dva metry vysoký, tvořila změť ostnatých drátů. Další plot o výšce 2,5 metru byl od roku 1953 nabit vysokým napětím 3 000 až 6 000 voltů, které podle vyšetřovatelů překračovalo povolené limity. Poslední plot sloužil jako zábrana zvěři, aby směrem od hranice nemohla proniknout k nabitému plotu.

Polehčující okolností pro Štrougala, který velel vnitru v letech 1961 a 1965, by mohlo být to, že nechal smrtící elektřinu v drátech vypnout. Podle vyšetřovatelů ho k tomu ale nevedla dobrá vůle a snaha chránit životy. „Provoz železné opony byl příliš nákladný a kvůli politickému uvolnění už lidé tolik neutíkali,“ uvedl pro deník Kočvara. Jde také o to prokázat, že Štrougal o tom, že lidé na drátech umírají, věděl.

Paradoxní je, že komunistické funkcionáře není možné postavit před soud za vraždy zbylých 155 lidí, kteří byli na hranicích zastřeleni. Za jejich smrt nesou osobní odpovědnost pohraničníci.

Pokud by byl Štrougal skutečně obviněn, hrozilo by mu za obecné ohrožení nebo zneužití pravomoci až deset let.

 

zauber ( 20. února 2015 13:56 )

Trapní bolševičtí pravičáci by se nestyděli 90-ti letého dědka soudit a zavřít. Bodejť by ne. Dneska už neví ani jak se jmenuje, tak jím ten spravedlivý proces nějak podepíše. A kapitalisté budou opět slavit jedno ze svých velikých a statečných vítězství.

tgbg ( 18. února 2015 08:49 )

zajímavější by bylo pozavírat tu dnešní komunistickou sebranku co nechala totálně rozkrást celou republiku to ti komunisté jsou takové sv-i-ně a ještě spravedlivější je , že jeho by jste za vraždění na hranicích zavřeli. Zaplať pán bůh Mašínové dostali medaile. Lidi nenechávejte si vymývat mozečky slátaninami.

salto ( 18. února 2015 07:58 )

Komu se hodí do krámu, vytahovat věci po 25 letech. Buď se s nima mělo zatočit hned, nebo to nechat být

japome ( 18. února 2015 05:08 )

japome ( 18. února 2015 05:08 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud