Walesa donášel komunistům, kývli experti. Polský exprezident byl agent Bolek

Autor: ČTK, Mii - 
31. ledna 2017
10:50

Rukopis legendárního vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a prvního přímo zvoleného polského prezidenta Lecha Walesy se shoduje s písmem agenta komunistické tajné policie pod krycím jménem Bolek. V úterý to potvrdili experti, informovala polská média.

Podle šéfa polského Institutu národní paměti (IPN) Jaroslawa Szareka, který má v Polsku na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, badatelé ústavu po dlouholetém výzkumu dokázali, že Walesa byl od prosince 1970 do června 1976 tajným spolupracovníkem tajné policie, donášel na své kolegy a bral za to peníze. 

Sám Walesa dosud všechna obvinění odmítal jako lživá. Opoziční média tvrdí, že IPN se za současného vedení stal svého druhu historickou policií, dohlížející na „správný“ výklad dějin.

Složka agenta s krycím jménem Bolek se našla v pozůstalosti posledního polského komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka. Spis obsahuje 575 stran; většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty, některé listiny ovšem psal přímo Bolek. Podle Walesy byly zfalšované.

Walesu již v roce 2000 zvláštní lustrační soud zbavil obvinění ze spolupráce se Státní bezpečností. Polská společnost je však v pohledu na jeho případ dlouhodobě rozdělena.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

suov ( 2. února 2017 12:36 )

Tak co na to vy havloidni šmejdi, už došlo na Walesu a Havla,,,

victor1 ( 1. února 2017 10:43 )

No,smradlavý Havel též dostával valuty ze Západu,které měl rozdělit mezi rodiny zavřených a nechával si je pro sebe.I kriminál měl prý luxusní,když seděl.Bylo to prostě hovado.

victor1 ( 1. února 2017 10:41 )

Těžko by se havloidi připosrali,když úřad pro odhalování komunistických zločinů vznikl kvůli tomu,aby skryl hříchy polistopadových politiků.Ovšem,úřad vznikl až roku 1995 a do té doby museli krýt politiky ministři vnitra.Kam myslíte,že se poděly dokumenty o spolupráci Havlovi rodiny s fašisty za druhé světové války.Byly zničeny hned prvním ministrem vnitra (myslím,že to byl Sacher) a smradlavý Havel mohl vesele restituovat,hovado jedno.Nyní už se toho nikdo nechytí i když dotyční snad ještě žijí a mohli by se vyslechnout.Ale to se nestane,nebot za tu dobu se stal z hajzla málem Bůh.

salto ( 1. února 2017 08:32 )

Ne, ne, Havel mu záviděl Nobelovku

1912 ( 31. ledna 2017 20:45 )

Celá ta banda chartistů byla plná estebáků a donašečů !!i v tom Polsku !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud