Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Tisíce Čechů trpí chronickou žloutenkou a nevědí o tom, varují lékaři

Češi mají chronickou žloutenku a nevědí o tom.
Češi mají chronickou žloutenku a nevědí o tom.  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK, ula - 
30. března 2016
14:42

Přes 80 000 Češek a Čechů má chronickou žloutenku C. Je to zhruba osmkrát víc, než uváděly dosavadní statistiky. Vyšší počty ukázala nová studie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Největší problémem je, že řada lidí o nákaze ani neví, přitom žloutenka může poškodit játra.

„Žloutenka dlouho nemá žádné příznaky, může ale nevratně poškodit játra. Nadějí na úplné uzdravení je nová léčba,“ uvedl Roman Chlíbek, lékař a autor studie.

Žloutenka C je nejzávažnějším typem žloutenky. Není proti ní očkování, v konečné fázi je nejčastějším důvodem transplantace jater. „Výskyt žloutenky C mezi dospělými podle studie činí 1,67 procenta, chronické formy 0,93 procenta. V přepočtu na celou populaci jde o 140 000 dospělých, kteří prodělali žloutenku C, z nich přes 80 000 tvoří lidé, kteří s touto infekcí žijí. Ve srovnání s daty Státního zdravotního ústavu je to téměř osmkrát víc,“ uvedl Chlíbek.

Pozor na tetování

Nejvíc chronicky nemocných je ve věku 30 až 44 let a 18 až 29 let. Žloutenka typu C se přenáší krví, velmi vzácně při porodu z nakažené matky na dítě. S vysokým rizikem přenosu žloutenky C je spojeno injekční užívání drog. Rizikové ale může být i tetování či piercing, především pokud je provedené v amatérských podmínkách. Zvláštní skupinu tvoří lidé, kteří dostali krevní transfuzi před rokem 1992. Tehdy ještě nebyl znám virus hepatitidy C, takže se na něj krevní produkty netestovaly.

Nová léčba

Nejnovější metodou léčby žloutenky typu C jsou speciální tablety, které zbaví organismus viru rychleji a šetrněji než dosavadní léčba. „Pomocí těchto tablet lze většinou nemocného plně uzdravit do tří měsíců. Úspěšnost je od 95 do sta procent. V hepatologii jde o velký zlom,“ řekl předseda České hepatologické společnosti profesor Petr Urbánek.

Příznaky a následky žloutenky

Počínající onemocnění se projeví zvýšenou únavou, poruchami spánku a přechodnou ztrátou chuti k jídlu. Příznakem může být i tlak v pravém podžebří, trávicí obtíže, svědění kůže či její žluté zabarvení. Nákazu potvrdí laboratorní testy. Většinou se nemoc zjistí při jiném vyšetření.

Neléčená žloutenka C může trvale zjizvit játra, může také vést k rozvoji cirhózy nebo rakoviny jater. Dosud se léčila interferony v kombinaci s přímo působícími antivirotiky. Interferon ale vyvolává příznaky podobné chřipce, poruchy funkce štítné žlázy, krevní poruchy, vyrážky nebo dočasnou ztrátu vlasů, proto v pacientech budí obavy. Řada nemocných navíc musela tuto léčbu podstupovat opakovaně, než se viru zcela zbavili. Části se to nepodařilo nikdy. „V tomto směru představují nové léky pro pacienty velký přínos,“ shrnul Urbánek.

villi ( 30. března 2016 19:26 )

ZÁPADNÍ TESTY NA EVROPANECH !!!!!!

1pepan ( 30. března 2016 16:34 )

No vidíte, tak už nám zbývá jen zešikmit oči a žrát jen rýži s dušeným psem.

jabadabadu ( 30. března 2016 15:04 )

Název léku ? Schvaleno SÚKL ? Kdy bude dostupný ? Informační hodnota článku 0, Ilustrační foto mimo mísu, a popis příznaků sedí na spoustu jiných hepato*- nemocí. Jinak opravdu léčba pegylovaným Interferonem a ribavirinem opravdu není žádní slast.

Zobrazit celou diskusi