Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Lékař: Češi, nechte se přeočkovat. Vakcíny z dětství vás v dospělosti neochrání

Vakcíny z dětství v dospělosti nestačí.
Vakcíny z dětství v dospělosti nestačí.  (Autor: Slávka Červená)
Autor: ČTK, ula - 
23. února 2016
13:06

Málokdo ví, že Česko už má sedm let očkovací kalendář pro dospělé, skoro nikdo se jím ale neřídí. Češi žijí v domnění, že je před nemocemi ochrání vakcíny, které dostali v dětství. To ale odborníci vyvrátili. Očkování z dětství není celoživotní.

„Očkování v dětství není celoživotní, v dospělosti už nechrání. Dětské infekce se přitom mohou objevit i u dospělých, zvláště u seniorů,“ řekl dnes vedoucí katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové Roman Chlíbek. S věkem totiž klesá imunita. Zatímco mezi 20. a 30. rokem je imunitní odpověď organismu vysoká a výskyt infekčních nemocí naopak nejnižší, obranyschopnost šedesátníka se dá podle Chlíbka srovnat s obranyschopností kojenců.

Vakcína za peníze? Děkujeme, nechceme!

Češi nechodí na preventivní prohlídky, k lékaři jdou jen se závažnějšími obtížemi. Někteří by o očkování zájem i měli, odradí je ale to, že řadu vakcín si musejí zaplatit sami.

Podle Chlíbka má pro zdravé dospělé smysl dát se nově očkovat či přeočkovat proti nemocem, kde očkování bylo zahájeno v dětství. Druhá kategorie jsou senioři od 65 let věku, kteří jsou kvůli poklesu imunity ve větším riziku infekcí, včetně závažných komplikací a úmrtí. Očkování je doporučeno také chronicky nemocným lidem, zdravotní pojišťovny jim řadu vakcín hradí.

Přeočkování každých 10 let

Každý by si podle Chlíbka rozhodně měl hlídat přeočkování proti tetanu po deseti až 15 letech, od 60 let věku by lidé měli být přeočkováni každých deset let. „Určitě je vhodné se jednou za život nechat přeočkovat proti černému kašli, zvláště jsou-li v rodině malé děti, protože výskyt této infekce stoupá,“ řekl. Od neočkovaných dospělých se totiž mohou nakazit kojenci v době, než nastoupí plná ochrana z jejich očkování.

Na ochranu novorozenců se nově očkují těhotné v poslední třetině gravidity proti černému kašli a chřipce. Aktivisté to odmítají, podle nich vakcíny škodí nenarozenému dítěti. Podle Chlíbka ale studie potvrdily přínos očkování pro matku i dítě.

Očkování proti žloutence

Odborník také doporučil, že dospělí by se měli očkovat proti žloutence C a B. „Samostatnou kapitolou je očkování proti klíšťové encefalitidě, máme nejvyšší výskyt v Evropě a s narůstajícím věkem narůstá závažnost průběhu i komplikací,“ řekl Chlíbek. Světová zdravotnická organizace doporučuje pro seniory také očkování proti pneumokokům, zdravotní pojišťovny levnější variantu plně hradí.


V dospělosti lze očkovat minimálně proti 15 nemocem

kaonkl ( 23. února 2016 22:51 )

 Samozřejmě, očkujme těhotné, pak s prvními případy mikrocefalie budeme tvrdit, že virus zika dorazil i do Česka: http://svobodnenoviny.eu/brazilci-neveri-na-vymluvu-ze-zakrneni-mozku-novorozencu-zpusobil-virus-zik a/

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa