Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

„Stejně uteče,“ říkal státní zástupce o Rathovi. Omlouvat se za to nemusí

Autor: ČTK, Mii - 
26. dubna 2018
13:30

Bývalý středočeský hejtman David Rath omluvu od státního zástupce Petra Jiráta nedostane. Odvolací soud ve čtvrtek potvrdil, že exhejtman měl žalobu směřovat proti Krajskému státnímu zastupitelství v Praze, kde Jirát působí, ne na jeho osobu. Takovou žalobu Rath podal také, ale soudy ji ještě neprojednaly. Obžalovanému exhejtmanovi vadily mediální výroky, které o něm Jirát pronesl.

Člen odvolacího senátu Tomáš Novosad připomněl, že v České republice platí obecný princip, že odpovědnost za jednání zaměstnance se přičítá zaměstnavateli, pokud se zaměstnanec nedopustí excesu. „Stejně jako soud prvního stupně jsme neshledali, že by šlo o excesivní jednání. Žalovaný (Jirát) jako státní zástupce informoval o probíhajícím trestním řízení. Je zřejmé, že hovořil za svého zaměstnavatele,“ vysvětlil soudce, proč soud nevyhověl Rathovu odvolání proti zamítnutí žaloby.

Jirát dozoruje první část Rathovy korupční kauzy, která se týká údajného přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Po vynesení později zrušeného rozsudku, který bývalého hejtmana poslal na 8,5 roku za mříže, Ratha v rozhovoru pro server Lidovky.cz zkritizoval za obstrukce a chování v jednací síni.

Jirát mimo jiné řekl, že Rath podle něj nikdy nenastoupí do vězení, protože pokud bude rozhodnutí o odnětí svobody pravomocné, uteče. Mluvil také o tom, že exposlanec má v zahraničních firmách schované peníze z trestné činnosti. Výši částky odhadl na stovky milionů korun.

Rath ve své žalobě na ochranu osobnosti požadoval omluvu, finanční zadostiučinění 88 000 korun a to, aby Jirát v šíření údajně nepravdivých informací nepokračoval. 

Argumentace Peroutkovým článkem nevyšla

K soudnímu jednání ve čtvrtek ani jeden z aktérů sporu nedorazil, zastupovali je právníci. Rathův advokát Adam Černý se neúspěšně snažil soud přesvědčit, že poskytnutý rozhovor je „viděním světa občana Jiráta“, tedy vyjádřením Jirátových osobních postojů, nikoliv postojů státního zastupitelství. Dokládal to například tím, že se Jirát v interview vyjadřoval ke karmě či k tomu, zda dobře spal. Některé Jirátovy výroky byly podle Černého nepravdivé, v dalších porušil presumpci neviny.

Soudce Novosad podotkl, že pravdivost výroků bude možné zkoumat až u Rathovy žaloby na stát, respektive na státní zastupitelství. Černý chtěl argumentovat mimo jiné i rozhodnutím v kauze výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Novosad, který o žalobě Peroutkovy vnučky sám rozhodoval, mu však připomněl, že i v tomto případě byla žalovanou stranou Kancelář prezidenta republiky, nikoliv Zeman osobně.

Video  Rathovy odposlechy: „Žluťoučké, kulaťoučké,“ byla legrace. Úplatky se v mincích neberou  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

cukrenka ( 28. prosince 2018 17:06 )

Všeobecný pokles nejen morálky ale inteligence, jelikož klesly nároky na studenty, a jejich duševní rozvoj nahradila tlačítka na mobilu. Nelze soudit někoho, koho dobře , neznám. Někdo sice vystudoval práva ale postráda zřejmě empatii. Rath neuteče, protože si umanul dokazovat svoji nevinu. Toi je asije zřejmě u něj priorita. Vynecvhme , zda je vinný nebo nevinný, ale bylo s ním zacházeno jinak, než například s Nagyovou.

11karel11 ( 26. dubna 2018 22:14 )

A co ostatní zloději? Likvidují nepohodlného. Ráth se uživí všude.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud