Uber ve Vídni dojezdil. O restartu alternativní taxislužby rozhodne soud

Autor: dj - 
26. 4. 2018
15:50

Nadnárodní dopravní společnost Uber byla kvůli soudnímu nařízení nucena ve Vídni dočasně přerušit svůj provoz. Nařízení platí od středy 25. dubna a bude pokračovat, dokud Uber nesplní podmínky stanovené soudem. Společnost očekává, že dopravu obnoví koncem týdne, napsala agentura Reuters.

Uber je ve sporu s tradičními taxislužbami skoro ve všech evropských zemí. Řidiče Uberu považují za „černé taxikáře“ bez licence, kteří nemusí mít například taxametr ani označené vozidlo. Rakouští taxikáři viní Uber, že podkopává jejich živnost.

Jízdy přes centrálu a pětimilionová pokuta

„Respektujeme rozhodnutí soudu a usilovně pracujeme na změně naší platformy tak, aby vyhovovala podmínkám soudu, taxikářů i zákonům,“ uvedla mluvčí společnosti v písemném prohlášení. Soudní nařízení požaduje, aby společnost zajistila, že zákazníci si budou objednávat své jízdy přes centrální systém a ne přímo u jednotlivých řidičů.

Taxikáři při protestu 1. března vyjeli k Úřadu vlády, ministerstvu dopravy i magistrátu.Taxikáři při protestu 1. března vyjeli k Úřadu vlády, ministerstvu dopravy i magistrátu. | 

Vídeňská taxislužba Taxi 40100, která Uber zažalovala, také trvá na tom, aby jeho řidiči vyjížděli z areálu společnosti, kam se pak budou i vracet. Stejně jako to dělají ostatní taxi. Firma Uber je rovněž nucena zaplatit žalující straně odškodné ve výši v přepočtu pěti milionů korun.

„S rozhodnutím soudu jsme spokojeni,“ uvedl mluvčí Taxi 40100. Za porušení podmínek stanovených soudem hrozí Uberu a jeho řidičům pokuta 2,5 milionu korun. Uber působí v Evropě od roku 2011 a za poslední roky přebral tradičním taxislužbám skoro veškerou klientelu.

Uber musel ustoupit už několikrát

Výkonný ředitel společnosti Dara Khosrowshahi byl už několikrát kvůli konfliktu nucen ustoupit a pozastavit činnost Uberu. Provoz byl obnoven po stanovení podmínek, které nebyly v rozporu se zákony dané země, případně města.

Doporučujeme
tomik007 ( 26. dubna 2018 16:48 )

Ve Vidni to nevadi - tam taxikari tolik nekradou

zdenek43 ( 26. dubna 2018 16:13 )

 9. 1. 2018 Alternativní dopravci či privátní řidiči, kteří využívají aplikací a vozí lidi bez licence, čímž porušují zákony, budou muset začít hrát podle jiných pravidel. Soudní dvůr EU rozhodl, že jde o taxislužbu, a tudíž musí být regulována. Jako prvním ale došla trpělivost taxikářům v Barceloně. A tak se jednoho dne stalo, že se barcelonští taxikáři spojili a skrze sdružení místních taxikářů se obrátili na barcelonský obchodní soud. Primárně jim vadilo, že řidiči Uberu nemají taxikářské licence a mnohdy se vyhýbají i placení daní. Zmíněný soud se situací zabýval a obrátil se na Soudní dvůr Evropské unie. I ten se situací zabýval a 20. prosince 2017 dospěl k závěru: Uber je přepravní služba a musí v jednotlivých státech EU žádat o licenci. Ve svém vyjádření proto uvádí: V důsledku toho má Soudní dvůr za to, že tato zprostředkovatelská služba musí být považována za nedílnou součást komplexní služby, jejíž hlavní složkou je přepravní služba, a tudíž odpovídá nikoliv kvalifikaci „služba informační společnosti“, nýbrž kvalifikaci „služba v oblasti dopravy“. +++++ Soudní dvůr Evropské unie TISKOVÁ ZPRÁVA č. 136/17 V Lucemburku dne 20. prosince 2017 Rozsudek ve věci C-434/15 Asociación Profesional Elite Taxi v. Uber Systems Spain SL Služba navazování kontaktů s neprofesionálními řidiči poskytovaná společností Uber spadá do oblasti dopravy Členské státy proto mohou upravit podmínky pro poskytování této služby......

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa